Borsa Nasıl Öğrenilir? Borsa Öğrenmek İçin 12 Yöntem

Borsa nasıl öğrenilir, birçok yeni yatırımcı adayı tarafından anlaşılmaya çalışılıyor. Oysa ki, borsayı öğrenmek herkes için farklılık gösterebilir. Çünkü kabul etmek gerekir ki herkes bir şekilde farklı öğrenir.

Borsanın temellerini öğrenmenin en iyi yolları herkes için farklılık gösterse de, birtakım yöntemler kesinlikle işe yarayabilir. Öyle ki, bu piyasayı öğrenmek için tercih edilebilecek sayısız yol bulunur.

Bu yazıda, borsa öğrenmek isteyen herkesin işine yarayacağını düşündüğümüz en etkili yöntemlerden bahsedeceğiz. Tavsiyelere kulak vermeniz halinde, borsa piyasasının temellerini ve piyasanın daha ilerisini öğrenmeniz mümkün olabilir.

1. Kitap Okuyun

Kitaplar harika bir bilgi kaynağı olabilir. Borsa veya başka bir şey hakkında bilgi edinirken kitap okumak mevcut bilgilerinizi artırarak onları daha fazla büyütmenize yardımcı olabilir.

Hisse senedi piyasaları söz konusu olduğunda, seçenekler arasında alıp okumaya başlayabileceğiniz sayısız borsa kitapları bulunur. Üstelik borsa kitapları, derslere veya seminerlere kıyasla da oldukça ucuz olurlar.

Borsa kitaplarını okuyarak piyasayı, temelleri ya da birtakım stratejileri öğrenmeniz mümkün olur. Diğer yandan, bu okuma rutinini alışkanlık haline getirmeniz sistematik ve sürekli öğrenmenizi sağlayarak konuya hakimlik kazanmanıza da pekala yardımcı olur.

2. Makaleler Okuyun

Blog veya haber makaleleri, borsayı öğrenmenin başka bir harika yolu olabilir. Bir makale, kısa bir sürede size birçok değerli bilgi verebilir. Tek bir kavramın üzerinden geçmek için haftalar harcamadan çok şey öğrenebilirsiniz.

Makaleleri okumak için çeşitli blogları takip edebilirsiniz. Okuyacağınız makaleler doğrudan temel bilgiler verebileceği gibi çeşitli stratejiler hakkında da bilgi ve fikir sahibi olmanıza olanak sağlayabilir. Örneğin, kılavuz niteliğinde hazırladığımız borsa nedir makalesi başlangıç için iyi bir seçim olabilir.

Bunun haricinde, haber makalelerini takip etmek de bir hayli işinize yarayabilir. Mesela, hisse senetleri ile ilgili gelişmeler veya borsa hakkındaki güncel haberler, piyasa hakkında genel bir görünüm elde etmenizi mümkün hale getirebilir.

3. Bir Mentor Takip Edin

Akıl hocası olarak da tanımlayabileceğimiz bir mentorun ayak izlerini takip etmek sizin için harika bir başlangıç olabilir. Bu şekilde borsa yatırımı ile ilgili rehberlik alabilirsiniz veya alım satım yapmanın püf noktalarını öğrenebilirsiniz.

Günümüzde birçok uzman yatırımcı sosyal ağlar üzerinden bu tür fikir, bilgi ve yorum paylaşımları yapmaktadır. Seçeceğiniz mentorun, yatırım konusunda daha uzun yıllara dayanan deneyime sahip bir kişi olmasına mutlaka özen göstermeniz gerektiğini de belirtelim.

Ayrıca, takip etmeyi seçtiğiniz akıl hocanız; akrabanız, komşunuz, öğretmeniniz veya bu konuda yeterli bilgi ve uzmanlığa sahip herhangi biri de olabilir. Akıl hocanızın, borsanın içini ve dışını bildiğinden emin olmanız yeterli olacaktır.

4. Çevrimiçi Kurslara Katılın

Borsa öğrenmek isteyenlerin İnternet ortamı üzerinden katılabileceği birçok kurslar ve hatta sertifikalar sağlayan eğitim platformları bulunur. Bu platformlar hazır video içerikleri sundukları gibi, canlı eğitimler de sunabilir.

Bu eğitimleri bulmak için Borfin ya da Udemy platformlarında aramalar yapabilirsiniz. Böylece ihtiyacınız olan eğitimi bulabilir ve kendinizi borsanın temellerini öğrenmeye bırakabilirsiniz. Ayrıca, temellerden ziyade bu tür platformlarda temel analiz ve teknik analiz gibi daha ileri seviyede eğitimler alabileceğinizi de hatırlatalım.

Ek olarak bahsetmeden geçememek gerekir ki, YouTube platformu da son yıllarda borsa konusunda içerik üreticileri ile dolup taşıyor. Ücretli birtakım eğitimlerin yanı sıra en azından başlangıç için YouTube’daki ücretsiz eğitim videolarına da göz atmanız iyi bir fikir olabilir.

5. Uzman Tavsiyesi Alın

Yatırım planlama ve kararlarında size yardımcı olabilecek ve size kişiselleştirilmiş yatırım çözümleri sağlayabilecek bir finans uzmanı ile de borsayı öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Bu her ne kadar yüksek maliyetli bir seçenek olsa da, eğer yatırımlarınızı ilk etapta daha güvende tutmak gibi bir niyetiniz varsa, bir yatırım uzmanı ile çalışmaya başlamanız doğru bir yaklaşım olabilir. Bu, daha akıllı yatırım kararları alma noktasında hiç kuşkusuz ki size fayda sağlayacaktır.

6. Piyasa Trendlerini Takip Edin

Günde birkaç dakika finans haberlerini izlemek veya okumak, genel bağlamda piyasa trendlerini anlamanızı sağlayabilir. Üstelik bu aktivite borsa terminolojisine aşina olmanıza da yardımcı olabilir.

Genel piyasa eğilimleri için birçok kaynak bulunur. Yerli kaynaklar için Investing Türkiye ve Bloomberg HT’yi tavsiye edebiliriz. Ancak eğer, yurtdışı hisse senedi alımı ile ilgileniyorsanız CNBC, MarketWatch ve Wall Street Journal kaynaklarını takip etmeyi düşünebilirsiniz.

Bu sitelerden birinde, ikisinde veya hatta hepsinde biraz zaman harcamak, genel piyasa trendlerini görmenize olanak sağlayabilir. Ayrıca, edindiğiniz bilgiler yeni yatırım fırsatları bulma hususunda da sizin için faydalı olabilir.

Küçük bir ekleme yapmak gerekirse, ilgilendiğiniz hisse senetlerini takip etmek için TradingView veya Google Finance gibi platformları da kullanabilirsiniz. Bu tür platformlarda hisse senetlerine ilişkin grafiklere, performanslara, piyasa değerlerine ve anlık fiyatlara ulaşabilirsiniz.

7. Piyasayı Analiz Edin

Piyasadaki geçmiş eğilimleri analiz etmek borsayı öğrenmek için iyi bir adım olabilir. Piyasayı analiz etmeye başlamanız, borsa işlevlerinin paylaşıldığı temel modeli öğrenmenizi sağlayabilir.

Piyasayı analiz ederek, mesela hisse senedi piyasasını etkileyen birtakım faktörleri öğrenebilirsiniz. Bu analizleri yaptığınızda, borsanın siyasi, ekonomik ve küresel faktörlerden etkilendiğini görebilirsiniz. Bu şekilde piyasanın her olaya nasıl tepki verdiğini anlayabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse, belirli bir hisse senedi alın ve 5 veya 10 yıllık bir süre için performansını incelemeye koyulun. Bunu yaparak, satın aldığınız hisse senedi fiyatının yükselmesine neden olan tüm faktörlerin ve düşmesine sebep olan gelişmeleri anlayabilirsiniz.

8. Başarılı Yatırımcıları İnceleyin

Bu, iyi bir akıl hocasına sahip olmakla eşdeğerdir. Medya, özellikle de İnternet, borsaya yatırım yapmanın ve kısa sürede çok para kazanmanın kusursuz yollarını satan sözde yatırım uzmanlarıyla doludur.

Bu noktada, gerçekten başarılı yatırımcılara ulaşmak için bir nebze zorlanabilirsiniz. Peki, başarılı yatırımcıları inceleyeceksiniz ama onları nerede ve nasıl bulacaksınız? Bu harika bir soru.

En iyinin kim olduğunu bulmak için yatırımlarının tarihsel kârlılığına dönmeliyiz. Warren Buffett, Peter Lynch, David Einhorn, Phillip Fisher ve diğerleri. Hepsi yatırımlarından büyük getiriler elde ederek, uzun vadede kendilerine güvenen birçok hissedarını ve katılımcısını zengin ettiler.

Bu en başarılı yatırımcıların ortak noktası değer yatırımı felsefesini takip etmeleri ve böylece hisse senetlerine uzun vadeli yatırım yapmalarıdır. Örneğin, onlar gün içi ticaret yapmazlar, grafikleri analiz etmezler veya yüksek kaldıraçlı türevlere yatırım yapmazlar.

Bu arada belirtmeden geçmemek gerekir ki, bu yatırımcılar her ne kadar başarılı olsalar da bu, onları körü körüne takip etmeniz gerektiği anlamına gelmemelidir. Bunun yerine onların ne yaptığını inceleyin. Her birinin doğru yöntemlerini alın ve kendi tarzınıza uygulayın.

9. Borsa Günlüğü Tutun

Bir borsa günlüğü tutmak tahmin ettiğinizden çok daha faydalı olabilir. Günlüğünüzde aldığınız notlar ile adımlar halinde ilerlerken borsaya giriş sürecine dek bilgilerinizi daima pekiştirebilir ve taze tutabilirsiniz.

Borsayı öğrenmek üzere çıktığınız yolculuğunuzda bir günlük tutmak hakikaten çok önemlidir. Borsa her gün, ay ve yıl sürekli değişiyor. Bir borsa günlüğü güncel kalmanıza ve mevcut piyasayı önceki zamanlara göre karşılaştırmanıza yardımcı olabilir. Bu, piyasayı anlamak ve ona uyum sağlamak için nihai araçtır.

Alım satım günlükleri yalnızca borsa hakkında bilgi edinmek için yararlı olmakla kalmaz, aynı zamanda hangi alım satım stratejilerinin sizin için işe yaradığını görmenize de yardımcı olur.

Diyelim ki 100 işlem yaptınız ve zamanın yüzde 50’sinde kâr elde ettiniz. Şimdi geri dönün ve kazanan işlemlerle ne yaptığınızı ve kayıplarla ne yaptığınızı görmek için işlemlerin her birine bakın.

10. Sanal Borsa Oyunları Oynayın

En başta, buna oyun deyip geçmemek gerekiyor. Çünkü sanal borsa oyunları dediğimiz şeyler, aslında birer simülatörden ibarettir. Üstelik bu simülatörler gerçek piyasa koşullarında kendinizi denemenize yardımcı olurlar.

Bir sanal borsa oyunu ile gerçekte olduğu gibi hisse senedi alım satım işlemi yapabilirsiniz. Ancak, yapacağınız işlemler gerçekte var olmayan sanal bir para üzerinden gerçekleşir. Yine aslında satın aldığınız hisse senetlerini gerçekte satın almazsınız.

Bütün bunlara rağmen sanal borsa oyunları size gerçek piyasa koşullarında pratik yapmanıza yardımcı olur. Ne kazanıp ne kaybettiğinizi gösterir. Bu anlamda gerçek piyasada yatırım yapmaya hazır olup olmadığınızı ve borsayı gerçekten öğrenip öğrenmenizi anlamanız mümkün olur.

11. Küçük Yatırımlar Yapın

Sanal borsa oyunları veya simülatörleri ile bilgi, beceri ve deneyimlerinizi test edip pratik yaptıktan sonra artık gerçek bir yatırım hesabı açmayı düşünebilirsiniz.

Borsada uygulamalı deneyim pratik kazanmanıza yardımcı olabilir. Ancak gerçek bir hesap açtığınızda küçük bir şekilde yatırım yapmaya başlamanız önemlidir. Bu aşamada yatırıma ayırdığınız para yüzdesini kademeli olarak artırmanız faydalı olabilir.

Böylece hisse senedi almak için denemeler yapmaya başlayabilirsiniz. Bu şekilde yavaş yavaş hisse senedi piyasası hakkında pratik kazanmaya çalışabilirsiniz. Ek olarak, bir yatırım hesabını herhangi bir zorluk yaşamadan çevrimiçi bir şekilde açabileceğinizi de hatırlatmış olalım.

12. Sabırlı Olun ve Eğitimize Odaklanın

Her şeyden önce sabırlı olmanız ve eğitimlere odaklanmanız sizin için oldukça fayda sağlayacaktır. Yaptığınız pratik uygulamalar ve almaya devam ettiğiniz eğitimler hem doğru zihniyeti benimsemeye hem de duygularınıza hakim olmanıza yardımcı olacaktır.

Bahsettiğimiz bu yöntemlerden birini, birkaçını ya da tamamını uygulayarak borsa öğrenmek hususunda ilk adımı atabilirsiniz. Sabırlı olduğunuz ve eğitimlere odaklandığınız takdirde sıfırdan borsayı öğrenmek sizin için de hiç kuşkusuz ki mümkün mertebe kolay olacaktır.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu