Borsa

ETF Nedir? Türkiye’de ETF Nasıl Alınır?

Borsa Yatırım Fonu olarak da bilinen ETF’ler bir tür varlık sepetleridir. Tek bir ETF, onlarca farklı hisse senedi ve emtia gibi varlık içerebilmektedir. ETF’ler hakkında bilmeniz gerekenleri öğrenin.

ETF, son yıllarda borsaya damga vuran yatırım araçlarının başında geliyor. Borsa Yatırım Fonu olarak da bilenen bu araçların cazibesi finans dünyasında dikkat çekiyor. Potansiyelini fark eden yatırımcılar arasında tercih olmayı sürdürüyor.

ETF’ler maliyet gibi avantajlarından dolayı geleneksel yatırım fonlarından ayrışıyor. Düşük ücretler sayesinde yatırımcıların çeşitlendirme gibi amaçlarla da bu finansal araçları kullanmaları mümkün oluyor. Diğer yandan, farklı yatırım stratejileri için de ETF tercihi yapılabiliyor.

Bu yazımızda ETF nedir, avantajları nelerdir ve Türkiye’de yurt dışı ETF nasıl alınır gibi soruları cevaplıyoruz. Rehberimiz sayesinde yatırım dünyasının giderek daha ön plana çıkan finansal aracını keşfedebilirsiniz.

ETF Nedir?

ETF (Exchange-traded Funds), oluşturulduğu hisse senedi endeksi veya varlığın performansını yakından takip etmeyi amaçlayan bir endeks fonudur. ETF, takip ettiği varlık veya endeksin hem yükseliş hem de düşüşlerini yansıtmaktadır. EFT, Borsa Yatırım Fonu olarak da adlandırılmaktadır.

ETF’ler, yönetim şirketleri tarafından ihraç edilen ve yetkilendirilen fonlardır. Geleneksel yatırım fonlarına kıyasla en büyük farkları ve belirgin özellikleri, sürekli olarak işlem görmeleridir. Bu fonlar gün boyunca alınıp satılabilirler.

Çeşitli ETF türleri bulunmaktadır, bunlar arasında:

Piyasa Endeksi ETF’leri, borsa endekslerinin performansını (örneğin S&P 500 gibi), sektörlere özgü endekslerin (enerji, bankalar vb.) veya tahvil endekslerini takip etmektedir.

Strateji Endeksi ETF’leri, daha sofistike yatırım stratejilerini içeren endekslerin performansını izlemektedir. Karmaşıklıkları nedeniyle, bu tür ETF’ler finansal piyasaları iyi anlayan yatırımcılara uygun olabilmektedir.

Kaldıraçlı İşlem ETF’leri veya ters kaldıraçlı ETF’ler, takip edilen endeksin trendlerini hem yukarı yönlü hem de aşağı yönlü olarak değerlendirmeye fırsat vermektedir. Bu da yatırımcılara potansiyel olarak kazançlarını artırma olanağı sağlamaktadır. Ancak tabii, kaldıraçlı işlemlerin kayıplara maruz bırakabileceğini akılda tutmak önemlidir.

Bunların haricinde ETF’ler farklı sınıflara ait varlıklar için de oluşturulabilmektedir. Örnek vermek gerekirse iShares Gold Trust Micro ETF (IAUM), külçe altın fiyatının günlük hareketlerini yansıtan en büyük fonlar arasındadır. ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO) ise önde gelen kripto varlık Bitcoin ile ilgili varlıklara yatırım yapan bir fondur.

Türkiye’de ETF Nasıl Alınır?

ETF almak için bir aracı kuruma ihtiyacınız vardır. Türkiye’de yurtdışı borsa işlemleri yapılabilen aracı kurumlar üzerinden hesap açarak ETF alımları yapılabilmektedir. Yapı Kredi Yatırım, QNB Finansinvest ve İnfo Yatırım gibi aracılar bu kurumlara örnek gösterilebilir.

ETF satın almaya ve yatırım yapmaya başlamak için:

  • Aracı kurumunuzu seçin.
  • Yatırım hesabınıza bankanız nakit transferi yaparak para yatırın.
  • Satın almak istediğiniz ETF’i seçin ve işleminizi tamamlayın.

Bu süreçte yatırım hesabınızda satın almak istediğiniz ETF’in ve miktarının karşılığı sağlanacak şekilde para bulundurmanız gerekmektedir. Aynı zamanda, almak istediğiniz ETF’i araştırarak yatırım plan ve hedeflerinize uygun olduğundan emin olmanız önemlidir. Tercihen çeşitlendirilmiş bir fona yatırım yapmakla işe başlayabilirsiniz.

ETF almak ve yatırım yapmak kolaydır ve düşük miktarla satın alınabilmektedir. Satın aldığınız bu varlık sizin adınıza aracı kurum tarafından saklanacaktır. Aracı kurum hesabınıza giriş yaparak portföyünüzü istediğiniz zaman görebilir veya alım satım işlemleri yapabilirsiniz.

ETF’lere Yatırım Yapmanın Avantajları Nelerdir?

ETF’ler yatırımcılara birçok avantaj sağlamaktadır. Yatırımcılara sağladıkları faydalara paralel olarak bu fonlar farklı yatırım hedefleri veya çeşitlendirme gibi stratejiler için kullanılmaktadır.

Güçlü performans ve karlılık

Yatırımlarda her zaman sabit bir şekilde yüksek kazançlar elde etmek mümkün değildir. Fakat ETF’ler güçlü performans ile karlılıklarını optimize etmektedir. Bu da birçok yatırımcı için ETF’leri tercih nedeni haline getirmektedir.

Ekonomistler ve finans profesyonelleri yatırımcıların güçlü endekslere yatırım yaparak bunları ellerinde tutmalarını tavsiye etmektedir. Bu anlamda uzun vadede güçlü performans göstererek karlılık konusunda bekleneni veren pek çok EFT bulunmaktadır.

Yatırımda düşük maliyetler

ETF’ler yatırımcıların portföylerini düşük maliyetlerle yönetmelerine imkan sağlamaktadır. Yatırımcılar, bir finansal portföy yöneticisinin hizmetleri için ödeme yapmak zorunda kalmadan portföylerini ETF’ler sayesinde kendileri yönetebilmektedir.

Bu fonların maliyet genellikle düşüktür. Çok düşük tutarla yatırım yapmak ve çeşitli sektörlere girmek mümkündür. Örneğin farklı ETF ile düşük maliyetle hem Nasdaq 100 hem de CAC 40 gibi endekslere yatırım yapılabilmektedir.

Çeşitlendirilmiş bir portföy

Hisse senetleri ile bir portföyü çeşitlendirmek zor olabilmektedir. Bunun sebebi ise gerek zaman gerekse de yüksek maliyet unsurlarıdır. Bunun aksine, tek bir ETF ile portföy çeşitlendirmesi yapılabilir. Örneğin onlarca hisseden oluşan bir ETF ile çeşitlendirilmiş bir portföy oluşturulabilir.

Diğer yandan, günümüzde ETF’ler birçok varlık sınıfında, emtiada ve para biriminde mevcuttur. Bu seçenekler sayesinde yatırımların portföylerini uluslararası olanaklarda çeşitlendirerek yönetmesi mümkündür.

ETF’lerin Riskleri Nelerdir?

ETF’lerin en temel riski, izlenen endeksin dalgalanması ile ilgilidir. ETF’in takip ettiği endeksin düşmesi durumunda, portföy de aynı oranda düşecektir. Elbette, kaldıraçlı ETF’lere yatırım yapılmışsa kayıpların daha yüksek olacağı ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

Para birimi ETF’lerinde döviz kuru riski vardır. Bu tür ETF’lerde döviz kurlarında yaşanacak dalgalanmalar, endeks volatilitesine eklenmektedir. Döviz kurundaki iniş çıkışlar da fonun performansına yansıtılmaktadır.

Bir diğer risk, “izleme hatası” olarak bilinen performansın endeksten sapmasıdır. Ek olarak, daha karmaşık ETF’lere yatırım yaparken dikkatli olmak gerekmektedir. Karmaşık veya sofistike olarak ifade edebileceğimiz bu fonların likiditesi düşük olabilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

ETF’ler hakkında temel bilgiler ve sıkça sorulan soruları içeren kısa bir rehber. ETF’in açılımı, nereden alınacağı ve hisse senedi ile kıyaslamasına göz atın.

ETF’nin Açılımı Nedir?

ETF’in açılımı Exchange-traded Funds’tur. Türkçeye Borsa Yatırım Fonu olarak çevrilmektedir ve BYF kısaltması ile bilinmektedir. Global düzeyde ise çoğu zaman ETF kısaltması bulunmaktadır. Bu fonların veya varlık işlem kodları da kısaltmasını yansıtmaktadır.

ETF Nereden Alınır?

ETF aracı kurumlardan alınabilmektedir. Türkiye’de ETF almak için yurtdışı borsa işlemlerine destekleyen aracı kurumlardan yatırım hesabı açmak gerekmektedir. Bu yatırım hesapları üzerinden ETF’leri satın almak mümkün olmaktadır. Örneğin ülkemizde Deniz Yatırım, İş Yatırım ve ICBC Yatırım gibi aracı kurumlardan ETF alınabilmektedir.

ETF mi, Hisse Senedi mi?

Hem ETF’ler hem de hisse senetleri borsalarda gün boyunca işlem görmektedir. Dolayısıyla her iki menkul kıymet türü de yüksek likiditeye sahiptir. Bu, ETF’lerin ve hisse senetlerinin bir anda satın alınmasının veya satılmasının nispeten kolay olduğu anlamına gelmektedir. Burada seçim için en önemli detay, ETF’lerin hisse senetleri toplamaya kıyasla daha düşük maliyetli olmasıdır.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir