Borsa

Borsa Yatırım Fonu Nasıl Alınır?

Borsa Yatırım Fonu (BYF), yetkili tüm banka ve aracı kurumlardan satın alınabilir. Borsa yatırım fonu satış yetkisine sahip bankalardan alım yapabilmeniz için ilgili bankada yatırım hesabınızın olması yeterlidir. Aracı kurumlardan satın alım için de yine bu kurumlardan açmış olduğunuz yatırım hesabı gerekir.

Borsa Yatırım Fonu almak son derece kolaydır. Örneğin, yetkili bankalar üzerinde yatırım hesabınız bulunuyorsa; internet şubesi, mobil uygulama ya da diğer bankacılık kanallarından fon satın alabilirsiniz. Aynı şekilde aldığınız fonu satmak için de ilgili kanalları kullanmanız yeterli olmaktadır.

Borsa’da işlem görmesi uygun bulunan Borsa Yatırım Fonu katılma belgelerinin alım-satımı Hisse Senetleri Piyasası dahilindeki Fon Pazarı’nda (F) özellik kodu ile yapılmaktadır. Fon alım ve satışları seans saatleri içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Borsa yatırım fonu alımında nelere dikkat etmek gerekir?

Bankalar dışında aracı kurumlardan alım yapacaksanız, mutlaka fon alacağınız kurumun yetkili olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Yetkili kurum ve bankalardan alacağını borsa yatırım fonları diğer fon varlıkları gibi Takasbank aracılığıyla saklandığından güvenlidir.

Borsa yatırım fonları, diğer yatırım fonlarıyla kıyaslandığında maliyet açısından nispeten daha avantajlı olsa da Bireysel ve kurumsal yatırımcılardan BİST üzerinden yapılan işlemlerden işlem komisyonu alınmaktadır. Bu nedenle işlem komisyonlarına da dikkat etmeniz gerekir.

Borsa yatırım fonu nedir?

Borsa Yatırım Fonu (BYF), yaygın olarak ETF (Exchange Traded Funds) olarak da bilinir. Borsa yatırım fonları, belirli bir endeksi baz alan ve içerisindeki hisse senedi, tahvil bono, kıymetli madenler, emtia gibi yatırım ürünlerinin endeks performansını yatırımcılara yansıtan ve payları borsa piyasalarında işlem gören yatırım fonları anlamına gelir.

Borsa yatırım fonu, düşük işlem maliyeti ve basitçe alınıp satılabilme özelliği nediyle günümüzde pek çok yatırımcı tarafından tercih edilmektedir. Hem kısa vadeli yatırım hemde uzun vadeli yatırımlar için uygundur. İşlem maliyetinin düşük olması, işlem kolaylığı ve fonlar üzerinde sürekli takip olanağının bulunması borsa yatırım fonlarının sağladığı bazı avantajlardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu