Klavye Yumruklama İsteğine Son! Borsa Kaynaklı Stresle Savaşmanın 8 Yolu

21.01.2022

Hepimiz stresin zararlı olduğunu biliyoruz. Bir yatırımcı olarak, alım satım yaparken dengede kalmak çok önemlidir, çünkü Pazartesi – Cuma arası sevseniz de sevmeseniz de bu oyunun bir parçası olacaksınız. Peki stresle nasıl savaşabilirsiniz?

Önemli olan sakin kalmak ve yatırımınızı disiplinle yönetmektir. Piyasanın neden olduğu stres, borsanın günlük rutininizde çok fazla yer almasından ve saniyelik hamleleri daha büyük resme odaklanmaya tercih etmenizden kaynaklanıyor olabilir.

Borsa kaynaklı stresle nasıl savaşıyorsunuz? İşte sizin için sunduğumuz 8 yöntem:

Stop loss emirleri kullanın. Zarar durdurma emirleri sigorta gibidir, bunlar ulaşılması durumda önceden belirlenmiş bir fiyatla pozisyonunuzu otomatik olarak satacak olan hisse senedi emirleridir. Şimdi satsam mı, tutsam mı endişesini kaldırıp yerine disiplinli bir strateji koymanızı sağlar. Ayrıca güçlü bir kar / zarar oranını sürdürmek için mükemmeldir.

Her gün sürekli grafik ve akış izlemeyin. Gerçek zamanlı yükseliş ve düşüşler strese yol açabilmektedir. Pek çok kişi tuttukları hisseler üzerine sürekli grafik ve haber akışı izler. Eğer uygun ruhsal durumda olmadığınızı hissediyorsanız birkaç saat ara verin veya ertesi güne kadar uzak kalın.

Portföyünüze günde sadece bir kez bakın. Hisseleriniz kayıpta mı? Her 5 dakikada bir sayfa yenilemek ve yeni kayıpları görmek yerine piyasaların kapanmasını bekleyin ve sadece o zaman bir kez bakın. Zaten stop loss emirleriniz zararlarınızı asgariye indirecektir.

Bir yatırım stratejiniz olsun. Yatırım stratejisine sahip olmamak, sizi adeta kafası kesilmiş bir tavuk durumuna sokar. Her alış ve satış, bu planın bir parçası olmalıdır; bu, stresi de büyük ölçüde azaltacaktır. Aslında, iyi yapılandırılmış bir yatırım stratejisi sizi borsa kaynaklı günlük stresten tamamen kurtarabilir.

Sağlıklı gıdalar tüketin. Sağlıklı beslenme vücudunuzun dengeli kalmasına yardımcı olacaktır. Mesela ben borsayı takip ederken neredeyse her gün bir elma yerim.  Abur cubur yemek, strese karşı size yardımcı olmayacaktır çünkü vücudunuz mutlu değilse, zihniniz genellikle mutlu olmaz.

Her gece yeterince uyuyun. Yetişkinler geceleri ortalama 6 – 8 saat uyumalıdır. Eğer 5 saat ya da daha az uyuyorsanız ve hisse senetleriniz düşük başladığında neden daha çok etkilendiğinizi merak ediyorsanız, alarm saatinize bir göz atmalısınız. Bu eksik bir ya da iki saat, işlem günü boyunca farklı durumlara nasıl tepki ve karşılık verdiğiniz konusunda büyük bir fark yaratacaktır.

Etrafınızı stresli bireylerle kuşatmayın. En çok, birlikte zaman geçirdiğiniz kişiler gibi davranırsınız. Çevrenizde stresli yatırımcılar varsa bu sizin için de iyi olmayacaktır. Aşırı duygusal tepkiler veren ya da klavye yumruklayan tipler etrafınızda çoksa bu kişilerle ne kadar zaman geçirmek isteyeceğinizi tekrar gözden geçirmelisiniz.

Yoğun durumlarda sakin kalın; durun, düşünün, öyle hareket edin. Belki de stresle başa çıkmanın en etkin yolu stresli anları sakin bir ruh haliyle karşılayabilmektir. Bu gibi durumlarda önce bir durun, durumu muhakeme edin ve sonra harekete geçin. Borsada yaşanacak olası bir kaybın etkilerini üzerinizden atmadan eyleme geçerek yanlış hareketlerde bulunmayın. Önce sakin ve aklıselim bir hale geldiğinizden emin olun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.