Borsa

Borsa Yatırımına 3 Adımda Hazırlanın

Borsada ilk kez yatırım yapmaya başlayacaksınız başlangıç için birkaç basit ipucu size yardımcı olabilir. Bu yazıda sizlere tekniksel değil fakat ufkunuzu genişletecek ve borsada mantıklı adımlar atmanıza teşvik edecek ipuçlarını vereceğim. Çoğu yatırımcı adayının bunlara ihtiyacı olduğunu biliyorum. Şimdi başlayalım…

Çok Zeki veya Yetenekli Olmanıza Gerek Yok!

Siz çok zeki veya yetenekli olabilirsiniz, bu borsa yatırımlarınızda işe de yarar fakat zeki veya yetenekli olmak çok da önemli değil. Biraz akıllı olmak yeterli. Yani aklınızı kullanmak neler yapabileceğiniz konusunda size yardımcı olacaktır.

Bunu bariz bir örnekle açıklamama izin verin: mesela, sesi çok kötü olduğu halde şan dersi alarak, sesini kullanmayı öğrenen ve müzikte harikalar yaratan birçok insan var. Aynı şekilde sizde borsa eğitimleriyle kendinizi geliştirebilirsiniz kaldı ki borsada yatırım yapmak o kadar da zor bir iş değil. Neticede kimse sizden atom parçalamanızı istemiyor. Banka hesabınıza girerek şimdi birkaç adımda hisse senedi alabilirsiniz, deneyin bakın ne kadar kolay ama (!) borsa yatırımında iş “yükselecek olanı” yakalamakla bitiyor. Bunu da analiz yoluyla yapmalısınız ki, aklınızı kullanmanız ve öğrenmeniz gereken noktada tam olarak budur. Teknik analiz biraz istek, pratik ve finansal bilgi gerektirse de sadece finansal haber takibiyle bile analiz yapmanızın mümkün olduğunu anlatmıştım.

“Dolar nereye gidiyor, FED açıklama yaptı, Yunanistan iflasın eşiğinde…” bu haberleri es geçememekle işe başlayın.

Popüler: Borsa nasıl oynanır, Borsada nasıl kazanılır?

Çok Mu Detaycısınız?

Bir süre detayları kenara koyun. Başlangıçta ilgilendiğiniz detayların hiçbiri işinize yaramayacak. Borsada yatırıma başlamadan önce detaylar yerine temel konularda uzmanlaşmaya çalışın. Örneğin, başlangıç aşamasında borsada neler yapabileceklerinizi öğrenin, uzun süredir borsada işlem gören şirketleri inceleyin, hisse fiyatlarının çok düştüğü günlere “Google Haberler” aramasıyla geri dönün ve hangi sebeplerden şirketlerin etkilendiğini not alın, yazın, çizin. Aynı şekilde bunu fiyatları yükselen şirketler içinde deneyebilirsiniz. Petrol yatırımcısı mı olmak istiyorsunuz? O halde aynı şeyleri geçmişte veya şimdiki petrol fiyatları üzerinden değerlendirin. Bu örnekleri çoğaltabiliriz…

Yapacağınız bu pratikler sizin borsada bilinçli bir öngörü sahibi olmanızı sağlayacak. Şirketlerin veya yatırım ürünlerinin hangi temel sebeplerden etkilendiğini öğrenebileceksiniz. Her zaman söylediğim gibi borsa oynana bilen bir şey değil, bilinçsiz tahminler kazandırmaz. Hatta bilinçsiz ve analizsiz bir borsa yatırımından para kazanma beklentisindense, Milli Piyango bileti alarak çekiliş gününü beklemek daha mantıklı bir hareket olacaktır.

İlgili: Borsadan nasıl para kazanılır?

Piyasadan Ne Zaman Çıkacağınızı Bilmek Önemli

İşler her zaman yolunda gitmeye bilir. İşler yoluyken ve kazanıyorken tüm kazançlarınızı riske etmekten kaçınarak hareket edin ve zamanı geldiğinde piyasadan çıkmayı bilin. Bunu önce global bir örnekle açılamak isterim; borsasında işlem yaptığınız bir ülke varsayalım, bu ülkenin yönetiminde istikrarsızlaşma veya çeşitli politik olaylar baş gösterdiğinde piyasayı terk etmeye hazır olun. Çünkü diğer pek çok yatırımcı bunu yapacak ve sizde zamanında hareket etmeyi bilmelisiniz.

Geçmişte G7 zirvesinde Japon Maliye bakanın sarhoş olduğu iddialarından sonra görevden alınması ve diğer ülke para birimleri karşısında değeri hızla düşen Japon Yeni bu durumlara efsane bir örnek. (Şubat 2009)

Global olarak değil de kişisel olarak etkilenebileceğiniz durumlarda var. Mesela, hiçbir zaman sermayenizin tümünü –örneğin- tek bir hisse senedine yatırım için kullanmayın. Bunun yerine sermayenizi bölün ve çeşitlendirin. Her zaman kazançlarınızın büyük bir kısmını kasanıza götürerek borsa da yatırımlarınıza devam edin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir