Borsa

Borsada Kimseye Güvenmemeniz için 3 Neden

Özellikle borsa piyasasında ilk kez hisse senedi alımı yapacaksanız, muhtemelen hisse önerileri vb. araştırmalar yapmışsınızdır. Birçok forum ve web sitesinde kağıt önerisi bulunur. Peki, paranızla alacağınız kağıtların size kazandıracağından ne kadar eminsiniz?

Gerçekten ballandırılarak almanız sağlanacak o kağıtlar size para kazandıracak mı?

Eğer uzman analistlere aylık binlerce lira para vermiyorsanız ve kendi başınıza yatırım yapmaya karar vermişseniz, verilen kağıt tüyolarını, brokerların tavsiyelerini ve forumları bir kenarı bırakın. Emin olun hiç kimse size para kazandırabilmek için can atmıyor. Gelirleriniz ve kayıplarınız onların umurunda bile değil.

Çok fazla abartıp, herkesin işe yaramaz tavsiyeler verdiğini söylemeyeceğim fakat eğer ortada bir tavsiye varsa bunun üzerine gidin ve araştırın. Kendi mantığınızla nihai kararı en son siz verin. Çünkü borsa piyasasında kimseye güvenmemeniz için 3 ciddi nedeniniz var:

1. Yanılıyor olabilirler

Herkes yanılır. Size kağıt önerisinde bulunan kişilerde yanılmış olabilir. Sonuç itibariyle, karşınızdakilere ne kadar güvenebilirsiniz ki? Şimdiye kadar düzenli bir şekilde tam isabet yapan kaç kişiyi tanıdınız? Önerilen hisselere aldırmadan önce bir kere daha düşünün; yanılıyor olabilirler.

2. Belki de kararını değiştirdi

Hisse önerisi yapan herhangi bir kişi haklı dahi olsa kararını sonradan değiştirmediğini nereden bilebilirsiniz? Size şu veya bu kağıtları aldığını söyledi, nedenlerini açıkladı. Analizler de onu haklı gösteriyor. Bilemezsiniz.

3. Çünkü en iyi kaynak sizsiniz

Kendi bilginize güvenin, kendi kaynaklarınıza güvenin. En iyi kaynak sizsiniz, yanlış bir kağıdı asla almazsınız. Gelirinizi de kaybınızı da sizden daha iyi kimse düşünemez. Borsada kimseye güvenmemeniz için bu üç nedeni unutmayın.

Verilen kağıt önerilerini mutlaka kendiniz de araştırın. Analiz yöntemlerini kullanmanızın yanı sıra gerçek anlamda gözünüzü açın ve size kar getirecek hisseyi kendiniz keşfedin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu