BorsaYatırım

Borsadan Kazananlara İki Güzel Örnek

Birkaç gün önce medyada bazı haberler yapılmıştı. 17 yaşında bir lise öğrencisinin ders aralarında borsada hisse senedi alıp satarak para kazandığıyla ilgili. Bu konun detaylarına geleceğiz ama bunun öncesinde birkaç sene öncesine gidelim istiyorum.

Sene 2011: Abdülkadir Anıl isimli yatırımcı Borsa İstanbul’da Vakko’dan 50 bin TL adet hisse aldı, alımların tutarı 67.2 milyon TL seviyesindeydi, aldığı hisse miktarıyla bu isim aynı gün Vakko’nun yüzde 19,79’una sahip oldu. Aldığı hisseleri yine aynı gün satan Abdülkadir Anıl, toplamda 24.7 milyon hisse satarak tek bir günde 700 bin TL kar etti. Haberin orijinal versiyonunu Rakidal’den bulabilirsiniz.

İlk önce yerli bir örnek vermek istedim. Emin olun, ülkemizde de tek gece de binlerce dolar kazanan birçok insan var. Fakat, borsa düşen bir bıçağı tersten tutmaya çalışmak kadar riskli olabilir. Bir gece de kazanabilirsiniz de her şeyinizi kaybedebilirsiniz de. Bu sebeple borsa öğrenilmeden, yatırım yapılmaması gereken bir araçtır. Eğer borsaya yatırım yapma eğilimindeyseniz 6 Adımda Borsaya Giriş gibi temel yayınları okuyup, kendinizi bu işi öğrenmeye adamalısınız.

Aynı şekilde, Borsayı Öğrenin: 10 Adımda Borsa Nedir? tarzında birçok yazımız yatırım kategorilerimizde mevcut. Borsa olduğu kadar birçok yatırım aracıyla ilgili sizlere bilgilendirici yazılar yazmaya devam ediyoruz. Yatırım kategorimize göz atarak daha fazla yayına ulaşabilirsiniz.

Yazının başında bahsettiğimiz ikinci örneğe geçecek olursak, 9 yaşından beri borsayla ilgilenen Mohammed Islam adındaki genç lise öğrenimi sırasında öğle aralarını borsada yatırım yaparak değerlendiriyormuş. Özellikle, lüks yaşamını ve yaptıklarını sosyal medya hesaplarında paylaşmaya başlayan Islam, birden basının ilgisini çekmiş. New York Dergisi’ne bir röportaj da veren Mohammed Islam, Manhatten’da lüks bir dairesi olduğunu, yakın zamanda araba aldığını fakat ehliyet alamadığı için arabasını kullanamadığından bahsetmiş.

Aslına bakarsanız Mohammed Islam ve Abdülkadir Anıl gibi borsadan para kazanabilen birçok kişinin örneğini verebiliriz. Her iki yatırımcıya baktığımızda birinin 9 yaşından beri borsayla ilgilendiğini diğer yatırımcının ise gayet bilgili adımlarla kazanabildiğini görebiliyoruz. Önemli olan kazanmak olsa da, borsanın kazandırdığı gibi kaybettirebileceğini de vurgulamak şart. Kaybetmeden borsada kazanmak için yapacağınız tek şeyse ‘öğrenmek’ olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu