Borsaya Nasıl Girilir? 8 Adımda Borsaya Giriş

Borsaya giriş yapma düşüncesi ilk etapta hisse senedi piyasasına yeni adım atan çoğu yatırımcı için zor görülebilmektedir. Oysaki temeller öğrenildiği takdirde herkes için borsaya giriş gerçekten kolay olmaktadır.

Borsaya giriş planları yapan her yatırımcının bunu nasıl yapabileceğini öğrenmesi kadar yatırımlarında başarılı olmasını da öğrenmesi gerekmektedir. Bu nedenle de temellerin yanı sıra yatırımcıyı başarıya ulaştıracak birtakım yöntemlerin de bilinmesi önem teşkil etmektedir.

Bu kılavuzda, borsaya nasıl girilir diye düşünen yeni yatırımcılar için takip edilmesi kaçınılmaz olan temel adımlara değineceğiz. Diğer yandan borsaya giriş sonrası yatırımlarda başarı sağlanması için dikkate alınması gereken tavsiyelere de yer vereceğiz.

1. Borsanın Temellerini Öğrenin

Borsaya giriş yapmak isteyen her yatırımcının ilk önce piyasasının temellerini öğrenmesi gerekmektedir. Örneğin, bir yatırımcının borsa nasıl işler ve bu piyasanın temel dinamikleri nelerdir gibi sorulara cevap veriyor olabilmesi oldukça gereklidir.

Kısaca borsa, hisse senedi başta olmak üzere buna benzer çeşitli menkul kıymetlerin alım satımının yapıldığı organize bir piyasa olarak açıklanabilmektedir. Borsada nihai amaç, çeşitli stratejiler kullanarak ucuzdan alıp yüksek fiyata satma prensibine dayanmaktadır.

Her ne kadar orta vadeli alım satım işlemlerine yönelik stratejiler olsa da borsa genellikle uzun vadeli bir yatırım aracıdır. Bu kapsamda yatırımcıların borsada uzun vadeli bir strateji izlemeleri büyük önem taşımaktadır.

Bütün bu çerçevede, borsaya giriş fikrini keşfetmek isteyen yatırımcıların en başında bu piyasa hakkındaki temelleri derinlemesine bilmesi önemlidir. Bu hususta borsa nedir kılavuzunda yer almakta olan bu piyasanın temellerine yönelik bilgilere göz atılması gerekmektedir.

2. Yatırım Planınızı Yapın

Borsaya giriş öncesinde temellerin öğrenilmesi kadar yatırımcıların bir yatırım planına sahip olması da büyük önem taşımaktadır. Yatırımcıların yatırım planlarını yapması ve kârlılık hedeflerini belirlemeleri şarttır.

Bir yatırım planının birtakım önemli bilgileri içermesi gerekmektedir. Bunlardan en önemli olanları ne kadar yatırım yapılacağı ve hangi vadede yatırım yapılacağıdır. Bunlar sayesinde, yatırımcıların borsada ne kadar ve hangi vadede yatırım yapacağını önceden tespit etmesi mümkün olacaktır.

Diğer yandan, yatırım planı kapsamında bir yatırımcının kendini tanıması da önem arz etmektedir. Bu da onun yatırımcı profilini bilmesi anlamına gelmektedir. Yatırımcı profilini bilen bir yatırımcının alabileceği riskleri önceden tespit edip biliyor olması, yatırım planını yaparken de büyük fayda sağlayacaktır.

Sözün özü, borsaya giriş yapmak isteyen her yatırımcının bir yatırım planına sahip olması önem teşkil etmektedir. Hazırlanacak yatırımcı planı ise yatırımcının risk profili başta olmak üzere, vade ve kârlılık hedeflerini belirlemesi açısından gerekli olacaktır.

3. Borsa Yatırım Hesabı Açın

Borsaya giriş için bir sonraki adım yatırım hesabı açma işlemlerinin tamamlanmasıdır. Borsa piyasasında hisse senedi alım satımı yapmak isteyenler tercih edecekleri bir aracı kurum üzerinden yatırım hesabı açabilmektedir.

Yatırım hesabı açmak isteyen yatırımcıların aracı kurumlarda işlem platformu başta olmak koşuluyla kurumun sağladığı danışmanlık hizmeti, müşteri temsilcisi desteği ve komisyonlar gibi hususlara dikkat etmesi gerekli olacaktır.

Günümüzde birçok aracı kurum borsada hisse senedi alım satım işlemlerine olanak sağlamaktadır. Bir yatırımcının da borsaya giriş yapmak için, yani hisse senedi almak ya da satmak üzere, yatırım hesabına sahip olması gerekmektedir.

Yatırım hesabı açacak yatırımcıların bilmesi gereken birtakım hususlar da bulunmaktadır. Bunlardan belki de en önemlisi yatırım hesabı açma sürecini tamamlamak için SPK uygunluk testi sorularına gerekli cevapların verilmesidir.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından zorunlu olan bu uygunluk testi, yatırımcıların borsada işlemlere başlaması için piyasa hakkında yeterli bilgiye sahip olup olmadıklarını ortaya koymaktadır. Test sonucunda gereklilikleri sağlayamayan yatırımcıların, yatırım hesapları üzerinden borsa işlemleri yapması mümkün olmamaktadır.

4. Borsada Yatırım Stratejisi Belirleyin

Yatırım hesabını başarılı bir şekilde açan yatırımcıların süreçte başarılı bir şekilde ilerlemesi için borsada yatırım stratejilerini belirlemeleri gerekmektedir. Yatırım stratejisi belirlemek oldukça önemlidir.

Borsada hisse senedi yatırımı için kullanılabilecek birçok strateji bulunmaktadır. Bunları üç başlık altında geleneksel strateji, açığa satış stratejisi ve temettü alma stratejisi olarak incelemek mümkündür.

Geleneksel Strateji

Bu stratejinin temelini, borsanın nihai amacı da olan, hisse senetlerini düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan satmak oluşturmaktadır. Bu strateji birçok borsa yatırımcısı tarafından sık bir şekilde kullanılmaktadır.

Geleneksel stratejiyi kullanan her yatırımcı, hisse senetlerini derinlemesine araştırmaktadır. Ardından düşük fiyatlı olduğunu ve gelecekte fiyatının yükseleceğini öngördükleri hisseleri toplamaktadır. Zamanı gelince de bunları satarak kâr elde etmeye odaklanmaktadır.

Bu strateji, daha önce de belirttiğimiz üzere hem yerel hem de uluslararası piyasalarda işlemler yapan birçok yatırımcı tarafından kullanılmaktadır. Borsaya yeni başlayanlar için bu yöntemin ilk aşamada değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizmek önemlidir.

Açığa Satış Stratejisi

Borsada yatırımcıların kullandığı en popüler yöntemlerden bir diğeri de açığa satış stratejisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu stratejinin geleneksel yönteme kıyasla bir miktar daha yüksek risk taşıdığının bilinmesi gerekmektedir.

Açığa satış stratejisinin temel mantığı, geleneksel alım satım stratejisinin tam tersi bir işleme dayanmaktadır. Kısaca yatırımcı bu yöntemi kullanarak hisse senetlerini bir anlamda ödünç almakta, açık piyasada satmakta ve fiyat düşüşü sonrası geri almaktadır.

Bu stratejinin de temel mantığı tahmin edilebileceği üzere kâr elde etmeye dayanmaktadır. Ancak tekrar ifade etmek gerekirse, açığa satış bir miktar riskli bir yöntem olduğundan yatırımcıların temkinli yaklaşması gerekmektedir.

Temettü Alma Stratejisi

Temettü alma veya temettü toplama olarak ifade edilebilen bu strateji de birçok hisse senedi yatırımcısının başvurduğu yollardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde birçok yatırımcı tarafından da sıklıkla kullanılmaktadır.

Temettü alma stratejisi, bazı şirketlerin hisse senetlerine sahip olan yatırımcıların, sahip olunan hisselerin ölçütü göz önüne bulundurarak onlara düzenli bir şekilde kâr payı dağıtması mantığına dayanmaktadır.

Böylece yatırımcıların bu şirketlerden kâr payı yani temettü olarak bir noktada sahip oldukları hisse senetleri üzerinden gelir elde etmesi mümkün olmaktadır.

5. Gerekli Analizleri Yapın

Borsaya giriş yapmak isteyen her yeni yatırımcının piyasada analiz ve daha doğrusu araştırma yapmayı bilmesi önem arz etmektedir. Bu piyasada temel analiz ve teknik analiz yöntemleri sıklıkla kullanılmaktadır.

Uzun vadeli yatırım yapmayı düşünen yatırımcıların mutlak suretle temel analiz nasıl yapılır gibi araştırma yöntemlerini bilmeleri gerekmektedir. Çünkü temel analiz ile doğru şirketlere ait hisse senetlerini bulmak mümkün olmaktadır.

Temel analiz yapmayı bilmek yatırımcıların yanlış bir portföy oluşturmasına yönelik kalkan görevi görmektedir. Temel analizin yanı sıra teknik analiz hakkında da bilgi sahibi olunması önemlidir. Çünkü temel ve teknik analiz piyasadaki en yaygın araştırma yöntemleri arasında yer almaktadır.

Borsada uzun vadeli yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için her ne kadar temel analiz çok daha önemli olsa da, özellikle hisse senetlerinin satış zamanlamasını kestirmek için teknik analize dair birtakım bilgilere de sahip olunması önemlidir.

6. Kendinizi Geliştirmeye Odaklanın

Yeni başlayanlar için borsaya giriş yapmak kadar yatırımcıların kendilerini geliştirmeye odaklanmaları da gerekmektedir. Çünkü bu yapıldığı takdirde yatırımcının piyasaya yönelik bilgi, beceri ve donanımı artış göstermektedir.

Eğitimi sürdürme ve düzenli olarak piyasa takibi yapmak bir yatırımcının kendini geliştirmesi için dikkat etmesi gerekenler unsurların en başında yer almaktadır. Yatırımcıların kendilerini geliştirmek için kullanabilecekleri birçok yol bulunmaktadır.

Kitaplar: Bilgiliğin temel kaynağı olarak görmek hiç de yanlış olmayacaktır. Borsada yatırım yapmak isteyen herkesin kitaplardan yararlanması kesinlikle işlerine yarayacaktır.

Okumalar: Bunu yapmak yatırımcıların piyasayı takip etmelerine, borsanın gidişatı hakkında bilgi sahibi olmalarına ve daha önemlisi trendleri görerek doğru alım satım fırsatları yakalamalarına fayda sağlayacaktır.

Eğitimler: İnternet ortamında borsayı öğrenmek için birçok kurs bulunmaktadır. Bu kurslar sayesinde borsanın temel dinamiklerini, hisse senedi analiz yöntemlerini öğrenmek yatırımcıların işlerini kolaylaştırmaktadır.

Danışmanlar: Yatırım danışmanları ile çalışmak da borsaya yeni giriş yapan yatırımcılara fayda sağlamaktadır. Bu çerçevede başlangıç için yatırım danışmanlarının bilgi ve tecrübelerinden yararlanmak iyi bir fikir olabilmektedir.

Sosyal Ağlar: Twitter başta olmak üzere birçok sosyal ağda yatırımcılar bilgi ve fikir alışveriş yapmaktadır. Bu tür sosyal ağlar üzerinden takipler gerçekleştirmek yeni yatırımcılara fikirler verebileceği gibi kendilerini de geliştirmeleri için yardımcı olacaktır.

Bütün bunların haricinde, yatırımcıların borsada hisse senedi alım satımı için kendilerini geliştirebilecekleri birçok yol bulunmaktadır. Daha önce borsa nasıl öğrenilir kılavuzunda bunlara yönelik bir dizi tavsiyelerde bulunduğumuzu hatırlatalım.

7. Başarı Şansınızı Artırın

Borsaya giriş yapmak kadar yatırımların başarılı olması gerektiğine de en başında vurgu yapmıştık. Bu kapsamda hisse senedi yatırımında başarı şansını yükseltmek için belirli tavsiyelere de kulak vermek sağlıklı olacaktır. İşte o tavsiyelerden bazıları:

  • Temel ve teknik analiz yapmayı kesinlikle öğrenin
  • Gerçek piyasaya adım atmadan önce deneme hesapları ile prova yapın
  • Borsayı etkileyen ekonomik ve politik olaylar hakkında bilgi edinin
  • Riskleri veya varlıklarınızı hemen artırmayın ve bunu zamana yayın
  • Yatırım hesabı açtığınız aracı kurumu derinlemesine inceleyin

Bu maddelerden bir kaçının altını doldurmak gerekmektedir. Örneğin, gerçek piyasaya adım atmadan evvel bir borsa demo açma suretiyle mutlaka prova yapmayı denemeyi düşünün. Bu, piyasada alım satım yapmaya ve stratejilerinizin doğru olup olmadığına anlamınıza yardımcı olacaktır.

Diğer yandan, borsayı ve haliyle de yatırımlarınızı etkileme potansiyeline sahip hem ekonomik hem de politik olaylar hakkında bilgi edinmeye çalışmanız gerekmektedir. Bunlar piyasanın nasıl hareketlendiğini öğrenmeniz açısından oldukça fayda sağlayacaktır.

Ek olarak, aldığınız riskleri ve varlıkları, yani hisse senetlerini, hızlı bir şekilde artırmamanız da yatırım portföyünün sağlığı için önem taşıyacaktır. Riskleri farkında olarak artırmanız ve alımları kademeli bir şekilde gerçekleştirmeniz doğru kararlar alma noktasında destekleyici olacaktır.

8. Sabırlı Olmaya Devam Edin

Kolay gibi görünse de, başlangıçta sabırlı olmak son derece zordur, çoğu zaman yatırımın ilk aşamalarında, uzun vadeli kârlılık yaratabilmek birtakım faktörlere bağlıdır.

Bunun için azim, sabır ve temel olarak bilgili olmak gerekmektedir. Borsada yatırım yaparken, finansal piyasanın her zaman değiştiğini ve yatırımların arz ve talebe göre şekillendiğini unutmamak önemlidir.

Her şeyden çok önce, yatırım yapmayı öğrenmenin uzun zaman aldığını bilmek gerekmektedir. Ayrıca özellikle yatırım yapmanın, ömür boyu süren sürekli öğrenmeyi gerektiren bir sanat olduğu belirtmek de mühimdir.

Son olarak, gerek borsaya giriş öncesi gerekse de sonrası, pratik yapmaya ve öğrenmeye devam etmek es geçilmemesi gereken yegane tavsiyedir. Çünkü bilinmeyeni öğrenmek ve bilineni uygulamaya koymaktan daha iyi bir öğrenme yöntemi yoktur.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu