Borsa

Büyüme Yatırımı ve Büyüme Hisseleri

Büyüme Yatırımı (Growth Investing), büyümeye odaklanan bir yatırım tarzı ve yatırım stratejisidir. Büyüme yatırım tarzını takip eden büyüme yatırımcıları, genellikle ortalamanın üzerinde bir oranda büyümesi beklenen şirketlere yatırım yaparlar.

Siz de bir şirket daha zirveye giden yolun başındayken o şirketin hisselerini satın alabilir ve şirketin büyüyüşüne şahitlik ederek kârlı yatırımlar yapabilirsiniz.

Büyüme Hisseleri Nedir?

Eğer elinizde piyasaya ortalamasından daha yüksek seviyede büyümesi beklenen bir şirketin hisseleri varsa elinizde büyüme hisseleri var demektir. Büyüme hisseleri büyük bir kâr geliri getirmek yerine yüksek sermaye değerleri getirirler. Bu özel (ve pahalı!) hisseler üzerinde haklı bir şekilde büyük bir heyecan oluşur. Bu hisseler genelde çok karlı fiyat-kazanç oranlarına sahiptir.

Birçok durumda bu hisselerin şirketleri, kazandıkları parayla başka büyük projelere yatırım yaparlar, bu yüzden büyüme hisselerinin kâr payı getirmesi çok görülen bir durum değildir. Büyüme yatırımcıları bunun yerine sermayedeki değer artışından para kazanırlar. Büyüme yatırımlarının getirdiği kazanç harcanan emeğe kesinlikle değer fakat büyüme yatırımı yapılacaksa ciddi paralar ödemeye hazır olmak gerekir.

Büyüme yatırımı stratejisinin öncülerinden olan Philip Fisher, büyüme yatırımını anlattığı kitabının koca bir kısımını okuyucularına çok iyi yönetilen şirketlerden (özellikle teknoloji şirketleri) hisse almalarını öğütlemeye ayırmıştır. Zira teknoloji sektöründeki değişme hızı dengeleri bozacak inovasyonların çıkmasına çok müsait bir çevre yaratmaktadır.

İlginç bir gerçek: Fisher, yatırımcılık hayatına değer yatırımı yaparak değer yatırımcısı olarak başlamış bir isim! Ünlü yatırımcı, stratejilerini 1929 ekonomik buhranından çıkarttığı dersler sonucu değiştirdi ve iyi seçilmiş bir büyüme fonunun istatistiksel pazarlıktan daha verimli olduğunu zor yoldan öğrendi. Fisher kariyeri boyunca uzun vadeli yatırım yapmayı benimsemiş bir isim.

Diğer Büyüme Yatırımı Türleri

Yurtdışında yoğun olarak tercih edilen büyüme yatırımı çeşitleri arasında yer alan farklı seçenekler de mevcuttur.

Girişim Sermayesi Yatırım Fonları

Girişim Sermayesi Yatırım Fonları en iyi sermaye büyümesine olan odakları ile tanımlanabilirler. Büyüme hisselerinde kâr payı ödemesi çok nadir olur, bu yüzden hedefiniz kâr payı ile kazanç sağlamaksa kendinize başka bir strateji bulun.

Ayrıca hisseleri 5-10 yıl elde tutmanız gerekebilir, bu yüzden zaman aralığınızın buna uygun olduğundan emin olun. Bu yöntemde portföyünüz kazanç oranı ortalama üstünde olan ve tüm kazancını satın alma, büyüme, AR-GE gibi şeylere harcayacak şirketlerin hisselerinden oluşacaktır. Büyüme fonları risk almaktan çekinmeyenler içindir. Bu yatırım çeşidinde risk, potansiyel kazançtan daha fazladır, bu yüzden yatırım yapmadan önce bunu kaldırabileceğinizden emin olun.

Büyüme Temettüleri

Büyüme hissesi temettüleri, kâr payı ödeyen şirketleri sıkıcı bulan fakat risk toleransı, uçuculuğu yüksek şirketlere yatırım yapmaya yetmeyenler için adeta biçilmiş kaftandır. Büyüme hissesi temettüleri çekici bir kombinasyondur: düzenli kâr payı ile yükselen hisse fiyatlarını bir çatı altında toplar.

Büyüme temettüsü şirketleri, kazançlarının bir kısmını büyümeye harcarken diğer kısmını hisse sahiplerine kâr payı olarak dağıtır. Kârların yükselmesi demek de hisse fiyatlarının kâr payıyla beraber yükselmesi anlamına gelir.

Büyüme yatırımlarında risk yüksek olduğu için bir şeylere karar vermeden önce risk toleransınızı tekrar gözden geçirin. Bu yatırımlar sizin için uygun değilse riski daha düşük farklı stratejileri denemeyi düşünün.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir