Borsa

Çin Hisse Senetleri Nasıl Alınır?

Çin Halk Cumhuriyeti, dünyadaki en büyük elektronik, makine, araç ve tıbbi ekipman üreticilerinin başında gelmektedir. Bu açından da Çin, bu tür ürünlerin önde gelen ihracatçısı konumunda yer almaktadır.

Çin, dünyanın en büyük üç ekonomisinden biridir. Genel veriler ışığında Çin ekonomisi büyümeye devam edecek gibi gözükmektedir. Ancak elbette, Çinli şirket hisse senetlerine yatırım yapmadan önce gerek ülke siyasetinin gerekse de ekonomisinin dinamiklerini anlamak önemlidir.

Yatırımcıların hisse senedi almak suretiyle yatırım yapabileceği birçok Çinli şirket bulunmaktadır. Çünkü en büyük ekonomilerden biri olarak, dünyanın en büyük şirketlerinden bazılarının merkezi Çin’de yer almaktadır.

Portföyde çeşitlendirme yapmak isteyen birçok yatırımcı için, yurtdışı hisse senedi alımı amaca yönelik fayda sağlayabileceği gibi kazanç fırsatları da sunabilmektedir. Üstelik çeşitlendirme için seçilebilecek pek çok Çinli şirket bulunmaktadır.

Çin Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Çinli şirketlere yatırım yapmak amacıyla bu şirketlere ait hisse senetlerini satın almak için yurtdışı borsalarda işlem imkanı sağlayan bir aracı kurumdan yatırım hesabı açmak gerekmektedir.

Türkiye’de Çin borsalarında işlem gören şirketler de dahil olmak üzere yurtdışı borsa işlemlerine olanak sağlayan birçok aracı kurum bulunmaktadır. Bu aracı kurumlar üzerinden yapılacak bir yatırım hesabı açılışının ardından Çin hisse senetleri satın alınabilmektedir.

Dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan Çin’e yatırım yapmak ve Çinli şirket hisse senetlerini satın almak için şu üç kolay adımı izlemek yeterli olacaktır:

1. Bir Yatırım Hesabı Açın

Çin hisse senedi satın almak için öncelikle bir yatırım hesabı açmak gerekmektedir. Ancak tabii, yatırım hesabının yurtdışı borsalarda ve konu ile ilgili olarak özellikle Çin borsalarında işlem olanağı sunması önemlidir.

Halihazırda bir aracı kurumda yatırım hesabınız bulunuyorsa, aracılık hesabınızın bulunduğu kuruma danışarak Çin borsalarında işlem yapma olanağı sunup sunmadıklarını öğrenebilirsiniz. Aracı kurumunuz bu tür bir hizmet sağlıyorsa yeni bir kurumdan hesap açmadan hisse almaya başlayabilirsiniz.

Diğer yandan, Çin borsaları da dahil olmak üzere, yurtdışı borsalarda işlem imkanı sağlayan bazı aracı kurumların bir listesini buradan görebilirsiniz. İlgili listede yurtdışı borsalarda işlem yapılabilecek en iyi aracı kurumlar hakkında bilgilere yer vermiştik.

Hesap açılışı gerçekleştirmeden önce komisyon ücretleri, yatırımcı desteği ve minimum yatırım gereksinimleri gibi koşulları kontrol etmeniz faydanıza olacaktır. Böylece ihtiyaçlarınıza yönelik en iyi aracı kurumu bulmanız kolaylaşacaktır.

2. Yatırım Planınızı Hazırlayın

Çin hisse senedi alımı için yatırım hesabı açma sürecini tamamladıktan sonra bir yatırım planını hazırlamanız gerekmektedir. Çünkü doğrudan yatırım veya çeşitlendirme için bir yatırım planına sahip olmanız her şeyden daha önemlidir.

Bu çerçevede, bir plan dahilinde strateji ve hedeflerinizi belirlemeniz, makul yatırımlar yapmanıza fayda sağlayacaktır. Örneğin, hedeflerinize göre bir çeşitlendirme stratejisi belirledikten sonra hangi hisse senetlerine ne kadarlık yatırım yapacağınızı ve hangi vadelerde buna devam edeceğinizi belirleyebilirsiniz.

Öte yandan, portföyünüze dahil edeceğiniz Çinli şirketlere dair sağlam bir araştırma yapmanız da gerekecektir. Bunun için en yaygın seçeneklerden biri olarak temel analiz yöntemini kullanmayı düşünebilirsiniz.

Son olarak, bir şirkete ait derinlemesine bir araştırmaların yanı sıra Çin ülkesine ait siyasi, sosyal ve ekonomi gelişmelerinin de incelemeniz gereken hususlar arasında yer alması gerektiğini hatırlatalım.

3. Hisse Senedi Satın Alın

Yatırım planınızı hazırladınız, gerekli tüm stratejileri gözden geçirdiniz, hisse senedini satın almak istediğiniz şirkete ait bir araştırma yaptınız. Ayrıca ülke görünümü hakkında bilgilere sahipsiniz. Bu durumda artık hisse senedi satın almaya hazırsınız.

İlk hisse senetlerinizi satın almak için aracı kurumunuzun işlem platformunu ziyaret edin. Bu işlem platformda, satın almak istediğiniz şirkete ait ülke ve borsa seçimini yapın.

Bunun hemen ardından yine işlem platformunuz üzerinden şirketi seçin ve satın almak istediğiniz hisse sayısını veya sermaye tutarını girin. Bu şekilde hisse satın alma sürecini tamamlayın.

Yurtdışı borsalarda işlem gören şirketlere ait hisse senetlerini ilk kez satın alıyorsanız ve yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, aracı kurumunuzdan destek alabileceğinizi hatırlatalım. Ek olarak hisse alım emirlerinizi telefon aracılığı ile müşteri temsilcinize de iletebilirsiniz.

Çin Hisse Senetleri Nelerdir?

Bir yatırımcı olarak yatırım yapabileceğiniz birçok Çin hisse senedi bulunmaktadır. Üstelik seçimlerinizi teknoloji, bankacılık, tıp, hizmet ve otomotiv gibi sektörlere yönelik daraltmanız da mümkündür.

Nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız, örnek olarak bazı şirketleri incelemekle işe koyulabilirsiniz. Aşağıda, faaliyette bulundukları sektörler de dahil olmak üzere, piyasa değerine göre Çin’deki en büyük bazı şirketler yer almaktadır:

  • Çin Endüstri ve Ticaret Bankası (Bankacılık)
  • Ping An Insurance (Sigorta)
  • Çin İnşaat Bankası (Bankacılık)
  • Alibaba (Teknoloji)
  • PetroChina (Petrol ve gaz)
  • Tencent (Teknoloji)
  • Çin Ziraat Bankası (Bankacılık)
  • China Merchants Bank (Ticari Bankacılık)
  • Kweichow Moutai (İçecek)

Görebileceğiniz üzere, yatırımlarınızı sektör bazında da çeşitlendirebileceğiniz birçok Çinli şirket vardır. Ancak tabii, portföyünüze dahil etmeden önce seçeceğiniz şirketi doğru bir şekilde analiz etmeniz ve yatırım planınızı gözden geçirmeniz önem arz edecektir.

Çin Hisse Senetleri Yatırımının Riskleri Nelerdir?

Sadece Çin hisse senetlerine değil, genel olarak yurtdışı borsalarda işlem gören şirket hisse senetlerine yatırım yapmanın birtakım belirgin riskleri bulunmaktadır. Bu sebeple yatırım öncesinde bu risklerin bilinmesi önem teşkil etmektedir.

Yurtdışı hisse senedi yatırımlarında dikkat edilmesi gereken bu riskleri komisyon ücretleri, döviz kuru değişiklikleri, siyasi, ekonomik, sosyal olaylar ve likidite seviyeleri olarak sıralayabiliriz.

Başlıkları açmak gerekirse, örneğin uluslararası borsalarda şirket hisselerine yatırım yapmak, Borsa İstanbul’da yerli şirketlere yatırım yapmaktan daha maliyetli olabilmektedir. Bunun sebebi ise komisyon ücretleridir.

Döviz kurlarındaki değişiklikler de yatırımın getirisini önemli ölçüde etkileyebileceğinden bir risk unsuru olarak ele alınabilmektedir. Fakat diğer yandan döviz kuru değişiklikleri yatırım getirisini olumlu olarak da etkileyebilmektedir.

Yurtdışında gerçekleşebilecek seçimler ya da büyük gelişmeler gibi siyasi, ekonomik ve sosyal olaylar dış ekonomiler üzerinde dikkate değer olmaktadır. Bu da yatırımları etkileyebilmektedir. Özellikle Çin söz konusu olduğunda, siyasi, ekonomik ve sosyal olaylara bilhassa dikkat edilmesi önem teşkil etmektedir.

Son olarak, yurtdışı piyasaların alışılmışın dışında farklı işlem saatleri veya işlem hacimleri olabilmektedir, bu da likiditeyi sınırlayabilmektedir. Konu hakkında dünya borsaları açılış saatleri kılavuzuna göz atabilirsiniz. Bu nedenle likidite seviyeleri de bir risk barındırabilmektedir.

Çin Hisse Senetleri Yatırımının Avantajları Nelerdir?

Çin gibi büyük ekonomilere sahip ülkelerde yer alan şirketlere yatırım yapmanın riskleri her ne kadar mevcut olsa da çeşitli avantajları da bulunmaktadır. Bu avantajlardan en önemlisi de çeşitlendirme fırsatıdır.

Öyle ki yabancı hisse senetlerine yatırım yapmak, portföyünüzü çeşitlendirmenize ve bir Türkiye yatırım portföyü ile ilişkili bazı riskleri azaltmaya katkı sağlayabilmektedir.

Bunun haricinde, örneğin portföyünüz Türkiye haricinde ABD ve Avrupa gibi bölgesel olarak da sınırlandırılmış olabilir. Bu durumda da Çinli şirketleri portföyünüze dahil etmek ilgili ülke ve bölgelerde ortaya çıkabilecek risklere karşı bir korunma stratejisi oluşturmanıza fayda sağlayabilmektedir.

Sonuç olarak, riskleri dağıtmanın yanı sıra hem potansiyel fırsatlardan yararlanmak hem de getirileri yüksek seviyeye çıkarmak için Çin hisse senetleri alım satımı yaparak yatırımlar gerçekleştirmek iyi bir fikir olabilmektedir.

Bilinmesi Gereken Çin Borsaları

Birtakım Çinli şirketler ABD’nin Nasdaq Borsası gibi platformlarında işlem görerek alınıp satılabilmektedir. Ancak elbette, tüm Çinli şirketler ABD borsalarında işlem görmemektedir. Birçok Çinli şirket yalnızca Çin borsalarında işlem görmektedir.

Doğru şirketlere ait hisse senetlerini nerelerde bulabileceğinizi öğrenmeniz önemlidir. Bu nedenle de hisse araştırmalarınızı yapmanız için şu Çin borsalarını incelemeyi düşünebilirsiniz:

Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası: 2400 civarında Çinli şirket hissesi Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmektedir. Borsadaki şirketlere ait toplam piyasa değeri ise 40 trilyon doların üzerindedir.

Şanghay Menkul Kıymetler Borsası: Birçok Çinli şirkete ait hisse senedinin işlem gördüğü Şanghay Menkul Kıymetler Borsası, sermaye artışı bakımından dünyanın en büyük ikinci borsası konumunda bulunmaktadır.

Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası: Çinli şirket hisselerinin işlem gördüğü bir diğer borsa, Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası’dır. Bu borsada 2.200 civarında halka arz edilmiş şirket işlem görmektedir.

Hangi şirketlere ait hisselere yatırım yapacağınıza karar verirken bu Çin borsalarında işlem gören firmalara yönelik araştırmalar yapabilirsiniz. Ek olarak, aracı kurumunuzun bu borsalarda işlem izni verdiğini kontrol etmeniz faydanıza olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu