Borsa

Orta sınıf Çinliler, 1.000 Dolarlık iPhone’un “Çok Pahalı” olduğunu söylüyor

Yatırımcıların iPhone 8 satışlarına yönelik dikkate alması gereken iki durum vardı. Hiç şüphesiz ki bu durumlardan en önemlisi cihazın satış fiyatıydı.

RBC’nin yaptığı araştırmada, katılımcıların %65’i iPhone 8’i almayı düşündüklerini dile getirirken, yalnızca  %3’ü 1000 dolardan fazla ödeme yapabileceklerini belirtmişti.

iPhone 8’in iki versiyonu ve ayrıca iPhone X olarak bilinen üçüncü modeli, yarın Cupertino’daki ürün lansmanında resmen açıklanacak. Yeni cihazların fiyat aralıkları ve stoklarda bulunabilirlik tarihleri ​​hakkındaki ayrıntılar halen bilinmiyor, ancak en sonuncu yeni modelin en ucuzu bile yaklaşık 1.000 dolara mal olacak.

Apple yatırımcıları, iPhone 8 fiyatının 1.000 dolar olmasını olumlu karşıladı. Şirket hisseleri, erken işlemlerde yaklaşık yüzde 2 değer kazandı.

Çin’de özellikle güçlü bir büyüme izleyen Apple, iPhone 8’in Çin’deki satış rekorlarını kırabileceğini umuyordu; zira ülkenin büyümekte olan orta sınıfı, kısmen adı sayesinde telefona fazlaca ilgi gösteriyordu. “Sekiz”, Çin kültüründe servet ve serveti temsil eden şanslı bir sayı olarak değerlendiriliyor.

Dünyanın en değerli şirketinin pazarlama birimi bu hesaplamayı yaparken maalesef bir ayrıntıyı atladı, telefonun fiyatını.

Reuters’ın haberine göre, iPhone 8’in fiyatı Çinliler için bir hayli yüksek. Zira 1000 dolar fiyat etiketine sahip olan cihaz, orta sınıf bir Çinlinin aylık gelirinin yaklaşık iki katına denk geliyor.

Reuters’ın da vurguladığı gibi Tayvan ve Hong Kong’u içeren Büyük Çin, temmuz ayında sona eren çeyrekte iPhone satışlarının yaklaşık yüzde 18’ini oluşturuyordu.

Üstelik Büyük Çin olarak ifade edilen bölge, ABD ve Avrupa‘dan sonra şirketin üçüncü büyük pazarını konumunda bulunuyor.

iPhone’un 1000 dolarlık fiyatı şu an için Wall Street’te olumlu karşılansa da her şeyi değiştirebilecek bir faktör hala var: satışlar. Mevcut etiket fiyatı Apple’ı tüm pazarlarda zor durumda bırakabilir ve durum değişebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu