Borsa

DAX Nedir? Alman Borsası’nın En Önemli Endeksi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

DAX endeksi, çoğu zaman iş dünyası haberlerinde görebileceğiniz en büyük dünya borsa endekslerinden biridir. Çünkü DAX hem Almanya hem de bir bütün olarak Avrupa’nın ekonomik görünümünü temsil ediyor.

Piyasaları izlemek, her zaman herhangi bir yatırımcının en önemli ilk stratejilerinden birini oluşturuyor. Bu nedenle de gerek piyasa uzmanları gerekse de yatırımcılar ve ekonomistler DAX endeksini yakından takip ediyor.

İşte Almanya ve Avrupa’nın ekonomik göstergesi niteliğindeki DAX endeksini takibe almadan ya da bu endekse yatırım yapmadan önce bilmeniz gereken temel bilgiler.

1. DAX Endeksi Nedir?

DAX, Almanya’daki halka açık en büyük 30 şirketin hisse senedinden oluşan bir piyasa endeksidir. DAX, Almanya’nın ana borsa endeksini oluşturmaktadır.

DAX endeksi, Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası’nda hisseleri işlem gören en büyük 30 Alman şirketinin performansını izliyor. DAX, Almanya ve Avrupa’nın genel ekonomik görünümünün yanı sıra Alman hisse senedi piyasasının bir göstergesi olarak kullanılıyor.

İlk kez 1987 yılında oluşturulan DAX endeksi, çok basit bir ifadeyle, Türkiye’deki BİST 30, ABD’deki DOW 30 veya İngiltere’deki FT 30 endekslerinin Alman eşdeğerini temsil ediyor.

DAX ile kolayca Alman pazarına girmek, Avrupa’nın en büyük ekonomisinden faydalanmak ve böylece iç pazarların yanı sıra küresel pazardaki fırsatlardan yararlanmak mümkün olabiliyor. Türkiye’de DAX endeksi işlemleri aracı kurumlar aracılığı ile yapılabiliyor.

2. DAX Endeksi Hisse Fiyatları Hangi Para Birimi Cinsindendir?

Alman para biriminin popüler inancına karşı DAX endeksindeki hisse senetlerinin fiyatları avro para birimi cinsinden işlem görüyor. Bu nedenle izleme ve yorumlama yaparken bu farkı göz önünde bulundurmak gerekiyor.

DAX alım satım para birimi avro cinsinden olduğundan, herhangi bir yatırımcı yabancı bir piyasada alım satım riskini üstlenmenin yanı sıra, döviz kuru dalgalanmasına da maruz kalabiliyor. Bu açıdan da DAX 30 endeksine yatırım yapmadan önce kur riskinin bilinmesi önem teşkil ediyor.

3. DAX Endeksi Neden Önemlidir?

DAX endeksi, Almanya ve genel olarak Avrupa’nın genel görünümünü temsil etmesi bakımından önem teşkil ediyor. Yatırımcılar, piyasa uzmanları veya ekonomistler bu nedenlerden ötürü DAX endeksini yakından takip etmeye odaklanıyor.

Yatırımcılar özelinde konuşmak gerekirse, DAX endeksinin yakın takip edilmesi özellikle Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya piyasasına giriş yapmak isteyenler için izlenmesi gereken en önemli endeksler arasında yer alıyor. Böylece yatırımcılar hem Almanya hem de Avrupa piyasasının genel görünümü hakkında fikir sahibi olabiliyor.

Bütün bunlara ek olarak DAX gibi birçok borsa endeksi bulunuyor. Her bir borsa endeksi de yatırımcılar için önem arz ediyor. Daha öncesinde endeks nedir makalesinde bu tür istatistiksel ölçüm şekillerinin ne denli önemli olduğundan bahsetmiştik. Bu çerçevede, ilgili yayına da göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

4. DAX Endeksinde Yer Alan Şirketler Nelerdir?

DAX endeksi küresel şirketlerden oluşuyor. Endekste listelenen şirketler yaklaşık 80 ülkeyi temsil ediyor ve dünyadaki herhangi bir değişiklik aslında DAX endeksini de doğrudan etkiliyor.

Volkswagen, BMW, Siemens, Deutsche Bank, Henkel, Allianz, Adidas ve Bayer DAX endeksinde yer alan küresel şirketlerden yalnızca birkaçını oluşturuyor. Bu endekste yer alan şirketlerin tamamını buradan görebilirsiniz.

DAX endeksi çoğunlukla otomobil ve bankacılık sektöründeki şirketlerden oluşuyor. Buradan hareketle DAX endeksinin otomobil ve bankacılık şirketlerinin hakimiyeti altında olduğunu söylesek yanılıyor olmayız.

BMW, Daimler, Volkswagen gibi tüm büyük Alman otomobil üreticileri, Deutsche Bank ve bir giyim firması olan Adidas bile DAX endeksinin bir parçasını oluşturuyor.

İç pazarların yanı sıra küresel pazardaki fırsatlardan yararlanmak isteyenler de dahil olmak üzere, özellikle imalat şirketlerinden ağır bir şekilde etkilenen bir pazara katılmak isteyen her yatırımcı için, bu endeksin ideal bir seçim olacağını söylemek mümkün gözüküyor.

5. DAX Endeksi Ne Tür Faydalar Sağlar?

DAX endeksi yatırımcılar için birçok fayda sağlamaktadır. Örneğin, Almanya veya Avrupa piyasasına girmek ve bu bölgelerden hisse senedi satın almak isteyen yatırımcılar, bu endeksi takip ederek doğru hisseleri bulabilirler. Öyle ki bu tür endeksler yatırımcıya ilgili bölgelerin genel görünümü hakkında bir referans sağlıyor.

Bununla birlikte, DAX endeksi ya da diğer endeksler, yatırımcıların birtakım bilgisel boşlukları doldurmaları hususunda da faydalar sunuyor. Böylece mesela altta yatan endeks ile bir hisse senedi performansının karşılaştırılması mümkün olabiliyor. Ayrıca, endeksler yatırımcı duyarlılığı konusunda da bir genel görünüm elde edilmesi bakımından faydalı takip araçları olarak karşımıza çıkıyor.

Son olarak, DAX endeksi piyasanın genel görünümüne yönelik bir referans göstergesi olarak ön planda yer alıyor. Ek olarak, piyasa kârlılığı ve risk ölçümü gibi konularda da bir analiz ya da eşsiz bir değerlendirme yöntemi amacıyla kullanılabiliyor.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir