Borsa

Rekor Üstüne Rekor Kıran Dow Jones Endeksi Ne İfade Ediyor?

Dow Jones Borsası Endüstri Endeksi (DJIA) her gün yeni bir rekor kırıyor. 20.000 rakamını görmesinin üzerinden yalnızca 6 ay geçmişken Dow Endeksi ufak bir geri çekilme yaşayıp 22.000’i gördü. Bu, sizin portföyünüz için çok bir şey ifade etmiyor ama bu endeks, bir yandan da 2009’dan bu yana yaşanmış en büyük alış trendini simgeliyor.

Hemen aşağıda henüz bilmeyenler için Dow’un ne olduğunu açıklayalım ve halihazırda zaten endeksin ne olduğunu bilenler için de Dow’un bu kadar yüksekleri görmesinin nedenlerine bakalım.

Dow Jones

Dow Jones Endüstri Endeksi Nedir?

Dow ortalaması, 30 büyük halka açık şirketten oluşur ve New York Menkul Kıymetler Borsası’nın (NYSE) en eski ve en geniş piyasa endeksidir. Piyasadan geniş bir kesiti temsil etmesi için oluşturulan bu endeksin içerisinde Pfizer, Coca-Cola, Goldman Sachs, Walmart, Disney gibi büyük şirketler yer almaktadır.

Dow Endeksi Nasıl Hesaplanır?

DJIA “fiyat ağırlıklı” bir endekstir, yani 30 şirketin hisse fiyatları toplanır ve “Dow Böleni” denen sihirli sayıya bölünür. Dow böleni hisse bölünmeleri, temettüler veya spinofflar gibi Dow ortalamasındaki şirketlerin hisse fiyatlarına etki eden şeyleri de hesaba katmak adına güncellenir.

Dow böleni fiyat ağırlıklı olduğu için yüksek fiyatlı hisselerin endeksteki yeri de büyük olur. Örneğin 3M‘in (MMM) 206 dolar değerindeki hisselerinde yaşanacak %5’lik bir değişim Cisco‘nun (CSCO) 31 dolar değerindeki hisselerinde yaşanacak %5’lik bir değişimden daha etkilidir. Karşılaştırma olarak; diğer bir meşhur endeks olan S&P 500 ise piyasa değeri ağırlıklıdır, yani endekse dahil şirketlerin hisse fiyatları ne olursa olsun endeksin değerine etkileri eşittir.

Dow Endeksinin 22.000’e doğru çeken şirketler hangileri?

Endeksin güncel lideri olan Boeing, endeksin 21.000’i görmesinden sonraki 107 iş günü içerisinde %54 yükselip endekse 370 puan ekledi. Boeing‘i 189 puan ile McDonald’s, fast food devini de 172 puan ile United Health Group takip ediyor. Endeksi en çok geriye çeken şirket ise IBM; Mart ayından beri %37.5, yani 257 puan geriledi.

Dow Bu Yeni Rekoru Neye Borçlu?

Vergi düzenlemeleri ve geri ödeme vaatleri: ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhuriyetçi Partinin seçim vaatleri arasında düşük vergi oranları ve daha az sert düzenlemeler gibi vaatler bulunuyordu. Yatırımcılar bu vaatlerin başarılı şekilde uygulanması halinde kazancın artacağını düşündüler.

Güçlü ekonomik temeller: Düşük işsizlik, GSYİH’deki yavaş fakat düzenli yükselme ve diğer ekonomik göstergeler yatırıma ve harcamaya olan optimizmi körükledi.

Düşük faiz oranları: ABD Merkez Bankası (Fed) Aralık’dan bu yana tam 3 kez faiz oranlarında yükseltmeye gitti; bu ABD ekonomisi için iyiye işaret. Faizler yine de tarihteki en düşük rakamlara çok yakın, bu da uygun kâr marjları arayan yatırımcıları MKB dışındaki alternatiflere yönelterek hisse fiyatlarını yükseltti.

Şirketlerin sağlam kârlar elde etmesi: İyi kâr eden şirketler ekonominin düzelmesi ve harcamanın artmasıyla gelecekte daha fazla kâr etmeyi bekliyorlar.

Doların zayıflaması: Dow endeksine dahil şirketlerin çoğu uluslararası piyasada da varlık sahibi şirketler. ABD Doları sene başından bu yana diğer önemli para birimlerine oranla %10’luk bir düşüş yaşadı, bu da ABD dışında yapılan satışların daha çok kâr getirmesine ve ABD’de yapılan üretimin ucuzlamasına neden oldu.

Peki, Dow’un Yükselişi Sizin İçin Ne İfade Ediyor?

Yüzeysel olarak bakıldığında hiçbir şey ifade etmiyor. 22.000’in kendisi görece anlamsız bir kilometre taşı ve teknik olarak 21.145’den veya 22.088’den çok da farklı değil. Sizi ilgilendiren kısmı trendin ne olduğu ve trend çok revaçta!

(Görsel: AP)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu