Elon Musk’ın En Yeni Vaadi: Bir Tesla Pickup

21.01.2022

Elektrikli otomotiv devi Tesla’nın (TSLA) kurucusu ve CEO’su Elon Musk, tweet’lerinde sadece haber yapmakla kalmıyor; takipçilerine verdiği cevaplarda dahi her biri önemli düzeyde haber değeri taşıyan tweet’ler paylaşıyor. Salı günü öğleden sonra, şirketinin Model Y’den hemen sonra yeni bir pickup üreteceğini söylediğinde de tıpkı böyle oldu.

Musk Twitter’da elektrikli pickup isteyen bir takipçisine verdiği cevapta “bunu yapmak için can atıyorum” dedi.

Musk elektrikle çalışacak bir Tesla pickup’ından ilk kez bahsetti; pickup için tasarım ve mühendislik unsurlarının yaklaşık 5 yıldır aklında olduğunu söylese de bu konuya ilişkin çok fazla ayrıntı paylaşmadı. Ancak, şirketinin Tesla Semi’nin mini bir versiyonunu yapabileceğini ima etti.

Musk ayrıca Tesla pickup’ın  Ford’un F-150 modeline benzer boyutlarda olacağını da söyledi. (F-serisi, ABD’de bu kategoride en çok satılan araçlar arasında bulunuyor.)

Genel olarak Pickup’lar ABD’deki araç satışlarındaki en büyük kategorilerden birisini oluşturuyor. WSJ verilerine göre, bu araçların pazar payı geçen yılda da artmaya devam etti.

Tesla, şu anda tüketicilerin bugün alabileceği üç elektrikli araç olan S, X ve 3 modellerine sahip. Y, ve bir SUV modelinin de 2019 veya 2020 yılında piyasa çıkması bekleniyor. Ayrıca şirket Semi için sipariş almaya devam ediyor ve yeni bir roadster modelini piyasaya sürmeyi planlanıyor.

Bazı piyasa gözlemcileri, şirketin araçlarına yönelik üretim ve teslimat konularındaki bir takım sorunların devam ettiğini söylüyor. Yakın tarihte bir analist BBC’ye verdiği demeçte, Tesla’nın daha fazlasını yapmaktan ziyade mevcut vaatlerini yerine getirmesi gerektiğini söylüyor. Zira bilindiği gibi Tesla’nın hedeflerini tutturamama gibi alışıldık bir sorunu var ve şirketin beklentilere dayalı hisse değeri dikkate alındığında da yatırımcılar için bu halen önemli bir konu olmaya devam ediyor.

Tesla hisseleri yılın başından bu yana yüzde 45 oranındaki artışla S&P 500’ün önünde. Şirket hisseleri 311.64 dolar seviyesinde.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.