Borsa

Thomson Reuters’ın Listesinden: En İyi 5 Küresel Teknoloji Şirketi

Yüksek tempolu teknoloji dünyası son derece rekabetçi. Teknoloji sektöründeki bu güçlü rekabet ve yüksek tempo yenilmez olarak gördüğümüz şirketlerin kimi zaman çıkmaz yollara sürüklenmesine neden oluyor.

AOL, Nokia, AltaVista, Yahoo ve Myspace gibi isimleri düşünün. Bu şirketlerin her biri geçmişte piyasa lideri olarak kabul edildi. Bugün bu şirketin birçoğu ya eski benliklerinin gölgesinde kaldı ya da tamamen varlıklarını yitirdi.

Peki, böylesine rekabetçi bir sektörde son derece başarılı ve aynı zamanda da güçlü olan teknoloji şirketlerini tanımlamak mümkün olabilir mi? Uluslararası haber ajansı ve piyasa istihbarat şirketi olan Thomson Reuters bunu yapmayı denedi.

Yakın bir tarihte, Dünyanın En İyi 100 Teknoloji Şirketi isimli bir liste yayınlayan Thomson Reuters, hazırladığı bu listeye, hem operasyonel hem de finansal anlamda başarılı olan şirketleri dahil etti.

İşte Thomson Reuters’ın listesindeki ilk beş şirket:

Microsoft

 • Mevcut hisse fiyatı: 93,13 dolar
 • 1 yıllık değişim: %43
 • Piyasa değeri: 717 milyar dolar
 • F / K oranı: 75

Microsoft, teknik şirket standartlarına göre eski ve köklü olduğu için son derece itibarlı olmaya devam ediyor. Kırk yıl önce kurulan şirketin, Word ve Excel’i içeren masaüstü uygulamaları seti olan Microsoft Office, 28 yılı geride bırakmasına rağmen yine de şirket gelirlerinin en büyük payını oluşturuyor.

2017 yılının son üç ayında, Office ve ilgili ürünler 9 milyar dolar gelir elde etti. Ancak bu, şirketin amiral gemisi ürününe aşırı bağımlı olduğu anlamına gelmiyor. Zira 2010 yılında lansmanı yapılan bulut hizmetleri segmenti Azure, son çeyrekte 7,8 milyar dolar satış gerçekleştirdi.

Intel

 • Mevcut hisse fiyatı: 51,55 dolar
 • 1 yıllık değişim: %47
 • Piyasa değeri: 241 milyar dolar
 • F / K oranı: 25

Intel, Microsoft’tan bile daha eski. Şirket 1968’de kuruldu ve o zamandan beri yüksek kaliteli çip üreticisi olarak ün kazandı. Bununla birlikte, şirket, son olarak 1992’den beri sahip olduğu dünyanın en büyük çip üreticisi ünvanını kaybetti.

2017 yılında 419,7 milyar dolar değerinde olan çip üretim pazarında, Intel’in satışları 57,7 milyar dolar, en yakın rakibi Samsung’un satışları 61,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Bu gerilemeye rağmen, Intel kârlılığını korumaya devam ediyor. 2017 yılının son çeyreğinde şirket, 17,1 milyar dolarlık gelir ve 6 milyar dolarlık bir kâr bildirdi.

Cisco

 • Mevcut hisse fiyatı: 44,37 dolar
 • 1 yıllık değişim: %29
 • Piyasa değeri: 213 milyar dolar
 • F / K oranı: 21

Cisco’nun ürünleri internetin omurgasını oluşturuyor. Şirket ağ donanımı, telekomünikasyon cihazları ve benzer teknoloji ürünleri üretiyor. Şirkete göre, İnternet trafiğinin yüzde 85’i Cisco’nun ürün ve hizmetlerinden geçiyor.

Şirketin ağ güvenliği ürünleri özellikle iyi. Veri güvenliği öneminin arttığı son yıllarda, dünyanın dört bir yanındaki şirketler, verileri internet üzerinden güvenli bir şekilde paylaşabilmelerini sağlayan Cisco gibi şirketlere büyük miktarlarda para yağdırmak için hazırda bekliyor. Cisco’nun da güvenlik ürün ve hizmetlerine ilişkin gelirleri son yıllarda hızla artmaya devam ediyor.

International Business Machines (IBM)

 • Mevcut hisse fiyatı: 156,20
 • 1 yıllık değişim: -%11
 • Piyasa değeri: 143 milyar dolar
 • F / K oranı: 25

Kabul etmek gerekir ki IBM’in bu listeye dahil edilmesi ve kendine ilk sıralarda yer bulması birçok yatırımcı için büyük sürpriz olacaktır. Zira IBM’in hisseleri geçen yıla kıyasla yüzde 10 geriledi ki, bu gerilemenin diğer teknoloji hisselerinin yukarı yönlü seyrettiği bir zamanda gerçekleşmesi herkesi şaşırttı.

Peki, IBM şirkete yönelik uzun vadeli olumlu beklentilerden dolayı mı Reuters’ın listesinde yerini aldı? Böyle olsa bile uzun bir süredir IBM hisselerine sahip olan ve uzun vadeli bir değer yatırımcısı olarak bilinen Warren Buffett bir şeyler görmüş olacak ki, geçtiğimiz sene elindeki IBM hisselerinin büyük bir bölümünü sattı.

2011 yılında, efsanevi yatırımcı Buffett, IBM hisselerini satın almaya başladığında, şirket, geleneksel işlerinin birçoğunu satmaya ve yüksek marjlı “bilişsel ve bulut” işlerine yönelme kararı almıştı. Ama stratejisi planladığı kadar iyi sonuç vermedi.

Alphabet

 • Mevcut hisse fiyatı: 1,097.71
 • 1 yıllık değişim: %32
 • Piyasa değeri: 762 milyar dolar
 • F / K oranı: 61

Son beş yılda, Google’ın çatı şirketi Alphabet’in gelirleri ikiye katlandı ve kârlar da gelirlere ayak uydurdu. 2017 yılında şirket yaklaşık 105 milyar dolar gelir elde etti.

Reklam hizmetleri, şirketin gelirlerinin büyük bölümünü oluşturmaya devam ediyor. Ancak şirket Waymo, Nest, Calico ve fiber gibi “moonshot” işlerine de büyük yatırımlar yapmayı sürdürüyor.

Şirket bu uzun vadeli projelere büyük yatırımlar yapıyor olsa da, 2017 yılının son çeyreğinde, bu bölümlerin maruz kaldığı kayıplar bir önceki çeyreğe göre (812 milyon dolar) 916 milyon dolara yükseldi.

Listedeki diğer şirketler

Thomson Reuters’ın listesinde, beşinci sıradaki Alphabet’in ardından altıncı sırada Apple yer alıyor. Apple’ı yedinci sıradaki Taiwan Semiconductor Manufacturing ve sekizinci sıradaki Avrupa merkezli yazılım şirketi SAP takip ediyor.

Tahmin edilebileceği gibi, Amerikan şirketleri ilk 100’e hükmediyor. Listede, ABD’de merkez ofisi bulunan 45 şirket yer alıyor. Ayrıca listede Japonya ve Tayvan’dan da 13 şirket var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu