ESPN endişeleriyle Disney hisseleri baskı altında kalmaya devam edebilir

Disney (DIS), geçen yıl dünya genelindeki bilet satışlarıyla gelmiş geçmiş en iyi gişe hasılatı yapmasının da etkisiyle iyi bir dönem geçirdi.

2016 Aralık ayından itibaren olumlu hava şirketin hisselerine de yansımıştı. Lakin bir süredir hava tersine dönmeye başladı. Şirkete ait spor kanalı ESPN, Disney’i adeta aşağıya çekmeye devam ediyor. Bu durum hem yatırımcıları hem de analistleri endişelendiriyor.

Disney’in toplam geliri 9 Mayıs’ta açıklanan ikinci çeyrekte beklentilerin biraz altında kalarak yüzde 3 düşüşle 13.34 milyar dolara gerilemişti. Şirket yatırımcıların ilgisini canlı tutmak için her anlamda büyük çaba sarf ediyor ama bir önceki yılda 2 milyar dolar gelirle rekor kırarak tablolarda fark yaratan “Star Wars: The Force Awakens” sonrasında benzeri düşüşler büyük ölçüde bekleniyordu, sürpriz olmadı.

Asıl sürpriz, ESPN’den geldi. Pek çok sorunla mücadele etmesine rağmen spor devi, abonelerini kaybetmeye devam etti. Aynı şekilde harcanan maliyet artarken kanalın izlenme ve reklam oranları da geriledi.

Spor devi içerisine düştüğü durumdan kurtulamazken, Disney, yayın hakları için maliyeti yüksek harcamalar yapmaya devam ediyor. Fakat artık bu durum, yatırımcıları ve analistleri endişelendiriyor.

Disney Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Bob Iger, ESPN’in geleceğine güvendiklerini belirterek kanalın arkasında durmaya devam etti fakat Disney hisseleri, 9 Mayıs’taki üç aylık raporundan bu yana yüzde 5.1 düştü.

Macquarie analisti Tim Nollen, canlı spor içeriklerinin hala değerli olduğunu ama bazı tüketicilerin bunun bedelini ödemeye istekli olmadıklarını belirterek ve ESPN’in kaybettiği abonelere vurgu yaparak Çarşamba günü Disney hisselerini nört’e indirdi.

Disney hisseleri Çarşamba günü kapanışta 106,31 dolardı.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu