Borsa

eSpor Patlamasından Yararlanmak İsteyen Yatırımcılar İçin Takibe Değer 3 Hisse Senedi

Bugünlerde bir grup bilgisayar oyuncusunun birbirleriyle kapışmasını izlemek, yüzlerce televizyon kanalındaki envai çeşit içerikten çok daha çekici.

Twitch (NASDAQ: AMZN), eSpor karşılaşmalarını ve dünya çapındaki video oyunu turnuvalarını yayınlamasıyla meşhur bir yayın servisi. Son istatistiklere göre de Twitch’in reytingi ABD’de yayın yapan köklü CNN veya MSNBC kanallarından daha fazla.

E-ticaret devi Amazon.com’un sahip olduğu Twitch, Ocak 2018’de ortalama 962,000 eş zamanlı izleyici ile aynı dönemde 783 biner izleyici ortalamasıyla seyreden CNN’i ve MSNBC’yi geride bıraktı.

Bu rakamlar Twitch’i Fox News’den ve ESPN’den sonra ABD’nin en çok izlenen kablolu TV kanalı yapıyor.

Son 365 günde Twitch’de aylık 144,986 yıl (ve 58 gün) uzunluğundaki içerik 45 milyondan fazla kişi tarafından izleniyor.

Twitch’in bu son seyirci dataları, Macquarie analistlerinin Twitch’in Ocak’tan bu yana yüzde 22, geçen aralıktan bu yana ise yüzde 26 yükselmesi nedeniyle Amazon hisseleri ile ilgili yaptığı “beklenilenden daha iyi” yorumunu da pekiştiriyor.

Video oyunları ve eSpor, (hala) büyük bir patlama içerisinde. Tüm endüstri yavaş yavaş spor benzeri bir franchise makinesine dönüşme eğiliminde ve analiz şirketi Statista‘ya göre eSpor piyasası yıllık yüzde 40 büyüme kaydediyor.

eSpor’da İşler Tıkırında

Sponsorların her yaştan, cinsiyetten, ulustan, eğitim seviyesinden ve zevkten gelen ve harcayacak parası olan oyun severlerin yarattığı fırsatı keşfetmesiyle beraber PwC‘nin tahminlerine göre bahisler, ödül havuzları, turnuvalar, ürün ve bilet satışları 2020 yılında e-spor piyasasını 90.1 milyar dolar büyüklüğünde bir pazara çevirecek.

Bu yükselişten nemalanmayı başarmış diğer bir endüstri oyuncusu da bilgisayarlar için ekran kartı üreten NVIDIA (NASDAQ: NVDA) oldu. Şirket 2017 yılında Nasdaq’ın en büyük kazananlarından biriydi.

Kripto para birimleri madenciliği ve büyüme aşamasındaki yapay zeka için yapılan ilk hamleler sayesinde şirketin satışları patladı ve NVIDIA tek çeyrekte geçen yıla oranla yüzde 34 büyüyerek 2.91 milyar dolar kazanç elde etti. Fakat şirketin ana aktivite ayağı hala oyun sektörü.

NVIDIA ‘nın oyun dünyasından kazandığı para geçen yıla oranla yüzde 29 artarak 1.74 milyar dolar olarak gerçekleşti; yani şirketin toplam kazancının neredeyse yüzde 60’ı. Kripto para birimi madenciliği için kullanılan işlemciler de segmente canılık getirdi.

Piyasanın oyunlara olan açlığının en büyük örneği olan Activision Blizzard (NASDAQ: ATVI) hisseleri de geçen yıl oldukça iyi performans gösterdi. Oyun devinin eSpor faaliyetlerinin yarattığı canlılıkla bu yıl da olumlu başarılar kaydetmesi bekleniyor.

Türkiye tarafına baktığımızda, esasen Türkler e-spora yabancı bir millet değil. Türkiye’de eSpor takımlarının sayısı artış eğilimde. Üstelik bu takımlar eSpor’a artan ilgi sayesinde, dev şirketlerden, büyük kulüplerden ve yatırımcılardan kolayca destek bulabiliyor.

eSpor patlamasından yararlanmak için sektöre dair araştırmalarınızı artırabilir, öne çıkan en önemli şirketler arasında yer alan Amazon.com, NVIDIA, ve Activision Blizzard hisselerini yakın takibe almayı düşünebilirsiniz.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir