Facebook Hisse Alımı için Instagram ve Messenger Fırsat Olabilir Mi?

Facebook’un daha ne kadar ileriye gidebileceğini herkes merak ediyor. Şimdilik sosyal ağ platformu için her şey yolunda gidiyor. Şirketin tüm çalışmaları (Snapchat’ten kopyaladığı özellikler bile) işe yarıyor.

Halihazırda dijital reklam pazarında büyük bir paya sahip olsa da Facebook’un çok daha ileriye gitmesi için reklamlardan elde ettiği gelirini artırmaya ihtiyacı olduğu kesin bir gerçek ve şirket bunun farkında.

Facebook, sene başında reklam geliri artışının 2017 yılında yavaşlayacağı konusunda uyarıda bulundu ancak elinde Instagram ve Messenger gibi büyük potansiyeller hala var. Şu ana kadar para kazanma konusunda hiçbir adım atmadığı 1 milyar kullanıcıya sahip WhatsApp’ı da es geçmemek gerekiyor.

Bu yıl ilk çeyrek raporunda kullanıcı sayısı bazında adeta küresel baskınlığını ilan eden şirket, reklam gelirini yüzde 51 artırmıştı.

Şu anda reklamverenler Instagram için yaptıkları reklam harcamalarını geleneksel Facebook reklam harcamaları ile birlikte ele alıyorlar. Varlık yönetim şirketi ve yatırım bankası Piper Jaffray’den internet araştırma analisti Sam Kemp, müşterine geçen hafta gönderdiği bir notunda reklamverenlerin Instagram’ı ayrı bir kanal olarak görmeye başlayacağını düşündüğünü dile getirdi.

Kemp’in Instagram’ın büyümesine ilişkin tahminleri de var. Kemp, platformdan elde edilen reklam gelirinin 2021 yılına kadar 22 milyar dolara ulaşacağını öngörüyor. Analist, Facebook’un gelirini Instagram ve Messenger sayesinde beş yıl içinde üç katına çıkarabileceğini belirtiyor.

Bu arada, Facebook’un Messenger uygulaması da tıpkı Instagram’da olduğu gibi büyük bir kullanıcı tabanına sahip ancak şu ana kadar şirket bu uygulama üzerinden para kazanmak için çok fazla çaba göstermedi. Ayrıca Kemp, kullanıcıların sorularla sohbet etmesini sağlayan Messenger chatbot’larının artan kullanım sayısında da bir hayli iyimser.

Facebook, Messenger üzerinden reklam yayını yaparak platformdan para kazanmaya zaten kısa bir süre önce başlamıştı, ama daha fazla gelir elde etmek için bazı ülkelerdeki mevcut testlerini tamamlayarak buradaki reklam işini hızlandırmayı deneyebilir.

Son dönemde çoğu analist de gelirinin büyük bir kısmını dijital reklamlardan elde eden Alphabet (Google) ile şirketi kıyaslıyor ve gelecek tahminlerinde, Facebook’un bu alanda Alphabet’in yarısından daha fazla büyüme göstereceğini öngörüyorlar. Dijital reklamcılığın en büyük iki ismi şu anda kafa kafaya gidiyor.

Facebook’un elindeki iki büyük potansiyel ve hatta ek olarak WhatsApp, gelecek beş yıl içinde Facebook’un gelirlerini büyük ölçüde artırmasına yardımcı olabileceği gibi hisse alımı için de hala fırsat yaratıyor olabilir.

Senenin ilk çeyreğinde Instagram’ın 700 milyon kullanıcı sayısına ulaştığı açıklanmıştı. Messenger‘ın kullanıcı sayısının ise son iki senede 2 katına çıkarak 1.2 milyar aylık aktif kullanıcıya ulaştığı belirtilmişti.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu