Borsa

Facebook ilk çeyrek raporunu 3 Mayıs’ta açıklamayı planlıyor

Kaliforniya merkezli sosyal ağ devi Facebook’un (NASDAQ: FB) hisseleri, sene başından itibaren sağlam bir yükseliş eğilimine girdi.

Şirket, 3 Mayıs Çarşamba günü kapanışta 2017 1. Çeyrek sonuçlarını açıklayacak.

Google’ın ana şirketi Alphabet beklenti üzeri sonuçlar verdi. Aynı şekilde Amazon’da beklentilerin üzerinde dönüş yaptı. Çoğu zaman yatırımcı umutlarını tüken Twitter’dan da pozitif geri dönüş sinyalleri aldık. Venmo vurgusuyla gelen güçlü raporla PayPal için de beklentilerin üzerinde sonuçlar gördük.

Şimdiye kadar internet şirketlerinden gelen raporlarla sezonun bir hayli kazançlı geçtiğini söylemek mümkün. Şimdi sırada Facebook var.

Yatırımcılar, Facebook’un ilk çeyrek raporunda reklamlar, videolar ve aktif kullanıcı sayısı başta olmak üzere, şirketin Snapchat klonlarının Facebook’a yardım edip etmediğinin cevaplarını arıyor olacaklar.

Bu soruların cevaplarını çok yakında alacağız fakat rapor öncesinde kısaca mevcut duruma, şirket yönetiminin yatırımcılara vermesi gereken cevaplara ve bunların nedenlerine bir bakalım.

“Reklam yükü” meselesi çözüldü mü? Şirket, bir süre önce Facebook haber akışına geleneksel reklamları yerleştirmek için yeni alanların tükendiğini belirtti. Çoğu reklamveren muhtemelen bu sebeple geleneksel haber akışına ek olarak Instagram ve Messenger alanlarına reklam vermeleri için teşvik ediliyor. Yönetimin “reklam yükü” meselesini telafi edip etmediğine ilişkin bilgi vermesi gerekiyor.

Snapchat klonları ne durumda? Facebook geçen hafta Instagram’da 700 milyon aylık aktif kullanıcı sayısına ulaştıklarını açıkladı. Snapchat’ten alınan özelliklerin WhatsApp ve Messenger dışında en iyi sonucu Instagram’da verdiğini biliyoruz. İşe yaradığı sürece taklitçilik hem yatırımcılar hem de şirket için problem teşkil etmiyor fakat klonlanan özelliklerin WhatsApp ve Messenger gibi diğer alanlardaki etkisinin de açıklanması gerekiyor. Çünkü yatırımcılar klon özelliklerin olumlu etkilerine yönelik işaretleri arıyor olacaklar.

Bu arada Facebook’la adeta savaşa giren Snap, ilk çeyrek sonuçlarını 10 Mayıs’ta açıklayacak. Ne olup bittiğine bakacağız.

Videoların geleceği ne olacak? Şu anda Facebook’ta videolar kullanıcılar tarafından oluşturuluyor. Ama sene başında yatırımcıları gerçek anlamda heyecanlandıran söylentiler vuku bulmuştu. Bu söylentilere göre, Facebook kendi orijinal videolarını üretebilirdi. Lakin şirket pahalı orijinal içerik satın alımı veya üretimi konusunda ilgili görünmüyor. Yatırımcılar, şirketin ileriye dönük video stratejisiyle ilgilenmeye devam ediyor ve geleceğe yönelik planların ne olacağını bilmek istiyor.

Sosyal ağı her ay kaç kişi kullanıyor? Bir sosyal ağ sitesinin hisseleri için yatırımcıların olumlu gelişmeler beklediği olmazsa olmaz faktörlerden biri: aktif kullanıcı sayısı. Facebook’un 1.86 milyar aylık aktif kullanıcısı olmasına rağmen, yatırımcılar bu rakamın her çeyrekte nasıl büyüdüğünü titizlikle inceliyor. Şirketin aylık aktif kullanıcı sayısının son üç ayda 1.91 milyar seviyesine ulaşmış olması bekleniyor.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir