Borsa

Favori Markanıza Yatırım Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta

Business Insider’a göre, hisse senedi yatırımcısı Warren Buffett, günde en az beş şişe ya da kutu Coca-Cola içiyor. Doğru zamanda Coca-Cola’ya yatırım yapmak Buffett’a bir servet kazandırdı. Buffett 1988’de meşrubat devinden yaklaşık 1 milyar dolar değerinde hisse satın aldı. Forbes’a göre bu yatırımın değeri Mart 2019 itibariyle 18.4 milyar dolara yükseldi.

Tıpkı efsanevi hisse senedi yatırımcısı Buffett gibi, en sevdiğiniz markalardan hisse satın alma fikri size de akıllıca geliyor olabilir, ancak bu fikir bazı noktaları dikkate almadığınızda çok da akıllıca olmayabilir.

Yakın bulduğunuz ve özel anlamlar yüklediğiniz bir şirkete yatırım yapmayı düşünüyorsanız, çok daha dikkatli olmanızda fayda var. İşte favori markanıza yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar:

1. Trend

Bazı şirketler yerlerini sağlamlaştırmak için zamandan, bazıları ise her an sönmesi muhtemel bir trendden faydalanmaktadır. En sevdiğiniz markalardan hisse almak istiyorsanız, en az 5 ila 10 yıl boyunca ayakta kalmayı başaracağına ve zamanla yerini sağlamlaştıracağına inandığınız şirketleri seçmeniz gerekiyor.

Örneğin, mesajlaşma uygulaması Snapchat’in ana şirketi olan Snap Inc., New York Borsasına 2 Mart 2017 tarihinde giriş yaptı, hisseleri 24.48 dolara yükseldi ve günü yüzde 44’lük bir yükselişle sonlandırdı. Şirket halka açıldıktan sonraki ilk çeyrek bilançosunda, 2,2 milyar dolar zarar açıkladı ve çalışanlarının yüzde 7’sini işten çıkarmak zorunda kaldı.

Halka arzından on üç ay sonra, Snap’in hisse senedi fiyatı yüzde 40 geriledi ve 14.11 dolara kadar düştü. Şirketin hisse fiyatı şu anda 11 dolar seviyesinde. Şirketin kayıplarını geri alıp alamayacağını yalnızca zaman gösterecek, ancak bu, anlık trendlere yatırım yaparken neden daha fazla dikkat etmeniz gerektiği konusunda iyi bir örnek olarak karşınızda duruyor.

2. Kitle

Büyüme potansiyeli yüksek bir şirketten hisse senedi almak istiyorsunuz. İlişkili olabileceğiniz dar bir kitleye hitap eden şirketler anlaşılır derecede merak uyandırıcıdır, ancak bu şirketler para kazanmak için genellikle akıllıca bir seçim değildir.

Böyle bir durumda yatırım yapmak yerine, ürün ve hizmetlerini satın alarak favori şirketinizi desteklemeye devam edebilirsiniz. Şirket sonunda ürün ve hizmetlerini daha fazla çeşitlendirirse, yatırım yapmama kararınızı tekrar gözden geçirebilirsiniz.

Örneğin, yüksek performanslı video kameralar tasarlayan GoPro, uygun fiyata yüksek kaliteli bir kitle pazar kamerası üretmek için uzun bir süre mücadele etti. Ancak analistler, GoPro’nun 200 dolarlık yeni kamerasını şirketin hisselerini sıfıra indirebilecek “feci” sonuçlarla test edilmiş başarısız bir strateji olarak yorumladı. Büyük umutlarla beklenen tek bir ürünün başarısızlığı ne yazık ki şirkete ciddi zararlar verdi.

3. Zamanlama

Borsa sabır gerektirir. Borsanın hızla zenginleştiren bir sistem, program ya da alan gibi bir şey olduğunu düşüyorsanız, çok yanılıyorsunuz. Elbette, bazı yatırımcılar dudak uçuklatan bir hızla kazandılar, ancak bu normların istisnasıdır.

Warren Buffett’ın Coca-Cola yatırımını hatırlayın. Evet, kabaca 1 milyar dolar değerindeki hisseleri 18 milyar dolara ulaştı, ama bu yaklaşık 30 yıl sürdü.

Hisselerin ne zaman zirveye çıkacağını tahmin etmenin kesin bir yolu yoktur, bu nedenle her yönden iyi bir takip gerçekleştirmeli ve büyümenin organik olarak gerçekleşmesini beklemelisiniz.

Doğru zamanlama, en sevdiğiniz markadan hisse senedi satın alırken fark yaratabilir. Eğer işletme yeterince hızlı büyüyorsa, hisse senedi fiyatı da buna paralel olarak artacaktır.

Örneğin, Amazon 1997 yılının Mayıs ayında New York Borsasına girdiğinde, hisse senetleri 18 dolardan satın alındı. Neredeyse 22 yıl sonra, bugün, Amazon hisseleri 1.780 doları aştı.

4. Fiyat

Favori markanız özel indirimli ürün ve hizmetler sunduğunda, sıraya ilk siz giriyorsunuzdur, çünkü muhtemelen bu sizin için iyi bir satın alma olacaktır. Ancak, ucuz bir hisse senedi her zaman iyi bir satın alma değildir.

Bazen ucuz bir hisse satın alım için gerçekten çok iyi bir fırsattır, ancak bu aynı zamanda durgun bir büyümenin işareti de olabilir. Aynı şekilde, pahalı bir hisse yüksek getiri sunmaya hazır görünebilir, ancak çok yüksek bir fiyattan alım yapmışsanız, değerinden çok daha fazla para ödemek zorunda kalmış olabilirsiniz ve sonunda para kaybedebilirsiniz.

İşte bu nedenle gelecekteki kazanımların yanı sıra mevcut fiyatının ne olması gerektiğini öğrenmek için araştırmalarınızı yaparak bir hissenin gerçek değerini ölçmelisiniz.

5. Risk

Paranızı bir hisseye yatırmak, bankaya yatırmaktan çok farklıdır. Çünkü paranızın garantili bir şekilde banka hesabınızda durmasına kıyasla borsada hiçbir garanti yoktur.

En iyi faiz oranlarını almaya devam ettiğiniz sürece, paranız banka hesabınızda duruyorken hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur. Zira hesabınızda bugün ya da yarın tam olarak ne kadar olacağını biliyorsunuzdur.

Aynı durum borsa için söz konusu değildir. Favori şirketinizden vazgeçmek zor olabilir ama yanlış yönde bir kayma, yatırımınıza ciddi şekilde zarar verebilir veya hatta tamamen ortadan kaldırabilir. Bu nedenle riskleri her zaman göz önünde bulundurmanız ve yatırımınızı sağlama almak için bir kontrol alışkanlığı edinmeniz gerekiyor.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir