Borsa

Foot Locker, satış yapmakta güçlük çektiğini açıklayınca Nike ve Under Armour hisseleri düştü

Dünyanın en büyük spor ayakkabı perakendecilerinden Foot Locker, spor ayakkabı satmakta güçlük çektiğini açıkladı. Spor ayakkabı üreticisi iki şirket Under Armour ve Nike’ın hisseleri açıklamanın ardından cuma günü sert düştü.

Tüm dünyada tüketici tercihleri hızla değişiyor. Bir zamanlar, spor ayakkabılara olan yoğun talep beklenmedik bir şekilde azalıyor. Bu değişim sürerken yatırımcılar, ayakkabı perakendecisi Foot Locker’dan belki de bu yılın en kötü haberini aldılar. Şirket, en yüksek kalitedeki spor ayakkabıları satmakta güçlük çektiğini açıkladı. Daha da kötüsü yılın geri kalanında da bu problem devam edecek gibi gözüküyor.

Açıklamanın ardından Foot Locker hisseleri yüzde 28 geriledi. Nike hisseleri yüzde 4.5, Under Armour hisseleri de yüzde 4 düştü.

Analistler, bu değişime yönelik iki temel nedene işaret ediyor. Bunlardan ilki tüketicilerin en yüksek kalitedeki spor ayakkabılarına artık daha az ilgili göstermesi. Bir diğeri de Under Armour ve Nike’ın müşterilerini satışlarını son dönemde artıran Adidas’a kaptırmış olmaları.

Şu anda konuyla ilgili çok fazla yorum var ama satışların düşüşü muhtemelen her iki faktörün komisyonundan kaynaklanıyor.

Bu arada Foot Locker CEO’su Dick Johnson, Under Armour ve Nike satışlarındaki azalmanın Adidas’tan kaynaklanabileceğine yönelik tahminleri çürütecek bir açıklama yaptı. Johnson, Adidas’ın yüksek kalitedeki Stan Smith markasının da iyi satış yapmadığını ifade etti.

Hatırlatmak gerekirse Nike geçtiğimiz günlerde Amazon.com’da doğrudan ayakkabı satacağını açıklamış ve bazı stratejik değişiklikler gerçekleştirmişti. (Nike’ın yeni stratejik kararları işçi çıkarma ve belirli coğrafi bölgelere odaklanma gibi değişiklikleri içeriyordu.)

Yıl başından bu yana, Under Armour hisseleri yüzde 38 değer kaybederken, Nike hisseleri yüzde 7 yükseliş görebildi. Perakende tarafında ise Foot Locker, sene başından bu zamana kadar en sert düşüşünü cuma günü gördü ve hisseleri yıl başından bu yana yüzde 51 geriledi.

Basitçe toparlamak gerekirse tüketiciler artık spor ayakkabı satın almakla pek de ilgilenmiyor gibi gözüküyor. İlerleyen zamanlarda ne olup bittiğine tekrar bakalım.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir