Borsa

Beklenenden iyi gelen çeyreğe rağmen GameStop’ın satışları hala sürdürülebilir değil

Nintendo Switch mart ayından bu yana satışta, ancak yine de GameStop (NYSE: GME) sonuçlarını olumlu yönde etkilemeye devam eden en önemli şey bu.

ABD merkezli video oyunu, tüketici elektroniği ve kablosuz hizmetler perakendecisi GameStop, salı günü üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Hisse başına 52 cent kazanç bildiren şirketin en az bir yıl faaliyette olan mağaza satışları yüzde 1.9 oranında arttı.

Analistler, hisse başına 42 cent kazanç beklerken, mağaza satışlarında yüzde 1.2’lik bir düşüş öngörülüyordu. Beklenti üzeri gelen sonuçların ardından GameStop hisseleri bir sonraki işlem gününde yüzde 7.8 yükseldi.

Perşembe günkü kapanışta yüzde 3.83 yükseliş gören şirket hisseleri, 17.37 dolar seviyesine çıktı fakat hisselerdeki değer kaybı sene başından bu yana hala yüzde 30 civarında.

Üçüncü çeyrek sonuçlarına ilişkin açıklama yapan CFO Robert Lloyd, beklenti üzeri gelen çeyreğin Nintendo Switch kaynaklı olduğunu belirtti. Yönetim, Switch’e olan yüksek talebin Şükran Günü ve Noel gibi yaklaşan tatil günlerinde de devam edeceğini düşünüyor.

Buraya kadar her şey olumlu gözükürken, şirketin “teknoloji markaları” segmentleri son çeyrekte hayal kırıklığı yarattı. İşin bu kısmı AT&T telefonlarını ve planlarını satan Spring Mobile mağazalarındaki satışları içeriyor. Şirket, iPhone X’un beklenenden daha geç piyasaya çıkması nedeniyle bu durumdan olumsuz etkilendiklerini belirtiyor.

Son yıllarda tüketicilerin video oyunlarını fiziksel diskler yerine dijital platformlardan almayı tercih etmesi sebebiyle GameStop iş modelini çeşitlendirmeye çalışıyor. Spring Mobile ve Apple ürünlerine odaklı satış yapan Simply Mac mağazaları şirketin çeşitlendirmeye çalıştığı iş modelinin parçaları arasında yer alıyor.

GameStop’ın iş modelini çeşitlendirme çabasına ve beklenenden daha iyi gelen çeyrek sonuçlarına rağmen, hisse senedi üzerinde daha olumlu görüşlere sahip olmak için yatırımcıların satışlardaki istikrara ilişkin yakın dönemde daha kesin kanıtlar görmek isteyeceği söylenebilir.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir