Borsa

Google (Alphabet) Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Alphabet çatısı altında faaliyet gösteren dünyanın en popüler arama motoru Google, her gün dünya nüfusunun neredeyse yarısı tarafından kullanılıyor. Şirket, önemli dijital reklam gelirlerinden kazanç sağlıyor.

Dijital pazarlamada tartışmasız lider konumunu sürdürmek için faaliyetlerini Android işletim sistemine sahip cihazlar, Google Alışveriş, Google Health, YouTube ve bulut depolama hizmetleri gibi birçok alanda giderek daha fazla çeşitlendiriyor.

Google hisse senedi almak isteyenler için de şirketin bu mevcut durumu cezbedici oluyor. Çünkü Google, gerek sağladığı servisler gerekse de kullanıcı tabanı göz önüne alındığında, uzun yıllardır zirvedeki yerini korumaya devam ediyor.

Alphabet’in bir yan kuruluşu olan Google (GOOGL), son yıllarda ABD endekslerindeki yükselişi destekledi. Google hisse senedi fiyatı gerçekten de son 5 yılda (Ocak 2017’den Aralık 2021’e kadar) %260’a yakın arttı. Bu yükseliş dikkatli borsa yatırımcıları için birçok yatırım fırsatı sağladı.

Bu kılavuzda, Google hisse senedi nasıl alınır, bu teknoloji devine nasıl yatırım yapılır anlatacağız. Buna ek olarak, 2022 yılı da dahil olmak üzere geleceğe yönelik şirketin büyüme potansiyelini, hisse senedi fiyatını ve ayrıca genişleme planlarını ele alacağız.

Google Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Google hisse senedi satın almak için öncelikle yurtdışı piyasalarda işlem olanağı sunan bir aracı kurum üzerinden yatırım hesabı açmak gerekir. Yatırım hesabı açılacak kuruluşun yurtdışı hisse senedi alımı desteğini veriyor olması önemlidir.

Bu anlamda, Türkiye’de yerleşik bir yatırımcı olarak Google hisselerini nereden, daha doğrusu hangi aracı kurumlardan alabileceğinize ilişkin tavsiyeler vereceğiz. Buna ek olarak, aracı kurum seçiminde de dikkat etmeniz gereken konulardan bahsedeceğiz.

Adım 1: Bir Aracı Kurum Seçin

Google hisse senedi almak için önce bir borsa komisyoncusuna veya yaygın bilinen ismi ile bir aracı kuruma ihtiyacınız vardır. Ancak tabii, Google hisseleri Nasdaq Borsası üzerinde işlem gördüğü için seçtiğiniz aracı kurumun ilgili borsada işlem yaptırma yetkisine sahip olması gerekmektedir.

Yurtdışı hisse senedi alımı destekleyen yerli aracı kurumlar arasında seçenekler çoktur. Örneğin İş Yatırım, ICBC Yatırım ve Garanti Yatırım bu kuruluşlar arasında yer almaktadır. Detaylı bir liste için aracı kurumları buradaki kılavuzdan görmeniz mümkündür.

Aracı kurum tercih ederken popüler ama daha da önemlisi SPK’nın yasal düzenlemelerine tabi olan bir kuruluştan yana seçim yapmak oldukça önemlidir. Çünkü bu, Google hisselerini en iyi koşullarda ve güvenli bir şekilde satın almanıza olanak tanıyacaktır.

Adım 2: Yatırım Hesabınızı Açın

Aracı kurumları dikkatli ve titiz bir şekilde inceleyip aralarından birini seçtikten sonra artık bir yatırım hesabı açmanız gerekmektedir. Aracı kurumlara göre biraz farklılık gösterse de genellikle yatırım hesabı açma süreci karmaşık veya zorlu değildir.

Yatırım hesabı açmak için öncelikle ilgili kurumun web sitesinde bir hesap açılış formu doldurmanız gerekir. Bu forma isim soyisim, cep telefonu numarası ve adres gibi bilgiler girmeniz istenir. Bu bilgileri girdikten sonra internet üzerinden hesap açılış sözleşmesini onaylamanız gerekir. Bunu yaptıktan sonra aracı kurum adresinize bir sözleşme gönderir ve ilgili sözleşmeyi imzaladıktan sonra hesabınız açılır.

Hesap açılış sürecinde aracı kuruma bağlı müşteri destek personeli de gerekli yönlendirmeleri ve bilgilendirmeleri yaparak size yardımcı olacaktır. Herhangi bir konuda desteğe ihtiyaç duyarsanız, aracı kurumunuzdan destek almanız iyi bir fikir olacaktır.

Adım 3: Hesabınıza Para Yatırın

Yatırım hesabınızı açtıktan sonra hesabınıza bir bakiye yüklemesi yapmanız gerekecektir. Hesabınıza aracı kurumunuzun izin verdiği diğer para transfer yolları da dahil olmak üzere tercihinize uygun bir şekilde aktarım yapabilirsiniz.

Hesabınıza para yatırmadan veya para transferi yapmadan evvel Google hisse senedi fiyatı kontrolü yapmanız yerinde olacaktır. Buna istinaden de kaç adet hisse satın almak istediğinizi belirleyerek hesabınıza bir para transferi yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Adım 4: Google Hisselerini Satın Alın

Son adımda Google hisse senedi satın almak için aracı kuruma bir alış emri iletmeniz gerekecektir. Çoğu yatırımcı genellikle piyasa emri veya limit emir türlerinden birini kullanmaktadır. Daha fazla bilgi için borsa emir tipleri kılavuzuna göz atabilirsiniz.

Örneğin, piyasa emri Google hisselerini doğrudan anlık fiyat üzerinden almanızı sağlar. Limit emri ise fiyat sizin belirlediğiniz bir seviyeye geldiğinde hisseyi almanıza olanak tanır.

Alış emrini aracı kurumunuza ait işlem platformu üzerinden vermeniz mümkündür. Bunun için hisse arama bölümüne “Google” veya hisse senedi kodu “GOOGL” yazdığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Ayrıca, alış emrini telefon üzerinden de aracı kuruma iletebilirsiniz. İlk kez bir hisse alış işlemi yapıyorsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Ek olarak, emir verme işlemini aracı kurumdaki yatırım danışmanınız aracılığıyla da telefon desteği alarak kendiniz verebilirsiniz. Böylece sonraki alış ve satışlar için platform kullanımını öğrenmeniz mümkün olabilir.

Google Hisse Senedi Fiyatı

Google hissesi teknoloji sektörüne aittir. Birçok teknoloji şirket hissesinin işlem gördüğü gibi Google hisseleri de Nasdaq Borası çatısı altında listelenmektedir. Ancak şirket aynı zamanda S&P 500 listesinde de yer almaktadır.

Yazının yayınlandığı tarih itibariyle Google hisse senedi fiyatı 2.899,83 dolar seviyesindedir. Şirket hisse senedi anlık fiyat kontrolü için şuradaki sayfayı kullanabilirsiniz. İlgili sayfada Google hisse değeri değişimlerini yıllara göre de kontrol etmeniz mümkün olacaktır.

Genel olarak son yıllara bakıldığında Google’ın hisse fiyatı artmaya devam etmektedir ve şirketin hissesi son üç yılda %175 yükseliş kaydetti. Son beş yılda ise şirketin hisse fiyatı (Ocak 2017’den Aralık 2021’e kadar) %260 arttı.

Google’ın Kuruluşu ve Geçmişi Hakkında Bilgiler

Google’ı 1998 yılında Larry Page ve Sergey Brin kurdu. Basit bir arama motoru olarak yola çıkan şirket, dijital pazarlama ve daha pek çok alanda hızla küresel bir lider haline geldi.

Bu nedenle, mütevazi kuruluş yıllarından bu yana şirket, çevrimiçi reklamcılıkta ve aynı zamanda bulut bilişim, yazılım ve donanım çözümlerinde gelişti.

Şirket, yıllar içinde yeni ürünler ve hizmetler yaratarak ve aynı zamanda yeni geliştirme kaynaklarıyla büyümesini sürdürürken müşteri tabanını artırmak ve korumak için başka şirketler satın alarak gerçekten de çeşitlendi.

Bugün Google, dünyadaki en büyük piyasa değerlerinden birine sahiptir ve hizmetleri milyarlarca insan ve milyonlarca işletme tarafından kullanılmaktadır.

Google Hisse Senedi Almak Mantıklı mı?

Son yıllarda, Google işi karlı bir yatırım oldu. Ek olarak, analistlerin tahminleri, şirketin değer sunmaya devam etme kabiliyeti konusunda olumlu olduğunu da söylemek gerekmektedir.

Google hissesi almak ve bu teknoloji devine yatırım yaparak portföyünüze dahil etmeyi planlıyorsanız, bunun gerçekten de mantıklı bir hareket olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Bu anlamda bazı nedenleri ve özellikle de analistlere ait görüşleri aşağıda sıraladık.

Doğru Bir Çeşitlendirme Aracı

Google, yıllardır daha iyi çeşitlenmesine ve reklam gelirlerine daha az bağımlı olmasına izin verebilecek başka projeler üzerinde çalışmaktadır.

Bu nedenle şirket, bulut hizmetlerine, dijital video ve tüketici ekipmanlarına büyük yatırımlar yapmaktadır. Google’ın ayrıca sürücüsüz arabalar gibi daha uzun vadeli hedefleri de bulunmaktadır.

2020 yılının bilanço rakamları, Google’ın reklamcılık faaliyetinde bir yavaşlama gösterdi. Bunun nedeni, Covid-19 ve dünya çapında alınan sınırlama önlemlerinden kaynaklanmaktadır.

Nitekim koronavirüs nedeniyle birçok şirketin pazarlama ve reklam harcamalarının sebep olduğu azalmalar, Google’ın reklam gelirlerinde düşüşe neden oldu. Aslında bu etki Google’ın rakiplerine de olumsuz olarak yansıdı.

Bununla birlikte, bu diğer alanların birçoğundaki ilerleme umut vericidir. Örneğin Google Cloud, 2020’nin ilk çeyreğinde yüzde 52 gelir artışı kaydetti.

Bloomberg Intelligence analisti Jitendra Waral’a göre, “Bulut bölümü, belirsiz reklam gelirleri arasında Google’ın büyümesinin garantörü haline geliyor.”

Yapay Zeka Odaklı Gelişen Modelleri

Google, yapay zekaya dayalı daha iyi ara bağlantı yoluyla çeşitli bağlantılı ürünlerinde sunulan özellikleri ve seçenekleri iyileştirmeye çalışmaktadır. Bu alanda da önemli yatırımlar yapmaktadır.

Yapay zeka ayrıca şirketin çeşitli hizmetlerinde kullanılmaktadır. Mesela yapay zeka ve derin öğrenme teknolojilerinin kullanılması, Google arama motorunda yapılan arama sorgularının daha iyi sonuç vermesine yardımcı olmaktadır.

Yapay zeka ve derin öğrenme gibi teknolojiler, şirketin odaklandığı önemli alanlar arasında yer almaktadır. Özellikle dünya genelinde yapay zeka sektörünün dikkate değer bir gelişme ile büyümesi öngörülmektedir.

Olumlu Finansal Durum

Google, Covid-19’un sebep olduğu durgunluğun reklam satışlarını düşürmesi nedeniyle 5 yıldaki en zayıf gelir artışını 2020’nin ilk çeyreğine ertelese de, şirketin finansal durumu sağlıklı ve güçlü.

Şirket, cirosunun hızlı büyümesi sayesinde her yıl sürekli büyüyen bir nakit akışı ve nakit akışı kaydetmektedir. Bu, şirketin bir bütün olarak projelerini finanse etmeyi ve faaliyetlerini karlı hale getirmeyi başardığı anlamına gelmektedir.

Son birkaç yılda, Google şirketi, marjlardan ödün vermeden zaman içinde satışları artırdığından, güçlü bir şirketin işareti olan net kar marjlarını yüzde 20’nin üzerinde tutmayı başardı.

Bunlarla birlikte, devam etmesi beklenen hisse geri alımları da mevcut. Google, koronavirüs durumu normalleştiğinde gelecekte hisse geri alım programlarını önemli ölçüde artırabilir ve bu da GOOGL hisse fiyatlarını destekleyebilir.

Teknoloji şirketlerine yatırım yapmakla ilgileniyorsanız bu kılavuzlar da ilginizi çekebilir, bu nedenle kontrol etmenizi tavsiye ederiz:

Google Hisse Senedi Tahmini ve Geleceği

En yüksek teknoloji değerine sahip şirketlerden biri olan Google, hizmetlerini yeni alanlara genişletirken, kullanıcılar için tercih edilen çevrimiçi arama aracı olmaya devam edecek ve hissedarlarına mükemmel bir yatırım getirisi sunmasını sağlayacak şekilde iyi bir konumda gözükmektedir.

Google hisse senedi değer tahmini ve şirketin geleceğine yönelik fikirlerde bulunmak için bazı iş alanlarına bakmak gerekmektedir. Bu alanlardaki ilerleyiş ve gelişmeler şirketin geleceğine yönelik fikir verecektir.

Big Data, Makine Öğrenimi ve Yapay Zeka

Google Ads araçları giderek daha akıllı hale gelmektedir ve bu da reklam gelirini artırma olasılığına sahiptir. Gerçekten de şirket, yapay zekayı sistemlerine giderek daha fazla entegre etmektedir. Böylece daha gelişmiş, daha kişiselleştirilmiş ve daha otomatikleştirilmiş reklam ve teklif yönetimi sunması mümkün olabilmektedir.

Daha iyi veriler ve daha iyi hedeflenmiş tekliflerle, reklamverenler daha fazla tıklama ve daha iyi dönüşüm oranları elde edebilir. Bu nedenle, gerçek zamanlı reklamcılığın etkinliğini optimize etmek Google için önemli bir hedeftir, çünkü önümüzdeki yıllarda reklam gelirlerinin bu şekilde artması beklenmektedir.

Alphabet’in birincil gelir kaynağı çevrimiçi reklamcılık olsa da, işletme Google Play ve Google Cloud gibi alanlardan gelen diğer gelirlere de güvenmektedir. Aslında, bu gelirler, toplam Google gelirlerinin yüzde 20’sinin biraz altında olmasına rağmen, keskin ve en önemlisi hızlı bir şekilde artmaktadır.

Google Cloud ve Bulut Teknolojileri

Alphabet CFO’su Ruth Porat’a göre, Google Cloud işi şirkette en hızlı gerçekleşen büyümelerden biridir.

Bu, gerçekten de 2020’nin ilk çeyreğine ilişkin Google bilanço rakamlarının yayınlanmasıyla gün yüzüne çıktı. Şirketin bulutla ilgili faaliyetleri, yüzde 52’lik bir gelir artışıyla Covid-19 pandemisinin ortasında gelişmeye devam etti.

Google, 2023 yılına kadar dünyanın en büyük iki bulut oyuncusu arasında yer alma hedefini bile kendisine koymuş durumda. Statista verilerine göre, Google’ın bulut sektöründeki pazar payı 2019’da küresel bulut gelirinde %3,1 artarak %8’e çıktı. Ayrıca, Google Cloud, Alibaba Cloud’dan sonra en hızlı büyüyen ikinci bulut hizmeti sağlayıcısıdır.

Sonuç

Google, neredeyse tüm gezegenin kullandığı küresel bir işletmedir. Ayrıca şirket, örneğin yapay zeka ve bulut hizmetlerini çeşitlendirerek ve bunlara odaklanarak yeni büyüme kaynakları aramaya devam etmektedir.

Son birkaç yıldır şirketteki olumlu gelişmeler, Google hisse senedi fiyatına da yansıyan önemli bir gelir artışı kaydetti. Olumlu gelişmelerin devamı halinde Google hisse senedi almak 2022 ve sonraki yıllarda da yatırımcıları için karşı bir seçim olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu