Borsa

Google ile yeni ortaklığının ardından Salesforce’un hisseleri yükselişte

Cloud tabanlı yazılım üreticisi Salesforce.com (NYSE:CRM), pazartesi günü yaptığı açıklamada, hızla büyüyen global müşteri tabanını desteklemek için Google‘ın bulut platformu G Suite ile ortaklık kurduğunu açıkladı.

Bulut bilişim alanındaki en büyük ortaklıklardan biri olmaya aday olan yeni stratejik ortaklık iki şirket için de önemli fırsatlar yaratacak. Ortaklık şartlarına göre, çok yakında Salesforce’un teknolojilerini Gmail, Docs, Drive ve diğer uygulamalar da dahil olmak üzere Google’ın G Suite’i ile birleştiğini göreceğiz.

Ortaklık aynı zamanda satış, pazarlama ve reklam verilerini her iki platformda birleştiren Salesforce’u Google Analytics ile entegre edecek. Bunlara ek olarak, ortaklık şartları Google’ın yeni Salesforce müşterilerine, bir yıl süreyle geçerli olmak üzere ücretsiz G Suite lisansları da sunmasını kapsıyor.

Amazon.com’un AWS web hizmetleri birimi ile nispeten benzer ama daha küçük bir ortaklığa sahip olan Salesforce’un bu önemli ortaklık haberinin ardından hisseleri açılış öncesi işlemlerde yüzde 2.7 artarak 105.10 dolara yükseldi.

İlk bakışta, yeni ortaklığın her iki taraf için de faydalı gözüktüğü söylenebilir. Zira Salesforce’un Google’ın bulut altyapısını kullanmaya başlaması, Amazon Web Services ve Microsoft’un Azure pazar payına yönelik mücadelesinde Google için büyük bir avantaj olabilir.

Aynı şekilde Salesforce’un Google Analytics verilerinden yararlanması da şirketin pazarlama ürünlerine yönelik etkinliğini önemli ölçüde artırması beklenebilir.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir