Borsa

Groupon hisseleri neden yükseliyor?

Fırsat sitelerinin lider isimlerinden Groupon (NASDAQ:GRPN) yıllar önceki popülerliğinin büyük bir kısmını kaybetti. Ancak yatırımcıların hisse senedine tekrar yönelmesiyle Groupon hisseleri geçen hafta ortalama yüzde 14 artarak, haftanın neredeyse tüm işlem günlerinde yükseliş gördü.

Peki, Groupon hisseleri neden yükseliyor?

Piper Jaffray analisti Samuel Kemp, Groupon hisselerine yönelik iyimserliği tetikleyen en önemli unsurun, şirketin yakın zamanda tanıttığı Groupon+ hizmeti olduğunu düşünüyor.

Groupon+ hizmeti, ödemeleri dijital hale getirerek, geleneksel kağıt kuponları ortadan kaldırıyor. Böylece indirimlerden yararlanma süreci daha yalın, kolay ve tercih edilebilir bir hale geliyor.

Ağustos ayı başında Jim Cramer’ın CNBC’de yayınlanan Mad Money programına konuk olan Groupon CEO’su Rich Williams, Groupon+ da dahil olmak üzere birçok yeni girişimin üzerinde çalışmaya devam ettiklerini ve ödemelerin giderek daha dijital hale gelmesinin şirketin ana hedefleri arasında olduğunu paylaşmıştı.

Diğer yandan Groupon’un Starbucks içecek ve ürünlerine yönelik indirim kuponlarının da tüketicilerin ilgisini çektiği düşünülüyor. Groupon ve kahve devinin yaptığı anlaşma sayesinde şu anda tüketicilerin pek çok Starbucks ürünü için indirim kuponlarına ulaşması mümkün oluyor.

Groupon hisseleri sene başından bu yana yüzde 52 yükseldi

Toparlamak gerekirse Groupon’un son zamanlarda ortaya çıkardığı yenilikçi hizmetler ve bazı anlaşmalar sayesinde, uzun bir aranın ardından tekrar Wall Street’in dikkatini çektiği söylenebilir.

Bir dönem tüm dünyada popüler olan fırsat siteleri, eski şaşalı günlerini geride bıraksa da ABD gibi büyük ve tüketicilerin indirim kuponlarına talep gösterdiği pazarlarda varlıklarını hala sürdürüyor.

Hatırlatmak gerekirse Türkiye’de de fırsat sitelerinin popüler olduğu bir dönemde Şehir Fırsatı ismiyle pazara giriş yapan Groupon, 2015’te faaliyetlerini sonlandırmıştı.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir