Borsa

Groupon resmen geri döndü

Groupon (NASDAQ:GRPN) bir sene önce sadece para kaybediyordu. Zira Amazon başta olmak üzere diğer çevrimiçi oyuncuların pazarda çok daha baskın olduğu düşünülüyordu.

Fakat Groupon, bu düşünceleri yıktı ve üçüncü çeyrek için beklenenden daha iyi sonuçlar açıkladıktan sonra çarşamba günü hisseleri yüzde 7.3 oranında değer kazandı.

Yılın üçüncü çeyreğinde Groupon, Kuzey Amerika’daki brüt kârını 207.9 milyon dolara çıkardı. Bu, bir önceki yılın aynı döneminde bildirilen 201,7 milyon dolarlık brüt kârının yüzde 3 üstünde.

Şirketin 2017 yılının üçüncü çeyreğinde bildirilen uluslararası brüt kârı ise 101.5 milyon dolar olarak açıklandı. Bir önceki yılın üçüncü çeyreğinde uluslararası brüt kâr 91.6 milyon dolardı.

Groupon geçtiğimiz aylarda işini yeniden yapılandırdı ve ilk adımını güçlü sonuçlar alamadığı uluslararası bazı pazarlardan çıkış yaparak attı. Öte yandan şirket idari masraflarını azaltarak pazarlama harcamalarının da bir kısmını sonlandırdı.

Yönetim, geriye kalan uluslararası operasyonları şu anda daha verimli bir şekilde yürütüyor gibi gözüküyor. Zira şirket Kuzey Amerika ve yurtdışından yeni müşteriler çekmeye devam ediyor.

Şirket, şu an Kuzey Amerika’da 32.5 milyon müşteriye sahip. Geçen sene Groupon’u en az bir kez kullanan uluslararası müşteri sayısı ise 16.6 milyon.

Hatırlatmak gerekirse, son aylarda şirket hisselerini yükselişe iten en önemli nedenlerden biri, basılı veya mobil kuponlar yerine doğrudan kullanıcıların kartlarına indirim uygulayan kart bağlantılı Groupon + isimli yeni bir ürünün sunulmasından kaynaklanıyordu.

Şirket hisseleri bu yıl şimdiye kadar yüzde 54 arttı. Açıkça söylenebilir ki Groupon resmen geri döndü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu