Borsa

IPO Sonrası İlk Çeyrek: Roku hisseleri yükseliş trendinde

Roku (NASDAQ:ROKU) hisseleri, şirketin eylül ayındaki halka arzından bu yana ilk üç aylık sonuçlarını açıkladığı çarşamba gününden bu yana yükseliyor.

30 Eylül’de sona eren çeyrekte Roku, 124.8 milyon dolar gelir elde etti; buna karşın, bir önceki yıl aynı dönemde geliri 89 milyon dolardı. Şirketin net zararı da beklentilerin altında kalarak, geçen yılın aynı döneminde 12.7 milyon dolara kıyasla, 7.9 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Analistler, 110 milyon dolarlık gelir ve 12.7 milyon dolar zarar bekliyorlardı.

İlk üç aylık mali sonuçların açıklanmasından bir gün sonra Roku hisseleri analistlerin çeyrekten önceki son fiyat hedeflerini de geride bıraktı. Örneğin, Needham analisti Laura Martin, 12 aylık Roku fiyat hedefini, 28 dolara yükseltmişti. Fakat Roku hisseleri tek bir günde fiyat hedefini geçerek perşembe günü 29.19 dolara yükseldi.

Wall Street’in şirketin sattığı donanım cihazlarının ötesinde farklı bir başarıya ilgi gösterdiği söylenebilir. Zira Roku’da muadilleri Apple TV, Chromecast ya da Amazon Fire TV’den farklı olarak yatırımcılar için çok daha ilgi çekici bir şey var: 30 saniyelik reklam spotları.

Bu reklam spotları sayesinde markalar ve reklamverenler, genç izleyicilere ulaşabiliyor ve ayrıca Roku’nun dijital bir platform olması nedeniyle, geleneksel TV’de bulunmayan hedefleme ve ölçüm avantajlarından da yararlanılabiliyor.

Roku’nun reklamcılık faaliyetleri ve lisanslanma gibi unsurları içeren “platform” segmentinden elde ettiği gelirleri açıklanan son çeyrekte yüzde 137 oranında arttı.

Yatırımcıları ve analistleri yol ayrımına iten haftalar önceki kafa karışıklığı Roku için şimdilik son bulmuş gibi gözüküyor. Haftanın son işlem gününde yüzde 14 oranında yükselen Roku hisseleri 33.25 dolar seviyesinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu