Borsa

Halka Arz Yolundaki Uber’e Kısa Bir Bakış

Yüksek değerli özel şirketler ilgi çekicidir. Özellikle bu şirketler halka arz edilmek üzere olduklarında yatırımcılardan daha da fazla ilgi çekebiliyorlar.

Popüler araç çağırma uygulaması Uber bir süredir halka arz için hazırlanıyor.

Uber, dünyanın en değerli özel şirketlerinden biri. Son zamanlardaki yatırım turu, şirket değerinin 120 milyar dolara ulaşmasını sağladı. Bu, açıklanan bir önceki 72 milyar dolarlık değerlemeye kıyasla muazzam bir artış.

Hatırlatmak gerekirse Japon otomobil üreticisi Toyota kısa bir süre önce Uber’e 500 milyon dolar yatırım yapmış, bu yatırım şirketin değerlemesini 120 milyar dolara çıkarmıştı.

Halka Arz Planları

Geçtiğimiz ay Uber’in CEO’su  Dara Khosrowshahi, şirketin 2019’un ikinci yarısında halka arz edilebileceğini söylemişti. (Bu arada şirketin en dişli rakiplerinden Lyft’in 2019’un ilk yarısında halka arz edilmesi bekleniyor.)

Geçtiğimiz yıl içinde Uber, olumsuz haberlerle manşetlerde yer buldu ve zor bir zaman geçirdi. Bu olumsuz haberlerin büyük çoğunluğu şirketin önceki CEO’su Travis Kalanick’ten kaynaklanıyordu. Ancak yeni CEO Khosrowshahi sayesinde, şirket özellikle halka arz ile doğru yönde ilerliyor gibi görünüyor.

Uber’in halka arzı, tarihin en büyüklerinden biri olabilir.

Dealogic’in verilerine göre, 2018’de Amerika piyasalarında neredeyse 200 şirket halka arzda 53 milyar dolardan fazla para topladı. Teknoloji şirketlerinin halka arzları 2018’de adeta yükselişe geçti. Bu eğilimin 2019’da da devam edebileceği söyleniyor.

Yatırımcılar Açısından Görünüm

Yatırımcılar ve analistler Uber’in potansiyel halka arzı ve buradan toplayabileceği para konusunda bir hayli iyimser. Ama yine de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Uber’in değerlemesi çok yüksek, ancak yatırımcıların finansallara özellikle dikkat etmesi gerekiyor.

Şirket, yaklaşık üç yıldır net gelirini açıklamadı. Bu yıl, şirketin net gelirinin 10 milyar dolar ile 11 milyar dolar arasında olması bekleniyor. Yani, 2018 mali yılı kapanırken bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini görmek zorundayız.

Bir teknoloji şirketinin yüksek değerli olması o şirketin piyasada hayatta kalabileceğini garantilemiyor. İyi bir örnek için Snap Inc.’e bakabiliriz. Çoğu kişi, Snapchat uygulamasının popülerliği sayesinde Snap hakkında olumlu görüşlere sahipti. Ama şirket halka arz edildi ve bekleneni vermedi. İşte şimdi son kapanışta şirket hisseleri sadece 6.82 dolar. Bu fiyat, şirketin 17 dolarlık halka arz fiyatının yüzde 59 altında.

Söz gelimi, bir şirketin marka bilinirliğine sahip olması ya da tıpkı Snap gibi yatırımcılar arasında popüler olması, piyasada hayatta kalabileceği anlamına gelmiyor. Bir şirketin büyüme ve geleceğe yönelik sağlam planlara ihtiyacı var. Yani, bir şirketin ayakta kalabilmesi için bir tür gelir üretmesi şart, istikrarlı olarak.

Uber’in bu anlamda şimdilik iyi gözüken bazı planları var. Bununla birlikte şirketin yatırımcılara önümüzdeki yıllarda geleceğini kanıtlayabileceği yeterli vakti de söz konusu.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir