Borsa

Hisselerin Ne Zaman Satılacağına Dair 4 İpucu

Hisse senedi alım ve satımı için en basit haliyle, bir alıcının ve bir satıcının olması gerekir. Bir şirketten 100 hisse satın aldığınızda bu, aslında başka birinin bu hisseleri sattığı anlamına gelir.

Alım-satım işlemi sırasında alıcıdan ya da satıcıdan herhangi biri, fiyatı yukarı veya aşağı çekerek diğerinden daha agresif olabilir.

Hisse senedi fiyatı aşağı düşüyorsa bu satıcı tarafın agresif olduğu anlamına gelir, böyle bir durumda genellikle satıcılar ellerindeki hisseleri düşük fiyata elden çıkarma niyetindedirler. Alıcılarsa sakindir ve sadece düşük fiyata hisse almak istiyorlardır. Fiyatlar alıcıların daha yüksek fiyatlara hisse alarak devreye girip agresifleşeceği noktaya kadar düşmeye devam eder, buradan sonra da hisse senedi fiyatları yükselmeye başlar.

Yatırımcıların hepsi aynı programa sahip değildir, bu da satıcı ve alıcıları farklı zamanlarda hisse senedi satmaya veya almaya iter.

Satıcı tarafından bakacak olursak, elinde fiyatı çok yükselmiş hisselerden tutan bir yatırımcı bu kârı kasasına götürmek adına satış yapıp elindeki hisseyi paraya dönüştürebilir. Başka bir satıcı ise yüksek fiyattan aldığı hisseleri düşük fiyata satmak zorunda kalabilir, ki bu o satıcının zararda olması anlamına gelmektedir. Bu satıcı, elindeki hisseleri daha büyük zarar etmemek adına hemen elden çıkarabilir. Ayrıca, yatırımcılar ve satıcılar yaptıkları araştırma doğrultusunda ellerindeki hisselerin fiyatlarının düşeceğini öngördükleri için hisselerini satışa çıkarıyor da olabilirler.

Peki ama hisse senedi ne zaman satılır ve bunun için en doğru zaman nasıl kollanır?

Birçok yatırımcı hisse almak için doğru zamanı tahmin etmenin güç olmadığını fakat hisse satmak için doğru olan zamanı tahmin etmenin güç olduğunu söyler. Bu bir bakıma doğru fakat yatırımcıların tamamı aynı program ve stratejiye sahip olmadığı için “hisse ne zaman satılmalı” sorusunun cevabı da herkes için aynı değildir.

Yine de aşağıdaki dört ufak tavsiye hisse senedinizi ne zaman satmanız gerektiği konusunda size fikir vererek yardımcı olabilir. Ama unutmayın, en doğru zamanlar aşağıda yer alanlarla sınırlı değildir, mevcut durumunuz her şeyi değiştirebilir.

Hedef fiyata ulaşılmışsa, genellikle satmanın tam zamanıdır

Hisse senedi

Eğer fiyatlar hedeflenen çıtaya ulaştıysa hisse satmanın tam zamanıdır. Profesyonel yatırımcılar hisse satın alırken aldıkları hisseleri satacakları bir hedef fiyat belirlerler. Hisseleri almadan önce iyice araştırır ve uygun hedef fiyatın ne olduğunu en başından ortaya koyarlar. Daha sonra hisse yükselişe geçince ve hedef fiyata ulaşınca hisseleri satışa çıkarıp kâr elde ederler.

Şirket birleşmeleri satış için uygun zamanı yaratabilir

Şirket

Bir şirket diğer bir şirketi satın alıyorsa hisse sahipleri bundan ciddi miktarda para kazanabilirler. Şirket birleşmelerinin halka duyurulmasının ardından birleşme öncesi ve sonrasında genellikle yüksek getiriler elde edilebilir. Bu getiri artışının birleşme büyüklüğü ile pozitif ilişkisi olduğunu da belirtmek gerekiyor. Fakat araştırmalara göre, hisse senedi fiyatları üzerindeki birleşme etkisi büyük ölçüde kısa dönemde 3 ve 5 gün arası gibi pozitif bir etki yaratıyor. Bu sebeple, birleşmelerden sonrası da satış için uygun zamanlar olabilmektedir.

Daha iyi bir fırsat hisseleri elden çıkarmak için iyi bir tercihtir

Hisseler

Mevcuttan daha iyi bir fırsat önünüze gelirse hisseleri satmanın tam sırası olabilir. Bir hissenin diğer bir hisseyle olan kâr potansiyeli farkını her zaman karşılaştırın. Fırsat maliyetini kestirmek zor olabilir fakat bu, büyüme ihtimali yeterince cezbedici ise rakip bir şirkete yatırım yapmanın çok daha iyi olacağı anlamına gelebilir.

Şirket düşüşe geçtiğinde satmanın zamanı gelmiş olabilir

Şirket

Eğer bir şirketin temelleri sallanmaya başlıyorsa o şirketin hisselerini elden çıkarmanın zamanı gelmiş olabilir. Bu işin ideali şöyle olur; şirketin kâr marjı, nakit akışı ve şirketin önemli işlevsel temelleri düşüşe geçtiği zaman hisse senedi fiyatları düşmeden o hisseler hemen satışa çıkarılır. Bu konuda finansal açıklamalar gayet işe yararlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir