Borsa

Hisse Senedi Performansı Nedir?

Borsa yatırımcıları için her şey hisse senedi almak ve arakaya yaslanmakla bitmiyor. Her yatırımcının, portföyünde bulunan ya da portföyüne dahil etmek üzere olduğu hisse senetlerinin performansına özellikle dikkat etmesi gerekiyor. Zira hisse senetlerinin performansı yatırımcıların kayıp ya da kazançlarını belirliyor.

Hisse senetlerinin hangi yöne gideceğini tahmin etmek her zaman kolay olmasa da büyük getiriler elde etmek için hisse senetlerinin performansını izlemek ve ne yöne gideceğini tahmin etmeye çalışmak önemlidir.

Hisse senetlerinin performansı sektöre, fiyata ve dengeye bağlı olarak değişmektedir. Bu yayında, bir hisse senedi performansının ne anlama geldiğini, bir hisse senedinin performansını etkileyen faktörlerin neler olduğunu ve çok daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Hisse Senedi Performansı Nedir?

Hisse senedi performansı, bir hisse senedinin fiyat ve değerinin artış veya azalış durumunun göstergesidir. Performans tipik olarak hisse senedi fiyatındaki dalgalanma ile ölçülür.

Bir hisse senedinin fiyatı arttığında bu, o hisse senedinin iyi bir performans gösterdiğine işaret eder. Tam aksine, bir hisse senedi fiyatındaki azalış düşük performansı gösterir.

Hisse Senedi Performansını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Pek çok faktör, hisse senedinin piyasadaki performansını etkiler. Hisse senedi fiyatlarını etkileyen faktörler arasında en önemlisi ekonominin genel sağlığıdır. Ekonomik gerileme durumunda birçok hisse senedinde fiyat düşüşü görmek mümkündür. Örneğin, sanayi üretimi veya perakende satış gibi ekonomik göstergeler önceki aya göre önemli bir düşüş gösteriyorsa, hisseler tipik olarak değer kaybedecektir.

Borsadaki mevcut durum bir başka faktördür. Ayı piyasası esnasında, yatırımcılar hisselerden kaçınır. Talepteki bu düşüş doğal olarak hisse senedi fiyatlarını düşürür. Boğa piyasası süresince, yatırımcılar fiyatları yukarı çeken daha agresif alımlar yaparlar. Talepteki bu yükseliş de hisse senedi fiyatlarını arttırır.

Bir başka ve belki de en önemli hisse senedi performans faktörü, şirketin sağlığıdır. Örneğin, iki şirket arasındaki birleşme söylentileri çoğu zaman hisse senedi fiyatını yükseltirken, şirketin son çeyrekteki düşük kazançları yatırımcıları hisse senedini satmaya yöneltebilir. Bu da fiyatları aşağıya çekebilir. Bu açıdan, bir hisse senedinin performansı genellikle şirketin performansına bağlıdır.

Hisse Senetlerinin Kısa Süreli Performansları Referans Alınmalı mı?

Bir hisse senedinden her zaman aynı performansı beklemek çok doğru değildir. Bu nedenle, kısa vadedeki performansları referans almak her zaman doğru bir yaklaşım olmayabilir. Çünkü bir hisse senedindeki kısa süreli dalgalanmalar, uzun vadeli değerinin veya potansiyelinin bir göstergesi olmayacaktır.

Örneğin, TÜİK işsizlik oranındaki bir artışa yönelik ekonomik veriler açıkladığında bir hisse senedi düşük performans gösterebilir. Bununla birlikte, ekonominin genelini etkileyen bu önemli haber, belirli bir şirketin uzun vadeli başarısı üzerinde büyük bir etkiye sahip olmayabilir.

Uzun vadeli yatırımcılar, bir hisse senedinin performansına çok dikkat etmelerine rağmen, ekonomideki gerileme dönemlerinde hisse senetlerini satmaya daha az isteklidir. Benzer şekilde, kısa vadeli yatırımcılar ekonomik ve finansal haberlere karşı dikkatlidir, hatta uzun vadeli yatırımcılara kıyasla çok daha hassastır. Bu nedenle kısa vadeli yatırımcıların, olumlu haberler nedeniyle hisse senetlerinin fiyatı arttığında satış yapma olasılığı daha yüksektir.

Hisse Senedi Performansını Tahmin Etmek Mümkün mü?

Bir hisse senedinin performansı bir yatırımcının portföyünden birkaç saniye içinde milyonlarca lira silebilir ve sıkıntılı dönemlerde piyasa genelinde trilyonlarca lira buharlaşabilir.

Her yatırımcı hisse senedinin performansını tahmin etmeye çalışsa da, öngörülemeyen olaylar yapılan en iyi tahminleri bile bozabilir.

Doğal afetler, teknolojideki büyük gelişmeler, balonlar ve terör saldırıları, hisse performansını olumsuz yönde etkileyen beklenmeyen olaylardan yalnızca birkaçına örnek olarak gösterilebilir. Gerek uzun vadeli gerekse de kısa vadeli yatırımcıların, öngörülemeyen bu olayların hisse senedi performansı üzerinde ortaya çıkaracağı ani etkilerden kaçınmaları genellikle mümkün değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir