Borsa

Hisse Senedi Virman Talebi Nasıl Verilir? 3 Adımda Öğrenin

Yatırım işlemleri için çalıştığımız aracı kuruluşlar ile gerek komisyon ya da maliyetler gerekse de uzman desteği gibi hizmetlerde kimi zamanlar sorunlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu tür sorunları çözüme ulaştıramadığımız takdirde virman talebinde bulunarak hisse senetlerimizi kolayca başka bir aracı kuruma taşımamız mümkün olabiliyor.

Alışkanlıkları değiştirmek genellikle zor ve yıpratıcı olduğundan yatırım hesabınızı taşıma fikri ilk bakışta mantıklı gelmiyor olabilir. Ancak mevcut hesabınızı ihtiyaçlarınızı tam anlamıyla karşılayacak yeni bir aracı kuruma transfer etmeniz yatırım performansınızı olduğundan daha da fazla artırmaya yardımcı olabilir.

Hisse senedi virman talebi sanıldığının aksine kolayca verilebilir. Bu yayından, hisse senedi virman işlemi nasıl yapılır ve hisse senedi taşıma sırasında hesap transferi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Ek olarak bir hisse senedi virman dilekçe örneği de içeriğimizde yer alıyor olacak.

1. Tercih Ettiğiniz Aracı Kurumdan Yatırım Hesabı Açın

Hisse senedi virman talebinde bulunabilmek için öncelikle hesabınızı transfer etmeyi düşündüğünüz aracı kurumdan bir yatırım hesabı açmış olmanız gerekiyor. Çünkü yatırım hesabınızı açtığınızda, yeni kurumda bulunan yatırım hesap numaranız ile virman talimatında bulunmanız gerekecek.

Çalışmaya karar verdiğiniz aracı kurumu çoktan seçtiyseniz, hiç beklemeden yatırım hesabınızı açabilir ve bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Ancak henüz bir aracı kurum seçimi yapmadıysanız seçeneklerinizi detaylı olarak gözden geçirmeniz ve ihtiyaçlarınızı tam anlamıyla karşılayacak aracı kurumu bulmaya çalışmanız iyi bir fikir olacaktır.

2. Virman Talebi İçin Gerekli Bilgileri Hazırlayın

Hisse senedi virman talebinde bulunmadan önce gerekli olan birtakım bilgileri toplamanız ve hazırlamanız gerekiyor. Bu bilgileri talep öncesi toplamanız ve hazır hale getirmeniz sizin için süreci daha da hızlandıracaktır.

Virman talebi için toplamanız gereken bilgiler:

  • Adınız ve Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • T.C. Kimlik Numaranız
  • E-Posta Adresiniz
  • Yeni Aracı Kurumunuza Ait Kurum Kodu
  • Yeni Aracı Kurumdaki Hesap Numaranız
  • Mevcut Hesabınızdaki Hisseler ve Lot Sayıları

Bu bilgileri tamamladıktan sonra bir yeni aracı kurumunuzdan alacağınız bir form ile mevcut aracı kurumunuza virman talebinde bulunmanız gerekecek.

3. Virman Talebinizi Gönderin

Virman talebini mevcut aracı kurumunuza iletmeniz gerekiyor. Bunun için de yukarıda bahsettiğimiz bilgilerle bir form doldurmanız gerekiyor. Virman talep formunu hesabınızı transfer edeceğiniz yeni aracı kurumunuzdan alabilirsiniz. Virman talep formunu eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra şu anda çalıştığınız mevcut aracı kurumunuza teslim etmeniz gerekiyor. Böylece hesap transfer süreci başlamış oluyor.

Bir hisse senedi virman form örneğini PDF formatında bu bağlantıdan inceleyebilirsiniz. Ancak bu formu yeni aracı kurumunuzdan alabileceğinizin altını tekrar çizelim. Hesabınızı transfer etmeyi düşündüğünüz aracı kurum bu tür formları size ileteceği gibi işlemlerin tamamlanması için de yardımcı olacaktır.

Virman talebinizi gönderdikten sonra mevcut aracı kurumda bulunan menkuller yeni aracı kurumda açtığınız hesaba transfer edilmiş olacaktır. Bu süreç genellikle birkaç günü bulabiliyor. Öte yandan genellikle çok yüksek olmasa da virman masrafları aracı kurumlara göre değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle masraf bilgileri için aracı kurumlardan bilgi almanızı tavsiye ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu