En Temel 5 Hisse Senedi Yatırım Stratejisi

21.01.2022

Yatırım stratejisi, yatırımcının risk toleransı ve sermayesi de dahil olmak üzere gelecekteki hedefleri doğrultusunda uygulayacağı ve yatırım kararlarını yönlendireceği bir yatırım planıdır.

Her yatırımcının risk toleransı, sermayesi ve hedeflerine göre farklı stratejileri, yatırım planları vardır. Her yatırımcı, yatırımlarında kendi kurallarını kendi koyar ve stratejilerini kendi belirler. Her strateji özeldir ve yatırımcının hangi kurallara riayet edeceği risk ölçütü, sermaye ve karlılık beklentisiyle oluşur.

Borsa piyasasında hisse senedine yatırım yapan yatırımcıların çoğu zaman riayet ettiği tercih edilebilecek beş temel hisse senedi yatırım stratejisi şöyle:

Uzun vadeli yatırım

Uzun vadeli yatırımlar karlı ve güvenli olarak kabul edilir. Uzun vadeli yatırımların, kısa ve orta vadede ortaya çıkabilecek dönemsel dalgalanmalardan daha uzakta kalmayı sağlıyor olması yatırımcılara güven verir. Elbette yine de uzun vadeli yatırımın tercih edilmesi için temel şart hisselerin dikkatle seçilmesi ve zamanlamanın kusursuz yapılmasıdır.

Orta vadeli yatırım

Genel istikrarsızlık koşulları sebebiyle fiyat değişimlerinden faydalanmak isteyen yatırımcıların tercih ettiği orta vadeli yatırım stratejisi her an tetikte olmayı gerektiriyor. Bu stratejide iyi bir analiz sonrasında seçilen hisselerin hedef kâra ulaşıldığında elden çıkarılması ve süreç içerisindeki takibi önemli.

Kısa vadeli yatırım

Genellikle traderlar tarafından yapılan kısa vadeli hisse yatırımları, kısa vadede yaşanan fiyat dalgalanmalarından faydalanarak maksimum kâr elde etme hedefiyle tercih ediliyor. Kısa vadeli hisse yatırımlarında birkaç hisse senedi değil genellikle portföyde çok sayıda hisse senedi yer alıyor. Bu nedenle fiyat değişikliliklerinin ve piyasanın; sürekli, dikkatle takip edilmesi ve hızlı hareket edilmesi önemlidir.

Temettü gelirli yatırım

Temettü verimi yüksek hisse senetlerine sahip olan yatırımcılar da yüksek gelirler elde edebiliyorlar. Temettü (kâr payı) ödemesi kararı şirketlerin genel kurul toplantısında kabul ediliyor. Temettü dağıtımı yüzde 20’den az olmamak kaydıyla hisse senedi sahiplerine yıllık dönem faaliyeti sonuçlarına göre ödeniyor. Böylece hisse senedi sahipleri kendi paylarını almış oluyor. Diğer yandan uzun vadede temettü verimi yüksek hisse senetleri, yatırımcıların parasını zamanla amorti etmesini de sağlayabiliyor. Örneğin, yüzde 30 temettü verimine sahip bir hisse senedi ortalama 3 yılda yatırımcının parasını amorti edebiliyor fakat burada önemli olan aynı süre zarfında hissenin her yıl yaklaşık yüzde 30 yukarı yönlü hareket etmesidir.

Yüksek beklentili yatırım

Bu strateji çoğu zaman borsa piyasasında deneyimli ve çok daha uzun vadeler konusunda sıkıntısı olmayan ve elverişli ortamı bekleyebilecek yatırımcılar tarafından kullanılıyor. Bu stratejiye göre yatırımcı, gelecek vaat eden hisseleri alıyor ve kendisine maksimum fayda sağlayacak bir zaman diliminde uygun koşullarda satışı gerçekleştiriyor.

YORUMLAR

 1. Kılıç Hasan dedi ki:

  Yüksek beklentili yatırım maddesini nerenizden salladığınızıda açıklarsanız süper olur o.O

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, o madde de diğer maddelerden daha farklı bir şey anlatılıyor.

 2. onur dedi ki:

  deyelim hisse %30 değer getirmedi 3 yıl için konuşcak olursak nasıl oluyor? sonuçta hep öyle olmaz. temettü vermeyen hissede para amorti olmaz zaten

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Öncelikle temettü vermeyen hissede para amorti olmaz düşüncesi doğru değil. Hisse temettü vermese dahil örneğin, yüzde 30’luk yükseliş paranızı amorti eder. Diğer duruma istinaden de, hisse 3 yılda hiç yükselmezse aynı kalırsa da doğal olarak yatırdığınız parayı size geri vermiş olur.

  2. papedada dedi ki:

   Değer getimezde birde düşmezse yüzde 0 oluyor ya zaten hah işte o zaman yatırdığın parayı almış oluyorsun. Başbaşa yani.