Borsa

Medikal Yapay Zeka Üreten Intuitive Surgical’ın Performansı Göz Kamaştırıyor

Yapay zeka pazarı hızla büyüyor. Bu büyüme de akıllı asistanlardan otonom sürüş ve ses tanıma teknolojilerine kadar bu pazardan yararlanmak isteyen yatırımcılar için birçok seçenek sunuyor.

Daha önceki yayınlarda yapay zeka teknolojisinin gelişimine paralel olarak kullanım alanlarının artacağı ve daha fazla yatırım fırsatının karşımıza çıkabileceği hakkında konuşmuştuk. İşte bu yeni fırsatlardan bir başkasını da yapay zeka teknolojisini medikal alanda kullanan şirketler oluşturuyor.

NASDAQ’da işlem gören Intuitive Surgical (NASDAQ: ISRG) robot doktorlar üretiyor.

Ya da şöyle diyelim; Şirket, da Vinci Cerrahi Sistemi diye bir makine icat etti ve bu makine dünyanın dört bir yanındaki cerrahların ilgisini günden güne daha çok çekiyor.

Hastanın yanındaki bir konsoldan kontrol edilen makinede neşter, makas ve elektrokoter görevi gören üç kol bulunuyor. Dördüncü bir kol da ameliyat edilen bölgenin daha iyi görülmesini sağlamak için iki lensli bir kameraya sahip.

Cerrah, cihaz içerisinde bulunan göz deliklerinden bakarak prosedürün üç boyutlu görüntüsünü görüyor ve konsolda bulunan iki kontrol aracı ile kolları kontrol ediyor.

Cihaz, tıpkı mekanik bir örümceği andırıyor. Hatta bu cihazı Spider-Man çizgi romanlarından ve filmlerinden hatırladığımız Doctor Octopus’a benzetmek bile çok abartı olmaz.

Cerrahların ufak kesitlerle karmaşık prosedürleri gerçekleştirebilmesine imkan veren alet daha az kan kaybına, daha kısa hastanede kalış sürelerine, daha hızlı iyileşmelere ve geleneksel açık ameliyatlara kıyasla daha az yara izlerine olanak sağlıyor.

Intuitive Surgical (NASDAQ: ISRG).

California merkezli Intuitive Surgical’ın hisse senetleri adeta uçuşa geçmiş durumda. Yaklaşık 5 yıl önce 125 dolardan işlem gören şirket hisseleri şu anda 529 dolardan işlem görüyor. Şirket hisseleri son 12 ayda ise yüzde 63 yükseliş kaydetti.

Bununla birlikte, bu yılın ilk çeyreğinde da Vinci’nin satışları yüzde 25 patladı ve dünya üzerindeki cerrahi işlemlerde makinenin kullanılma oranı da yüzde 15 arttı.

Cerrahi işlem robotları, genel cerrahi işlem piyasasında şu an yüzde beş ile yüzde on arasında bir ağırlığa sahip ve bu ağırlığın 2020 yılında 20 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.

Intuitive Surgical’ın da Vinci’si doktorların favori yardımcı makinesi olma yolunda resmen hızla ilerliyor.

Ayrıca şirketin İngilizce’de “razor and blades” (jilet ve ek bıçak) adı verilen ve belirli bir ürünün ek parçalarının satışından kar edilmek üzere ucuza satılması veyahut bedavaya verilmesi prensibine dayanan satış modeli, yatırımcılar için de hiç kuşkusuz cezbedici.

Erkekler için en ulaşılabilir traş bıçağı modellerinden biri olan kartuşlu traş bıçaklarını düşünün; onların sapları ucuzdan satılır ama sürekli yeni jilet kartuşları almak zorundasınızdır.

İşte buna benzer bir şekilde Intuitive Surgical yalnızca da Vinci’yi değil, onun ek parçalarını ve aksesuarlarını da satıyor. Daha ne denilebilir ki tek kelimeyle muazzam bir kazanç modeli.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir