Borsa

Jefferies’e göre Facebook, video servisinden önümüzdeki beş yıl içinde 12 milyar dolar kazanabilir

Rekabetin yoğun olduğu video içerik pazarına hızlı bir giriş yapan Facebook (NASDAQ: FB), Jefferies & Co’nun tahmini doğru çıkarsa beş yıl içinde milyarlarca dolarlık yeni bir iş alanı yaratmış olabilir.

Jefferies analisti Brent Thill, bu hafta yayımladığı bir araştırma raporunda, Facebook’un video izlenme oranlarını artırma ve video reklamları üzerindeki son çalışmalarına dikkat çekti. FB hisseleri için satın alma notunu ve  225 dolarlık fiyat hedefini yineleyen Thill, Facebook’un videoları topladığı yeni “Watch” sekmesinin 2019 yılına kadar 1 milyar dolarlık bir değere ulaşacağını belirtti.

Analist Thill, sosyal medya şirketi Facebook’un 2022 yılına kadar da videolardan elde edeceği gelirin 12 milyar dolara ulaşarak toplam gelirlerinin yüzde 12’sini oluşturacağını tahmin ediyor.

Bu yılın başında sosyal ağ devi, Netflix, YouTube ve Amazon.com gibi teknoloji devlerinin de rekabet ettiği orijinal video pazarına giriş kararı alarak orijinal videolar için milyarlarca dolarlık harcama yapacağını açıklamıştı.

Şirketin Ağustos ayının başında piyasaya sürdüğü “Watch” sekmesi birçok ünlü isimin yer aldığı içeriklerin yanı sıra spor içerikleri gibi pek çok video yayını sunuyor.

Facebook hisseleri için yakın tarihli bir uyarı

Elbette Facebook’un video içerikleri ve bu çalışmaları için uyguladığı stratejiler konusunda herkes aynı fikirde değil.

Daha yakın zamanda, MoffettNathanson analistleri Facebook’un video stratejisinin bir takım endişeleri beraberinde getirdiğini savunarak şirket hisseleri için bir uyarı notu yayımladı.

MoffettNathanson analistleri, FB hisselerindeki performansın devam edeceğini düşünmelerine rağmen, yatırımcıların şirketin 2018 yılına yönelik performansı hakkında daha şüpheci hale geldiğini yazdı.

Video stratejisinin gizemini koruduğunu ve Facebook’un son birkaç ay içinde bu alanda ilerleme kaydetmediğini ifade eden analistler, şirketin sahip olduğu diğer platformlara da işaret ederek, küresel çapta önemli bir güç olan Messenger ve WhatsApp’ın kazanç sağlama becerisinin halen önemli bir soru işareti olmayı sürdürdüğünü belirtti.

Perşembe günü dalgalı bir seyir izleyen Facebook hisseleri günü yüzde 0.25’lik hafif bir düşüşle 177.45 dolardan tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu