Borsa

Biraz kaybolan kârlardan bahsedelim: Snap halka arz fiyatına döndü

Snapchat mesajlaşma uygulamasının ana şirketi Snap’in hisseleri Perşembe günü halka arz fiyatı olan 17 dolara geriledi, yatırımcılar şirkete yönelik umutlarını iyiden iyiye kaybediyor gibi gözüküyor.

Gün ortasında, 17.22 dolar seviyesinde olan Snap hisseleri, halka arz fiyatının biraz üzerinde işlem görüyordu. Mart ayında hisse başına 17 dolarla halka arz edilen şirket ilk işlem gününde 24 dolara kadar çıkarak yüzde 44 artış göstermişti. İkinci gününde 29.44 dolara kadar yükselen hisseler o zamandan bu yana düşüyor.

Yatırımcılar, Snapchat’in popüler özelliklerinin birçoğunu kopyalayan Facebook’un karşısında şirketin rekabet edemeyeceği konusunda her geçen gün daha fazla endişeleniyor. Öte yandan, birkaç kuruluş yakın zamanda Snap’e yönelik fiyat hedefini de düşürmüştü. Bu kuruluşlar arasında Citigroup, Barclays ve J.P. Morgan da yer alıyor.

Snapchat, 10 saniye içinde kaybolan fotoğraflar ve videolar göndermemizi sağlayan ilginç özellikleriyle hayatımıza girdi. Kısa sürede gençler ve genç yetişkinler tarafından en popüler uygulamalardan biri haline geldi. Çılgınca popüler olan uygulamayı CNN, Cosmopolitan ve Wall Street Journal gibi büyük markalar da kullanmaya başladı.

Snapchat arkadaş çevreleri başta olmak üzere medya devlerinin yeni içeriklerini keşfetmek için hala iyi bir platform. Fakat sosyal medya devi Facebook’un Instagram, Messenger ve WhatsApp gibi uygulamalarına, Snapchat’in belirgin özelliklerini kopyalayarak eklemesi sonrasında şirket, ister istemez bir mücadeleye girmek zorunda kaldı. Bilhassa kullanıcı sayısı bakımından Facebook’un küresel baskınlığı ve kopyaladığı özellikler Snapchat’i daha az tercih edilebilir hale getirmeye başladı.

Adeta bir felaketle sonuçlanan ilk çeyrek sonuçlarının hemen ardından Snap’in CEO’su Evan Spiegel, “iyi işler yapıyorsanız,” diyerek başladığı cümlesine “birilerinin sizi taklit edebilecekleri fikrine alışmalı ve bununla eğlenmelisiniz” şeklinde devam etmişti.

Bu sözleri sarf ettiği sırada Spiegel’in aklında birkaç dakikalık orijinaller mi yoksa kopyalanamayacağını düşündüğü AR planları mı vardı bilinmez fakat en büyük rakibine meydan okuyarak cesurca kurduğu cümleler artık pek de umut verici gelmiyor. Üstelik şimdiye kadar hiçbir şeyin değişmemesi cesurca söylenen ilk cümleleri iyice gevşetiyor. Algıdaki rehavet havası da ne yazık ki şirkete yardımcı olmadığı gibi yatırımcıların şüphe ve endişelerini de artırmaya devam ediyor.

Bir “Twitter” ya da daha kötüsü “Vine” olmadan genç Snap’in kendini kanıtlaması gerekiyor. Zor bir durumda ama bunun için hala şansı var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu