Anasayfa Yatırım Borsa Levi’s, Lyft ve Pinterest Halka Arzlarına Kısa Bir Bakış

Levi’s, Lyft ve Pinterest Halka Arzlarına Kısa Bir Bakış

Levi’s halka arz edildi. Uber’in rakibi Lyft’in halka arzı yaklaşıyor. Bu arada sosyal medyanın ağır taşlarından Pinterest de halka arz başvurusu yaptı.

Geçen hafta, 21 Mart Perşembe günü, dünyaca ünlü giyim markası Levi Strauss (NYSE: LEVI) halka arz edildi. Levi’s hisseleri ilk işlem gününde yüzde 30’un üzerinde değer kazandı.

Levi’s, hisse başına beklenenden daha yüksek bir halka arz fiyatı tercih etti. Yatırımcılar, 14 ila 16 dolar arasında halka arz fiyatı bekliyordu. Ancak Levi’s hisseleri 21 Mart’ta hisse başına 22.22 dolardan halka arz edildi. Açıkçası, şirket borsada hiç de fena olmayan bir başlangıç yaptı.

Tabii daha da önemlisi, bu başarı, yatırımcıların beklenen diğer halka arzlar için de iştahlı olduğunu gösterdi. Farklı bir deyişle, Levi’s halka arzı, yatırımcıların Lyft, Uber ve Pinterest gibi şirketlere yatırım yapmaya hazır olduklarını gösterdi. Bu şirketlerin bir süredir halka açılmasını bekliyoruz.

Uber’in en dişli rakiplerinden Lyft, her şey yolunda giderse, 29 Mart Cuma günü halka arz edilecek. Son dört ya da beş aydır, en popüler ve en değerli özel şirketlerden birinin halka açılma beklentisi haliyle yatırımcıları heyecanlandırıyor.

Lyft, ABD’nin araç paylaşım pazarının yüzde 39’unu elinde tutuyor. Şirket, Uber gibi diğer seçeneklere göre insanları Lyft’i seçmeye daha fazla teşvik etmek için pazarlama çalışmaları gerçekleştirmeyi sürdürüyor. Başarılı olması durumunda, buradaki olumlu etkiyi artan pazar payında görmemiz mümkün olabilir.

Lyft, Nasdaq’ta “LYFT” sembolü altında işlem görecek. Şirket yaklaşık 23 milyar dolar değerinde olmayı hedefliyor ve halka arzda hisse başına ortalama 62-68 dolar fiyatla 35.4 milyon hisse satılmasını bekliyor.

Bu olursa, hiç kuşkusuz Lyft tarihe geçecek. Gerçekleşmesi halinde bu beklentiler Lyft’i son 10 yılın en büyük halka arz alanlarından biri yapacak ve şirket Amerikan teknoloji girişimleri sınıfında bugüne kadarki en büyük beşinci halka arz konumunda olacak.

Lyft finansal anlamda büyüme yaşayan bir şirket. Hızla büyüyor. Gelirini 2017’de 2.16 milyar dolara çıkarmayı başardı. Ancak ne yazık ki, Lyft’in kayıpları da bir süredir artıyor. Geçen yıl, şirket 911 milyon dolarlık zarar açıkladı. Buna ek olarak, şirketin toplam maliyet ve giderleri de geçtiğimiz yıl arttı.

Bununla birlikte, Lyft (ve Uber’i de ekleyelim) hala çok yeni bir pazarda seyir izliyor ve herhangi bir yeni eğilim ortaya çıkabilir ya da tamamen ortadan kalkabilir.

Ayrıca sosyal medya platformu Pinterest de bir süre önce halka arz başvurusunda bulundu. Kendine has önemli bir kitleyi elinde tutan ve her türlü görselin paylaşıldığı bir sosyal medya platformu olan Pinterest, bir yandan avantajlı bir yandan da dezavantajlı durumda. Şirket 2018’de gelirini yüzde 58 arttırdı ama 63 milyon dolar da zarar bildirdi. Bu durum şirketin bazı boşlukları kapatmasına yardımcı oldu, ancak halen bir takım riskler söz konusu.

Pinterest hakkında yazılacak çok şey var ama şimdi sırada Lyft’in halka arzı var. Buna odaklanalım ve Lyft’in borsada ne yapacağını bekleyip görelim.

Yatırım İşlemlerine Başlayın

Ücretsiz Yatırım Simülatörü ile yerli veya yabancı hisse senetleri, altın, dolar ve endeks işlemleri gibi tüm seçeneklerde yatırım becerilerinizi test edin. Kendi paranızı riske atmaya başlamadan önce yatırım işlemlerinizi sanal bir ortamda gerçekleştirin, gerçek piyasada ihtiyaç duyacağınız pratiğe sahip olana dek tüm stratejileri uygulayın ve yatırım yapmayı öğrenin. Yatırım Simülatörünü bugün deneyin >>


Görüşlerinizi Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here