Mavi’nin Halka Arzı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Türkiye’nin lider giyim şirketi ve en değerli markalarından Mavi (Mavi Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş), dünya genelinde 35 ülkede yüzlerce mağazası ve binlerce satış noktasıyla faaliyet gösteriyor. Halka arz başvurusu yapan şirkete Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onay verildi.

SPK’nın haftalık bülteninde konuyla ilgili yer verilen bilgiye göre, Mavi 23 milyon 749 bin Türk lirası mevcut pay satışı ve 3 milyon 562 bin 350 Türk lirası ek pay satışı gerçekleştirerek halka arz edilecek.

8  – 9 Haziran 2017 tarihleri arasında halka arz talebi toplanacak olan şirketin halka arz satışı beklendiği gibi 43,00 – 51,60 Türk lirası aralığında olacak. Şirket hisselerinin 15 Haziran’da Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlaması bekleniyor.

Mavi’nin halka arzı hakkında bilmeniz gereken bazı detaylara göz atın.

Mavi Şirket

Mavi son yılların en büyük halka arzlarından biri olacak

1991 yılında İstanbul’da kurulan ve üç sene sonra Galleria ve Akmerkez mağazalarıyla perakendeciliğe giriş yapan Mavi, Türkiye’de 1.2 milyar TL ile 1.5 milyar TL aralığındaki halka arz büyüklüğüyle son yılların en büyük halka arzlarından biri olacak.

Mavi, hem giyim sektöründe hem de markasıyla Türkiye’nin en önemli şirketleri arasında yer alıyor.

Mavi’nin halka arzı sonrasında Turkven’e azınlık pay kalırken, Akarlı ailesi çoğunluk paya sahip olacak

Şirketin halka arzının ardından Mavi’nin ana ortaklarından çoğunluk hisse ve kontrol Akarlı ailesine, azınlık pay ise Turkven’e kalacak. Mavi’nin hisselerinin tümüne sahip olan ve halka arzda hisselerini satacak Hollanda merkezli Blue International Holding’deki özel sermaye fonu Turkven’e ait Turkish Private Equity Fund’ın dolaylı yüzde 54, Akarlı ailesinin ise dolaylı yüzde 46 payı bulunuyor.

Mavi’nin halka arzında şirket sermayesinin yüzde 55’inin satılması hedefleniyor

Şirketin halka arzında ek satışlar da dahil olmak üzere sermayenin yüzde 55’inin satılması hedefleniyor. İzahnamede yer alan bilgilere göre, şirketin halka arza konu hisselerin tamamının satılması durumunda Akarlı ailesinin Mavi’deki dolaylı payının yüzde 22.5 ile yüzde 31.4 arasında olacağı, Turkven’in de payının yüzde 11’in altına düşebileceği tahmin ediliyor.

Yönetim kurulunun bazı üyeleri değişiyor

CEO Cüneyt Yavuz’un verdiği bilgilere göre Mavi’nin halka arzının ardından düşen payı sonrasında Turkven’in yeni yönetim kurulunda üye sayısı bire inecek. Ersin Akarlılar yönetim kurulu başkanı olurken, Elif Akarlılar ve CEO Cüneyt Yavuz yönetim kurulunda kalmaya devam edecek.

Ayrıca, yönetim kurulunda bağımsız üye olarak ise Koç Holding CFO’su Ahmet Ashaboğlu ve bir süre önce 589 milyon dolarlık satışla gündeme gelen Yemeksepeti.com’un kurucusu Nevzat Aydın yer alacak.

Mavi, halka arz sonrası yüzde 30 temettü vermeyi planlıyor

Mavi’nin halka arzında hem kurumsal hem de bireysel yatırımcıların ilgisini güçlü tutmak adına şu anki ortaklar bir sene süreyle halka arz fiyatının altında hisse satışı yapmayacak ve halka arzın ardından asgari yüzde 30 temettü dağıtımı yapılacak.

Mavi’nin yıllık cirosu 1.4 milyar lira

Yaklaşık 3000 çalışana sahip olan Mavi, senede ortalama 7 milyon jeans satıyor. 2014 senesini 970 milyon TL’lik ciro ile kapatan şirket, 2008 senesi itibarıyla her yıl ortlama yüzde 30 ve üzerinde büyüdü. Şirket satışlarında ise geçen son üç yılda her yıl yüzde 16 büyüme gerçekleşti.

Şirketin faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) 177 milyon lira, gelirlerin yüzde 68’i de perakendeden geliyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu