Komisyonsuz Hisse Senedi Yatırım Platformu Midas Hakkında Bildiklerimiz

QNB Finansbank’ın girişim hızlandırma programı QNBEYOND’ın ikinci dönemine katılmaya hak kazanan girişimler arasında yer alan Midas, Türkiye’nin ilk komisyonsuz hisse senedi alım-satım platformu olarak faaliyete geçmeye hazırlanıyor.

Yakın bir tarihte Sermaye Piyasası Kurulu’ndan aracılık lisansı ve faaliyet izni alan Midas’ın birkaç ay içerisinde “sınırlı bir müşteri grubu” ile aracılık faaliyetlerine başlayacağı ifade ediliyor. Platformun tamamen açılmasının ise 2021 yılının ilk aylarını bulacağı belirtiliyor.

Yatırımcılara yerli ve yabancı hisse senetlerine komisyonsuz bir şekilde yatırım olanağı sunacak olan Midas’ın ilk etapta New York Menkul Kıymetler Borsası, NASDAQ ve Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerine yönelik alım-satım işlemlerini destekleyeceği belirtiliyor.

Midas faaliyetlerine resmen başladığında hakkında daha fazla şey öğrenip paylaşacağız ancak şu anda bizleri heyecanlandıran bu platform hakkındaki bilgilerimiz ne yazık ki çok fazla değil. İşte Türkiye’nin ilk komisyonsuz hisse senedi alım satım platformu Midas hakkında -şu an için- tüm bildiklerimiz.

Midas Kimin?

Midas Menkul Değerler A.Ş., 28 yaşındaki lise arkadaşları Egem Eraslan ve Umut Bozkurt tarafından kuruldu. Eş kuruculardan Egem Eraslan aynı zamanda şirketin CEO’luğunu yapıyor. Bununla birlikte Midas’ın halihazırda 10 kişilik bir çalışan kadrosu bulunuyor fakat bu sayının yakın bir zamanda 20’ye ulaşacağı belirtiliyor.

Midas Gerçekten Komisyonsuz Yatırım İmkanı Sunabilir mi?

Evet, Midas yerli ve yabancı hisse senedi işlemleri için komisyon almayı düşünmüyor. Bunun da ötesinde Midas daha heyecan verici bir misyona da sahip: Yatırım olanaklarını demokratikleştirerek herkes için daha ulaşılabilir bir hale getirmeyi amaçlıyor.

Bunun bir benzerini yurt dışında Robinhood adlı bir uygulama yapıyor. ABD ve birkaç ülkede daha komisyonsuz hisse senedi işlemlerine imkan sağlayan Robinhood, uzun bir süredir Midas’ın Türkiye’de yapmak istediğini başarılı bir şekilde yapıyor. Komisyonsuz yatırım imkanı sunan Robinhood ABD’deki genç yetişkinler arasında çok kısa sürede popüler hale gelmişti.

Bu çerçevede değerlendirdiğimizde Midas’ın da Türkiye’de bir dönüm noktası yaratıp kısa sürede popüler hale geleceğini söyleyebiliriz. Çünkü Türkiye’de yerli hisseler her ne kadar daha erişilebilir olsa da yabancı hisselere erişim her yatırımcı için çok kolay değil ve komisyonlar aracı kurumlara göre 10 ila 20 USD arasında değişiklik gösterebiliyor. Komisyonların haricinde global piyasalara erişim için minimum 10 bin USD gibi yüksek bir hesap açma bakiyesi gerekebiliyor. Bu da yatırımcıların erişimini kısıtlayarak dünyadaki birçok farklı borsadaki fırsatları kaçırmasına neden olabiliyor. Midas ise bu masrafları tamamen ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Küçük bir parantez açmak gerekirse, Midas’ta yerli ya da yabancı hisse senedi yatırımı için komisyon alınmayacağı gibi herhangi bir minimum hesap açma bakiyesi zorunluluğu da bulunmayacak ancak yasal olarak alınması gereken borsa ve takas payı gibi küçük masrafların yatırımcılar tarafından karşılanması gerekecek.

Midas Faaliyetlerini Nasıl Sürdürecek?

İşlemlerden komisyon almayacağını belirten Midas’ın nasıl para kazanacağı, daha doğrusu aracılık faaliyetlerini bu şekilde nasıl masrafsız sürdürmeye devam edeceği merak ediliyor. Midas bu konuda yine Robinhood benzeri bir model uygulamayı planlıyor.

Midas yıllık abonelik ücreti veya komisyon almayacak ancak daha büyük hacimli alım satımlar içeren işlemlere birtakım maliyetler yansıtacak ve aynı zamanda analist raporları, finansal istatistiklere, gerçek zamanlı verilere ve haberlere erişimi içeren ücretli premium bir hizmet sunacak.

Midas Faaliyetlerine Ne Zaman Başlayacak?

Eylül ayında Sermaye Piyasası Kurulu’ndan faaliyet izni alan Midas, bir süredir web sitesi üzerinden ön kayıt alıyor. Platformun gelecek birkaç ay içerisinde ön kayıt aldığı bir grup sınırlı yatırımcı ile testlere başlaması bekleniyor. Platformun herkese açık hale gelmesinin ise 2021 yılı başlarını bulacağı ifade ediliyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu