Morgan Stanley sayesinde Snap hisseleri kelimenin tam anlamıyla batıyor

Snapchat’in şirketi Snap’in hisseleri Morgan Stanley‘den gelen yeni bir analist raporu sayesinde kelimenin tam anlamıyla batıyor. Morgan Stanley, hisse senedinin hedef fiyatını 28 dolardan 16 dolara düşürdü. Morgan Stanley’in Snap’in halka arz ortağı olduğu göz önüne alındığında, bu gerçekten büyük bir darbe.

Raporun ardından Snap hisseleri Salı günü yüzde 8.95 geriledi. Şirket hisseleri Haziran ortasında, 17 dolarlık halk arz fiyatına dönüşünden bu yana daha da düşerek, tüm zamanların en düşük seviyesine indi. Snap hisse senedi, Pazartesi günü 16,99 dolar, Salı günü ise 15,47 dolarla günü sonlandırdı. Kayıplar artarken şirketin piyasa değeri de geriledi.

Morgan Stanley analisti Brian Nowak raporda, Snap’in halka açılmasından bu zamana kadar birçok kişinin korktuğu bir şeyi dile getirerek; şirketin Instagram ve Facebook’dan gelen rekabette zorlandığını belirtti.

Nowak, Instagram’dan kullanıcı bazında gelen rekabetin yanı sıra Snap’in reklamlar konusunda da başarısız olduğunu düşünüyor. Nowak, Snap’in reklamların etkinliğini ölçme konusunda rakiplerinden daha kötü bir iş çıkardığını düşünüyor ve bu da platformu reklamverenler için daha az cazip hale getiriyor. Analist, “Bu durum, reklamverenleri reklam bütçelerini artırma konusunda isteksizleştiriyor” diyor.

Ayrıca, Credit Suisse analisti Stephen Ju, Snap için “yüksek volatilite” beklentilerini gerekçe göstererek şirkete yönelik hedef fiyatını pazartesi günü 30 dolardan’dan 25 dolara indirdi. Ju, hedefini düşürdü ancak şirketin uzun vadede iyi konumlandığını düşündüğünü de belirtti.

Nowak’ın aksine Ju, Facebook ve Instagram’dan gelen artan rekabet karşısında bile Snap’in reklamveren ilgisini çekme kabiliyeti konusunda başarılı olduğunu düşünüyor. Ama şirketin reklamverenlere, reklamların etkinliğini daha iyi ölçmelerine yardımcı olmaya başlaması halinde bunun büyüme umutlarını destekleyebileceğini de not ediyor.

Snap, ikinci çeyrek kazanç sonuçları için henüz net bir tarih vermedi, ancak muhtemelen Ağustos başında açıklanacak.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu