Borsa

Disney de kim: Netflix üçüncü çeyrekte analist tahminlerini aştı

Küresel internet televizyon ağı (NASDAQ:NFLX) Netflix, pazartesi günü öğleden sonra üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı.

  • Şirketin üçüncü çeyrek geliri, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 30 artarak 2,29 milyar dolara ulaştı
  • Şirketin bu senenin üçüncü çeyreğindeki net kârı da yüzde 150 artarak 130 milyon dolara ulaştı
  • Netflix’in hisse başına kârı 0,29 dolar olarak gerçekleşti, hisse başına kâr geçen senenin aynı döneminde 0,12 dolardı
  • Şirket 850 bini ABD’den olmak üzere ABD dışı ülkelerden 4 milyon 450 bin yeni abone kazandı ve küresel toplam abone sayısı 109 milyon 250 bine ulaştı

Netflix güçlü gelen üçüncü çeyrek sonuçlarıyla net gelir, kâr ve abone sayısını artırarak Disney, Apple ve orijinal içeriğin diğer devlerine yönelik mevcut rekabette küresel konumunu sağlamlaştırmış oldu.

Disney de kim?

Hatırlatmak gerekirse, dünyanın en büyük medya şirketlerinden birisi olan Disney geçtiğimiz aylarda 2019’dan itibaren küresel ölçekte kendi internet televizyon ağını yaratacağını ve Netflix’in platformundan içeriklerini çekeceğini duyurmuştu.

Ancak Netflix, pazartesi günü yayımladığı ve yatırımcılarına gönderdiği üçer aylık son mektubunda, kısa vadede içeriğin çekilmesinin mümkün olmadığını savundu. Şirket, uzun vadede ise zaten bu içeriklere ihtiyaç duymayacaklarını belirtti.

Ayrıca mektupta, içerik lisansında ani düşüşü engelleyen uzun yıllı anlaşmaların olduğu ifade edilirken, Netflix’in geleceğinin orijinal içeriklere bağlı olduğu vurgulandı.

Özetle şirket, hissedarlarına yazdığı mektupta “Geleceğimiz orijinal içerikte yatıyor” diyerek lisanslı içerik anlaşmaları noktasında, ileriki dönemde ayyuka çıkması muhtemel endişeleri hafifletmeye çalıştı.

Netflix Wall Street’in beklentilerini aştı

Bilinmeyen bir şey olmasa da şirketin büyük harcamalarının özellikle ABD dışı ülkelerden kaynaklandığı teyit edilmiş oldu. Lakin Netflix’in Wall Street’in uluslararası yeni abone artış tahminlerini geride bırakarak 4.45 milyon uluslararası yeni abone kazanması denizaşırı harcamalar konusunda endişeye yer vermiyor; yani şimdilik her şey hedeflendiği ve beklendiği gibi ilerliyor.

Şirket, açıkça söylediği gibi Disney gibi medya şirketlerine ait içerik lisanslarını almaktansa kendi orijinal içerikleriyle yola tek başına devam etmek istiyor ve geleceğinin buna bağlı olduğu belirtiyor.

Bu sebeple, şirketin geleceğe yönelik stratejisi göz önüne alındığında yerel içerikler üzerinde yoğun harcamalar yapması da kesinlikle kabul edilebilir. Fakat bu yüksek harcamaların şirketin mali sonuçlarına yansımaya devam ettiği göze çarpıyor.

Netflix’in üçüncü çeyrek geliri analistlerin beklentilerinden biraz daha iyi olmasına rağmen 29 centlik hisse başına kazanç pek de tatmin edici değildi.

Belki de bu nedenle, Netflix hisseleri, şirketin devasa abone kazanımına rağmen yalnızca yüzde 1.6 artış görebildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu