Borsa

Elinizde Netflix Hissesi Varsa 2018’de Odaklanmanız Gereken 3 Gelişme

Netflix (NASDAQ: NFLX) hisseleri sene başından bu yana yüzde 57’lik bir yükseliş gördü. Netflix’in dünya çapında hizmet vermeye başlamasıyla yatırımcılar da haklı olarak şirketin halihazırdaki güçlü rekabet avantajı ve uluslararası büyüme fırsatına odaklandılar.

Yakın geleceğe dönük uluslararası büyüme fırsatı ve güçlü rekabet avantajı Netflix hisselerini sevmenin en önemli nedenlerinden biri, ancak 2018’de şirketin yüzleşmek zorunda kalabileceği bazı önemli gelişmeler var.

Elinizde NFLX varsa, 2018’de portföy değerinizi etkileyebilecek üç önemli gelişmeyi dikkate almanız faydalı olabilir.

Rekabet

Netflix küresel çapta her ne kadar rekabet avantajına sahip olsa da, gelirinin en önemli payını Kuzey Amerika pazarından elde ediyor. Kuzey Amerika’da Amazon Video ve Hulu şirketin önemli rakipleri arasında.

“Lord of The Rings” gibi büyük bir izleyici kitlesine hitap eden yapımı kataloğuna ekleyen Amazon, gelecek yıl da Kuzey Amerika’da Netflix’i zorlayacağının sinyallini verdi. Öte yandan, şimdilik 12 ülkede faaliyet gösteren Amazon’un gittiği ülkelere akış da dahil olmak üzere hizmetlerini götürdüğü biliniyor. Ancak yine de söylemek gerekir ki Amazon şimdilik küresel çapta Netflix’i etkileyebilecek bir güç değil.

Rekabette Netflix’i zorlayacak asıl mesele Disney. Zira Walt Diney Co. (NYSE: DIS), Ağustos ayında içeriğini Netflix’ten çekip alarak kendi akış hizmetini başlatacağını duyurdu.

Disney’in Netflix benzeri bir platformu 2019’da faaliyete geçirmesi bekleniyor. Fakat Disney’in içeriklerini Netflix platformundan orta ya da uzun vadede çekebilme ihtimalinin dahi yatırımcıları endişelendirmesi gerekiyor.

Disney’in Netflix’ten içeriklerini çekmesi “Daredevil”, “Jessica Jones”, “The Defenders”, “Luke Cage” gibi Marvel hitlerinin yanı sıra, “How to Get Away With a Murder”, “Designated Survivor” gibi popüler ABC dizilerinin ve gişe rekortmeni birçok filmin platformdan artık izlenemeyeceği anlamına geliyor.

Farklı bir bakışla, yukarıdaki hitlerin ve dahası Disney’in sahip olduğu “Star Wars” gibi dünya çapında milyonlarca izleyici çeken bu yapımlar, faaliyete girecek Dinsey’in platformunda olacak. İşte büyük rekabet.

Fiyatlar

Geçtiğimiz aylarda Netflix yatırımcılarını heyecanlandıran en önemli haberlerden birisi abonelik fiyatlarındaki artış oldu. Şirket standart abonelik bedelini aylık 8.99 dolardan 9.99 dolara yükseltti.

Netflix gelirinin önemli bir kısmını yerelleşme çalışmalarına ayırıyor ve borç arayışlarına rağmen, şirketin uluslararası büyüme fırsatları şimdiye kadar yatırımcıları dizginledi. Hatta son fiyat artışı da kasaya daha fazla nakit girmesi hasebiyle memnun edici oldu.

Ancak, pazara daha fazla rakibin girmeye başlaması yatırımcıları hala endişelendiren bir husus. Zira Netflix’i bir hayli zorlayacak Disney’den CEO Bob Iger, daha düşük fiyatlarla hizmet sunacaklarının sinyalini veriyor.

Disney içeriklerinin platformdan çekilme ihtimalini hesaba kattığımızda, orta vadede daha fazla içeriğe ve bu içerikler için daha fazla nakde ihtiyaç duyacak Netflix’i fiyat rekabeti de bu anlamda zor durumda bırakabilir.

“Ağ Tarafsızlığı” Tasarısı

Geçtiğimiz günlerde ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC), 2015’te ilan edilen ağ tarafsızlığı kurallarını önemli ölçüde değiştirecek bir taslak düzenleme yayımladı.

FCC tarafından yayımlanan taslak düzenleme internet servis sağlayıcısı kuruluşların ağlar üzerinde belirli içeriklere ait trafiğe öncelik tanımasına ve ticari amaçla kullanım gibi belirli hizmetleri trafik yoğunluğu gerekçesiyle engellemesine imkân veriyor.

Aralık ayında FCC’nin “ağ tarafsızlığı” tasarısı onaylanırsa, Netflix kısa sürede yüksek bant kullanımı için abonelerinden daha yüksek ücret almaya başlayabilir. Tasarının, FCC’nin 14 Aralık’ta yapacağı toplantıda onaylanması bekleniyor.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir