Borsa

Netflix Hisse Senedi Nasıl Alınır

“House Of Cards”, “Orange Is the New Black”, “Stranger Things” ya da “Hakan: Muhafız” gibi yapımları izlediyseniz, Netflix’in (NASDAQ: NFLX) ne kadar güçlü olabileceğini biliyorsunuzdur. Peki, tıpkı yapımları gibi şirketin hisseleri de paranızı katlayabilecek bir güce sahip mi?

Kuşkusuz, Netflix’e yıllar önce yatırım yapan cesur yatırımcılar, yaptıkları yatırımlar için üzgün değiller. Netflix, 2002 yılında halka açılarak ortalama 1.20 dolardan işlem görmeye başladı ve şirketin hisse fiyatı şu anda 350 dolar seviyesinde işlem görüyor. Olağanüstü bir büyüme!

Bu olağanüstü büyüme ve Netflix ile geçirdiğiniz keyifli saatler, Netflix hisse senetlerini satın almanız gerektiği anlamına gelmeli mi? Öğrenmek için okumaya başlayın.

1. Netflix’i Araştırmakla Başlayın

Netflix’in bulunduğu çevrimiçi eğlence sektörü kadar hızlı hareket eden bir sahada her şeyi takip etmek ve bilmek zor olabilir. Zira yeni teknolojiler, yeni ürünler ve yeni rakipler her an ortaya çıkabilir.

Çok sayıda ülkeye yayılarak faaliyetlerine devam eden Netflix, rakiplerine kıyasla coğrafi konuda çok avantajlı bir durumda. Ancak Netflix’in Amazon Video, Hulu, Disney ya da Youtube TV gibi hangi köşeden ne zaman neyi çıkaracağı belli olmayan dev rakipleri var.

Şirketin bu rakiplerini en başta Kuzey Amerika pazarlarıyla değerlendirmeniz gerekiyor. Çünkü bu şirketler kazançlarının büyük bölümünü hala kendi evlerinden elde ediyorlar. Kuzey Amerika’nın yanına Avrupa pazarını da ekleyebiliriz.

Bir Netflix yatırımcısı olacaksanız, bu şirketin içinde bulunduğu sektörü her anlamda yakından takip etmeniz gerekmektedir. Mesela “Luke Cage”, “Iron Fist”, “Daredevil” ve “The Punisher” gibi Marvel imzalı Netflix yapımları bir süre sonra şirketin platformundan kaldırılacak. Bunun sebebi Marvel’a sahip olan Disney’in kendi platformunu kuracak olması. Bu durumda rekabetin nasıl artacağını bir düşünün.

Elbette, büyük bir izleyici kitlesi olan Marvel imzalı yapımları çekmeyi planlayan Disney ya da diğer rakipler, Netflix’i bir çırpıda yere serecek değiller. Netflix kendi orijinallerini hazırlayarak bir savunma hattı oluşturmaya çoktan başladı. Bu arada söylemeden geçememek gerekiyor, sene başında Netflix orijinal içerikleri ile beş Altın Küre kazandı. Şirketin en yeni orijinallerinden “Bird Box” ilk birkaç haftada 45 milyon abone tarafından izlendi.

Bu sektördeki değişim hızını ve büyük rekabeti kesinlikle hafife almayın.

Araştırmanızı, Netflix’in karşı karşıya kaldığı veya kalması muhtemel rekabet risklerini görmek için yapın. Bu riskleri anladığınızdan da emin olun. Şirketin son kazanç raporlarını okuyun. Analistlerin şirket ve sektör hakkında hangi değerlendirmelerde bulunduklarını takip edin. Daha fazla ipucu için, hisse nasıl araştırılır adlı kılavuzumuza bakın.

Yatırım yapmadan önce bir şirketi enine boyuna araştırmak, riskleri görmenize yardımcı olur ve doğru kararlar vermenizi sağlar. Araştırmanızı tamamladıktan sonra Netflix hisselerinin doğru bir karar olacağını düşünüyorsanız, okumaya devam edin.

2. Finansal Hedeflerinizi Gözden Geçirin

Bir şirketin tüm göstergeleri muazzam olsa ve hisse fiyatı garanti yükselecek olsa bile, bu sizin için uygun bir yatırım olmayabilir. Örneğin, belki yüksek büyüme (ve potansiyel olarak yüksek riskli) teknoloji hisselerine yeteri kadar yatırım yaptınız ve bu sektöre daha fazla yatırım yapmak istemiyor olabilirsiniz.

Ya da belki yatırım yapmayı düşündüğünüz para, zaten başka bir yere bağlı. Mesela birkaç yıl içinde ev satın almayı düşünüyor olabilirsiniz. Haliyle bu parayı yüksek riskli bir teknoloji hissesine yatırmak istemezsiniz.

Diğer bir faktör, zamandır. Netflix hisselerini satın alacağınız paraya beş yıl ya da daha kısa sürede ihtiyacınız olacak mı? Eğer durum böyleyse, paranızı borsaya sokmanız mantıklı olmayacaktır. Zira muhtemel bir piyasa düşüşünde paranızı kurtarmak için yeterli zamanınız da olmayacaktır.

Doğru bir yatırım kararı vermenin en iyi adımı, finansal durum ve hedeflerinizi bilmekle başlar. Bu nedenle, finansal durumunuzun farkında olun ve hedeflerinizi kesin olarak belirleyin. Riskleri görün ve bunları azaltmak için çeşitlendirilmiş bir portföye sahip olduğunuzdan emin olun. Ayrıca yumurtaları tek bir sepete koyma hatasına düşmeyin.

Borsada yatırımınızın karşılığını almak için en az beş yıla ihtiyacınız olduğunu anladıysanız ve Netflix’e yatırım yapmanın genel finansal planınıza uyduğuna kanaat getirdiyseniz, o zaman okumaya devam edin.

3. Bir Aracı Kurumdan Hisse Senedi Yatırım Hesabı Açın

Netflix’in hisseleri ABD’deki Nasdaq borsasında işlem görüyor. Bu, Netflix hisselerini satın almak için, yurt dışı borsalarda işlem yapmaya imkan sağlayan bir aracı kurumdan hisse senedi hesabı açmanız gerektiği anlamına geliyor. Bir aracı kurum hesabınız zaten varsa, diğer adıma geçebilirsiniz.

Bir hesabınız yoksa, hesap açmak son derece kolaydır. Türkiye’de yurt dışı piyasalarda işlem yapma olanağı sağlayan birçok aracı kurum bulunuyor. Bazılarını yurt dışı hisse işlemleri‎ için aracı kurumlar listemizden görebilirsiniz.

Aracı kurumları inceleyerek hesap açılış alt limiti, komisyon oranları ve müşteri desteği gibi hususlara dikkat edebilir ve böylece ihtiyaçlarınıza yönelik en iyi seçimi yapabilirsiniz.

Hesabınızı da açtıysanız, şimdi Netflix hisselerini satın almaya başlayabilirsiniz.

4. Netflix Hisselerini Satın Almaya Başlayın

Netflix hisselerini satın almak ve şirkete ortak olmak üzeresiniz. Son düzlemde şu soruya cevap vermeniz gerekiyor: Ne tür bir düzen kullanmak istiyorsunuz?

Bireysel olarak Netflix hissesi almaya devam etmek için, ne tür bir düzen kullanacağınızı kararlaştırmalısınız. Evet, düzen derken emir türlerinden bahsediyoruz. En yaygın türlerden ikisi “piyasa” emri ve “limit” emridir.

Biraz açalım.

Bir piyasa emriyle, mümkün olan en kısa sürede hisse senedi satın alabilirsiniz. Piyasa emirle son fiyat, emir verirken gördüğünüz fiyattan biraz daha yüksek veya daha düşük olabilir. En kısa sürede ve mümkün olan en iyi fiyattan hisseleri satın alabilme kolaylığı bu emir türünün en iyi avantajıdır.

Bir limit emriyle, hisse senedini sadece belirli bir fiyattan satın alabilirsiniz. Bu fiyatı kendiniz belirlersiniz. Örneğin, hisse fiyatı 350 dolar ise 345 dolar için emir verebilirsiniz. Hisse fiyatı belirlediğiniz fiyata geldiğinde alım gerekleşir. Aksi durumda alım işlemi gerçekleşmez.

Yatırım hesabınızı açın, ne kadar hisse senedi almak istediğinizi kararlaştırın ve kullanmak istediğiniz alım emrini verin. İşte her şey bu kadar.

Başka bir sorunuz varsa ya da bir şeyler hala kafanızı karıştırıyorsa, yurt dışı borsalardan yabancı hisse senedi nasıl alınır adlı detaylı rehberimize göz atabilirsiniz. Bu süreç genellikle aynıdır.

Küçük bir not da düşelim.

Netflix’ten bireysel olarak hisse senedi satın almak biraz tuzlu olabilir. Şu anda şirket hissesinin fiyatı ortalama 350 dolar ve bu da yaklaşık 1850 liraya tekabül ediyor. Bu fiyata komisyon ve diğer ücretler dahil değil. Eğer bir ya da birden fazla Netflix hissesi almak sizi zorlayacaksa, Netflix’in de dahil olduğu teknoloji hisse senedi fonları imdadınıza yetişebilir.

Teknoloji hisse senedi fonları sayesinde Netflix ve belli başlı teknoloji şirketi hisselerine aynı anda yapabilirsiniz. Ayrıca bu fonlar size hem maliyet hem de çeşitlendirme avantajı sağlar. Bunu yapmak için yurt dışı piyasalarda işlem olanağı sağlayan bir aracı kurum hesabına sahip olmanız gerekmez, fonları doğrudan mesela bankanızdan satın alabilirsiniz.

5. Yatırımınızı İzlemeye Devam Edin

Nihayet bitirdik. Yani en azından Netflix’i araştırdık, rakiplerini tanıdık, neyin ne olduğunu öğrendik ve hisse senetlerini alma işini hallettik. Ancak işler burada sona ermiyor. Yatırımınızı izlemeyi sürdürmeye devam etmeniz gerekiyor.

Bugün Netflix’ten birkaç bölüm dizi ya da film izleyin. Ne de olsa artık bu şirketin bir ortağısınız. Sonraki günlerde şirket hakkındaki önemli her gelişmeyi radarınıza almaya başlayın. Analist görüşlerini takip edin. Her çeyrekte kazanç raporlarını okumayı ihmal etmeyin. Bir noktada, satış yapmanın zamanı gelebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir