Borsa

Netflix hisseleri büyüme tahminlerine bağlı olarak fiyatlanıyor

Netflix’in dünya genelinde toplam abone sayısı 104 milyona yaklaştı. İkinci çeyrek sonuçlarına göre şirket geçen senenin aynı dönemine kıyasla gelirini yüzde 32,4 artırarak 2,78 milyar dolara çıkardı.

İkinci çeyrekteki kısmen başarılı sonuçlardan sonra analistler üçüncü çeyrekte de büyük sonuçlar bekliyor.

Piper Jaffray analisti Michael Olson, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, önümüzdeki ay üçüncü çeyrek mali sonuçlarını açıklayacak Netflix’in abone büyüme hedeflerini kolayca aşabileceğini söyledi.

Piper Jaffray, abone sayısı ile yakından ilişkili olduğunu belirlediği Netflix’e özgü anahtar kelimelerin kullanımını izlemek için Google Adwords araçlarını kullanıyor.

Olson’a göre, Google’ın arama verileri Netflix için üçüncü çeyrekte yüzde 16’lık bir abone artışına işaret ediyor.

RBC analisti Mark Mahaney ise, yaptığı araştırmaya dayanarak uluslararası abonelerin Netflix’ten memnun olduklarını söylüyor.

Mahaney, İngiltere ve Brezilya’daki tüketicilere yönelik yaptığı son araştırmasında, bu piyasalardaki Netflix abonelerinin %80’den fazlasının aboneliklerinden memnun olduklarını ortaya koydu. Fakat Mahaney bu sonucu kısmen de olsa ABD dışındaki piyasalardaki düşük rekabete bağlıyor.

Netflix hisseleri, şirketin abone büyüme tahminlerine bağlı olarak yükseliş ve düşüş eğiliminde. Dolayısıyla şimdiye kadar gelen olumlu ve olumsuz görüşlerin hisseleri etkileyemeye devam ettiği söylenebilir.

Şirketin üçünü çeyrek sonuçlarını önümüzdeki ay açıklaması bekleniyor.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir