Niçin bir Walt Disney hissesi almak isteyesiniz ki?

21.01.2022

Tipik çocukluk heyecanlarını düşünürsek, bir dönem Türkiye dahil tüm dünyada popüler olan Donald Duck veya Mickey Mouse gibi eğlenceli ikonik Disney karakterleri hemen herkesin aklına gelir. Ancak Walt Disney Company (NYSE: DIS) bunlardan çok daha fazlasına sahip.

Şirketin CEO’su Bob Iger’ın da söylediği gibi Disney Pixar, Marvel ve Lucasfilm’i kelimenin tam anlamıyla yutarak, yıllar içinde 150 milyar doları aşan bir piyasa değerine ulaştı.

Donald Duck, Mickey Mouse, Cinderella, Bambi ve Marvel’ın efsanevi süper kahramanlarının yanına spor yıldızlarıyla dolu dünyanın en popüler spor kanallarından ESPN’i de ekleyin.

Üstelik daha güzel haberler de var: Disney Netflix benzeri bir platform oluşturmak için kolları çoktan sıvadı (planlanan tarih 2019). Şirketin sadece Marvel karakterlerine sahip olduğunu düşündüğümüzde bile ortaya çıkaracağı içeriklerin ABD ve hatta dünyanın geri kalanında başarılı olacağına inanmamak için neredeyse hiçbir sebep yok.

Disney’in bu yılki büyük stratejik satın alımı BAMTech’i de eklemeden geçmemek gerekiyor. Kısacası şirket boş durmuyor.

Walt Disney Company (NYSE: DIS) – 10 yıl.

Bugün, Disney, dünyanın en güçlü eğlence markalarından birisi. Son 25 yılda Disney, S&P 500’ün neredeyse iki katı kadar getiri sağladı.

Sözün özü, tema parkları, filmleri, kanalları, stüdyoları, markaları ve attığı stratejik adımlarıyla Disney, insanların kendilerini eğlendirmek için sunduğu tüm yolların varış noktası ve yatırımcılar için oldukça değerli bir şirket.

Yakın geleceğe yönelik iyimserliğin en temel parçası: Star Wars

O dönemde bir hayli pahalı görünmüş olabilir, ancak Lucasfilm ve Star Wars beş yıl önce bugün 4,1 milyar dolarlık bir fiyatla Disney tarafından satın alındı.

O zamandan bu yana Disney, kendi başına üç Star Wars filmi hazırladı ve 3,1 miyar dolar kazanç sağladı.

Analistler, 15 aralıkta vizyona girmesi beklenen yeni Star Wars filmi The Last Jedi’ın önceki iki filme nazaran daha iyi performans göstereceğini düşünüyor. Bu arada 2019’da bir başka Star Wars filminin daha çıkması bekleniyor.

Bu olumlu gelişmeler sadece film tarafında. Disney ayrıca Florida ve Kaliforniya’da yeni Star Wars temalı parklar açmayı da planlıyor. Filmlerin popülerliği de tüketicileri ürün satışlarına ve tema parklara yönlendirmeye devam ediyor.

Buna ek olarak, Disney, CBS‘in Star Trek için yaptığını Star Wars için yapabilir. Ortaya çıkacak yeni seri, Disney’in 2019’da hizmete açılacak video servisinin ilk büyük hiti olabilir. Zira Star Wars’un kuşaklara ve ülkelere yayılmış sadık bir takipçi kitlesi var ve Disney, yaklaşan video servis hizmetinde tüketicileri teşvik etmek için bu popülariteden yararlanabilir.

Star Wars’un Disney’in geleceğe yönelik iyimser bakışın en önemli parçalarından birisi olduğunu anlamak gerekiyor. Şirketin sahip olduğu hakları kullanmak için elinde çok iyi fırsatlar var ve şimdiye kadar bu fırsatları gayet iyi değerlendirdiği söylenebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.