Borsa

Yokuş aşağı giden Nike’ı LeBron bile kurtaramaz mı?

Geçtiğimiz ay en büyük spor perakendecilerinden Foot Locker, spor ayakkabı satmakta zorlandığını açıklayınca Nike (NYSE: NKE) ve Under Armour hisseleri sert düşmüştü.

Foot Locker CEO’su her ne kadar Adidas’ın da bazı ürünlerinde satış yapılamadığını belirtse de, analistler Under Armour ve Nike’ın müşterilerini Adidas’a kaptırdığı konusunda hemfikir.

Analistlerin görüşlerini veriler de destekliyor. Zira Adidas’ın Kuzey Amerika satışları son çeyrekte %45 arttı; Nike düz bir seyir izledi. Bu arada Nike’ın gelirinin %44’ünü Kuzey Amerika pazarından elde ettiğini de belirtmek gerekiyor.

Nike’ın yokuş aşağı bir yolla karşı karşıya olduğu artık bir sır değil. Şirket her geçen çeyrekte müşterilerini Adidas’a kaptırıyor gibi gözüküyor. Aynı durum Under Armour için de geçerli.

Nike, ekim ayında LeBron 15 isimli yeni spor ayakkabısını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Ön siparişe çıkan LeBron 15 185 dolar fiyat etiketine sahip.

Cowen analisti John Kernan, yeni LeBron’ların bile Nike’ın düşüşünü engelleyemeyeceğini savunuyor. Kernan, tüketicilerin spor ayakkabılar için 150 dolardan fazla ödeme yapmaya istekli olmadıklarını hatırlatarak, şirketin fiyat konusunda da satış yapmakta zorlanacağını düşünüyor.

Tüketici tercihleri değişiyor ve spor ayakkabılara olan talep önemli ölçüde düşüyor. Ancak bu pazarın en büyük oyuncularından Adidas’ın talep değişikliği karşısında etkilenmediği göze çarpıyor. Buradan hareketle kesin bir şekilde söylenebilir ki Nike’ın ayakkabıları eskiden olduğu gibi hayranlarını son yıllarda pek de cezp etmiyor.

Geçtiğimiz ay Nike hisseleri yüzde 9 geriledi; sene başından bu yana şirket hisseleri yaklaşık yüzde 6 yükseliş görebildi. Perşembe günü 53.55 dolardan işleme açılan hisseler, 2015’deki rekor seviyenin yüzde 21 altındaydı.

Özetle, spor ayakkabı ve giyim eşyası üreticisi Nike’ın son derece rekabetçi bir pazara ayak uydurmakta zorluk çektiği söylenebilir; aynı şekilde bu durum bir diğer oyuncu Under Armour için de geçerli.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir