Borsa

Ödeme şirketlerinin hisseleri bu yıl yükseldi, üstelik daha iyi haberler de var

Mastercard ve PayPal hisseleri bu yıl güzel işlemler gerçekleştirilen büyük ödeme kuruluşları arasında yer almaya devam ediyor ve bu hafta her iki şirket için de izlemeye değer yeni bir heyecan dalgası yaşanıyor.

Sene başından bu yana Mastercard hisseleri yüzde 38 oranında yükselirken, PayPal hisseleri yüzde 64 oranında değer kazandı.

Evercore analisti David Togut, salı günü şirket yöneticileri ile yaptığı görüşmelerin ardından PayPal’a yönelik iyimserliğini iki katına çıkardı. Togut, PayPal hisselerini yönelik hedef fiyatını 81 dolara yükseltti. Hedef fiyat şu anki seviyenin yüzde 25 üstünde.

PayPal hisseleri sene başından bu yana yüzde 64 değer kazandı.

Hatırlatmak gerekirse PayPal, bir diğer büyük ödeme kuruluşu Visa ile Avrupa’da e-ticaret işlemlerini kolaylaştıracak yeni bir ortaklık kurmuştu.

Öte yandan PayPal’ın Çin’de devasa bir büyüme potansiyeli var. Çin’in Google’ı olarak bilinen Baidu’nun Baidu Wallet isimli ödeme platformu ve PayPal arasında kısa bir süre önce kurulan ortaklık, PayPal için Çinli arama devinin bir milyara yakın tüketicisine ulaşması anlamına geliyor ki, bu durum ödeme kuruluşu için küresel bağlamada büyük ve önemli bir sınır ötesi fırsat olarak görülüyor.

Bununla birlikte, Mastercard ABD’nin en büyük perakende zincirleri arasında yer alan Kroger, ve Bank of America ile anlaşmalar yaptı. Diğer yandan şirketin pazarda rekabet avantajı elde edebileceği hızlı ödeme alma ve gönderme olanağı sağlayan “Fast ACH” isimli yeni bir hizmetini devreye alması da söz konusu.

Mastercard hisseleri sene başından bu yana yüzde 38 değer kazandı.

Tüm bu iyimser seyrin ardından Morgan Stanley analisti James Faucette, Mastercard hisselerine yönelik hedef fiyatını 160 dolara yükseltti. Hedef fiyat güncel seviyenin yüzde 12 üstünde.

Özetle, ödeme şirketlerinden PayPal ve Mastercard sene başından bu yana iyi performanslar göstermeye devam ediyor, yatırımcıların iki şirkete yönelik ilgisi de katlanarak artıyor.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir