Pasinex ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı

Perşembe günü 2018 yılı ikinci çeyrek sonuçlarını açıklayan Kanada merkezli madencilik şirketi Pasinex (CSE: PSE) (FSE: PNX), Türkiye’deki Pınargözü Çinko Madeni’nden iyi sonuçlar aldığını duyurdu. Şirket önceki yılın aynı çeyreğine göre karını artırdı.

Maden şirketi 2018’in ikinci çeyreğinde 0.9 milyon dolar kar etti. Bu rakam 2017’nin ikinci çeyreğinde 0.5 milyon dolar gerçekleşmişti.

Pasinex’in %50 ortağı olduğu, Pınargözü Çinko Madeni’ni elinde bulunduran Horzum A.Ş.’den gelen kar payı ödemesi, geçen yılın ikinci çeyreğine oranla iki kat arttı, bu da şirketin 2018 ikinci çeyrek sonuçlarına pozitif bir etki yaptı.

Öte yandan, Nevada’daki Spur Çinko Madeni’nde (eski adıyla Gunman) sondaj çalışmaları Haziran ayında başladı ve bu sondaj çalışmalarının Ağustos ayında bitmesinin beklendiği belirtildi.

Londra Metal Borsası’ndaki (LME) yüksek çinko fiyatlarının şirketin güçlü finansal sonuçlarının bir nedeni olduğunu kaydeden Pasinex CEO’su Steve Williams, “LME’deki çinko fiyatı pound başına 1.541dolar; bu fiyat güçlü finansal sonuçlarımızın da önemli nedenlerinden biri” dedi.

Bununla birlikte, ikinci çeyrekte yapılacak keşifler için Nevada’daki Spur Çinko Madeni’nde başlayan sondaj çalışmalarına dikkat çeken Williams, şunları söyledi:

“Pınargözü’ndeki üretim zemin koşulları nedeniyle bu yıl biraz zahmetli devam ediyor fakat yılın geri kalanında da yüksek kalite cevher çıkarmaya devam etmeyi amaçladığımız için orijinal planımıza sadık kalıp devam etmeyi düşünüyoruz. İkinci çeyrekte yapacağımız keşifler için odak noktamız Spur Çinko Madeni’ydi, orada bulduğumuz çinko sülfit damarları için de heyecanlıyız”

Pasinex’in aldığı kar payı ödemesi yüksek üretim ve fiyatlar nedeniyle arttı

Pasinex, Horzum A.Ş’den aldığı 1.8 milyon dolar kar payı ve Spur Çinko Madeni’ndeki keşif çalışmalarına harcanan 0.3 milyon dolar da dahil olmak üzere ikinci çeyrekte 0.9 milyon dolar kar etti.

Horzum A.Ş. bu yılın Mart ayında 40 milyon Türk lirası kar payı ödemesinin her iki ortağına (Pasinex ve Akmetal) taksitler halinde dağıtılacağını duyurmuştu.

Ayrıca Pasinex’in halihazırda 0.9 milyon dolar daha beklenen ödemesi ve Horzum A.Ş.’den ileriki tarihlerde gelecek kar payı ödemeleri mevcut. Şirketin genel döner sermaye yükümlülüklerini karşılayabilmesi ve Spur Çinko Madeni’nin masraflarının karşılanması adına şirket, Ağustos ayında bazı hissedarlardan 350 bin dolar para aldı. 50 bin dolar seviyesindeki bir eko fonlamanında da önümüzdeki günlerde gelmesi bekliyor.

Bu borçların, Horzum A.Ş.’den gelecek olan kar payı ödemesinin geri kalanı gelene kadarki masrafları karşılamak adına alındığı belirtildi. Horzum A.Ş.’nin %50-%50 ortakları olan Pasinex ve Akmetal A.Ş., nakdin Pasinex’e doğru akmasını sağlamak adına aralarındaki anlaşmanın direkt cevher satışı işlemlerinin Akmetal’in satış şirketinden direkt olarak Horzum A.Ş. sorumluluğuna geçmesi yönünde bir değişikliğe gitme kararı aldı. Böylece satışlardan elde edilen nakit, Pasinex’in nakit dağılımı konusunda yarı yarıya kontrol sahibi olduğu Horzum A.Ş.’ye geçmiş olacak.

Türk lirasındaki durum Horzum A.Ş. üzerinde pozitif bir etki yarattı

Türk lirası, ikinci çeyrekten bu yana sabit bir şekilde değer kaybetmeye devam ediyor. 1 Mayıs’tan bu yana Türk lirası – Kanada doları arası oran 3.17’den 4.65’e, Türk lirası – ABD doları arasındaki oran da 4.06’dan 6.06’ya yükseldi, bu da yüzde 47 oranında bir devalüasyon anlamına geliyor.

Bu devalüasyon, dolar bazından finanse edilen fakat harcamalarının %80’i Türk lirası bazında olan Horzum A.Ş.’nin değerini yükselterek Horzum A.Ş. üzerinde pozitif bir etki yarattı. Fakat Ağustos 2018 itibarı ile Pasinex’e ödenmesi beklenen 17.6 milyon Türk lirası dövize çevirme işleminin yaratabileceği risk nedeniyle sürüncemede kaldı. Devalüasyon başladığından beri kar payı ödemesinin değeri, Kanada doları olarak 1,8 milyon azaldı.

Pasinex Hakkında

Hisseleri Almanya’da Frankfurt Borsası’nda ve Kanada’da Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören Pasinex, direkt yükleme programı ile çalışan ve yüksek kalite çinko madeni çıkaran Türkiye’deki Pınargözü Çinko Madeni’nin %50 ortağı olan Toronto, Kanada merkezli bir şirket. Pasinex aynı zamanda ABD’nin Nevada eyaletindeki Spur Çinko Madeni’nin de %80 satın alma opsiyonlu ortağı.

Pasinex, maden keşfi ve proje geliştirme alanlarında yılların deneyimine sahip yönetim kadrosuyla göze çarpıyor. Şirket Türkiye ve ABD odaklı çalışan orta seviyeli bir maden şirketi olmayı hedefliyor.

Pınargözü Çinko Madeni, Horzum Maden Arama ve İşletme A.Ş. adındaki farklı bir şirket aracılığı ile satın alındı. Horzum A.Ş., Pasinex’in ve Türkiye’nin önde gelen madencilik şirketlerinden Akmetal A.Ş.’nin %50-%50 ortaklığı ile kuruldu. Akmetal, Türkiye’nin maden sektöründeki en büyük aile şirketi, ayrıca Pınargözü’ne yakın ve şu an üretimin durduğu Horzum Çinko Madeni’nin de sahibi.

Pasinex hakkında yakın dönemdeki diğer gelişmeler için bu sayfayı kontrol edebilirsiniz.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu