Borsa

Büyümesini sürdüren Pasinex, çinko üretimini artırarak tekrar kâr elde etti

Yükselen baz metal fiyatlarından yararlanan Kanadalı çinko üreticisi Pasinex Resources, son altı çeyrekte arka arkaya çinko üretimini artırdı.

Sektördeki diğer rakipleriyle karşılaştırıldığında şirket yaptığı kârlı çalışmalarla ön plana çıkıyor. Üstelik Pınargözü madenindeki üretim hacminde bir kez daha büyüme hedefliyor.

Öte yandan yatırımcılar şu anda üçüncü çeyreğin sonunda açıklanacak kaynak raporunu da beklemeye devam ediyor.

Üretimde ve ciroda artış

Pasinex hisseleri son haftalarda Frankfurt’ta 20 eurocent’e kadar sabit değer kazancı elde etti. Şirketin Toronto’daki iç piyasasında da 0.28 Kanada Doları (CAD) ile benzer bir durum söz konusu.

Son çeyrek rakamlarının hisselere az da olsa yansımış olduğu göze çarpıyor.

Hatırlatmak gerekirse Pasinex Pınargözü madeninde Nisan ve Haziran aylarında üretimi 14.518 çinkoya (ıslak birim ağırlığı) kadar çıkarmıştı. İlk çeyrek sonuçları göz ardı edildiğinde bu sayı %14’lük bir yükselişi ifade ederken, yeraltı çalışmalarında altıncı kez peş peşe üretim miktarı yükselmiş oldu.

Diğer yandan, doğrudan doğruya gemiyle taşınabilen cevherin %34.3’lük ortalama çinko oranı, bu sektörde şu aşamada en yüksek yüzdeye sahip olmasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor.

Üçüncü çeyrekte büyük teslimat

Kanadalıların Türk Akmetal A.Ş. ile kurdukları 50/50’lik ortak girişim şirketi Horzum’un geliri 4.2 milyon CAD’e ulaştı.

Dönüştürüldüğünde, Horzum 8.767 tonluk (ıslak birim ağırlığı) satış gerçekleştirebilirken, bu hacmin içinde 3.1 milyon kilo çinko bulunuyor. Lakin şu anda 6.000 ton üretilmiş çinko cevheri stoklanmış vaziyette.

Mevcut bakiyenin bu yılın üçüncü çeyreğinde Avrupalı bir tüccara teslim edilmesi bekleniyor. Bu da gelirlerin daha da yükselebileceğine işaret ediyor.

Masraflar düşmeye devam ediyor

Nisan ve Haziran sonu aralığında Pasinex’in orak girişim şirketlerinden sağladığı faiz öncesi kâr 3.6 milyon CAD olarak açıklandı. Böylelikle brüt marj %50’nin üzerinde gerçekleşmiş oldu.

Toplam maliyet ton başı 190 CAD seviyesinde bulunuyor. Artan üretim ile ölçek ekonomisi iyice ortaya çıkıyor. İlk çeyrekte ton başına 236 CAD olan masraf, 2016 yılında 304 CAD ile daha da yüksekti. Bu masraflar komple madencilik, yönetim ve keşif giderlerini kapsıyor.

Pasinex ikinci çeyreğin sonunda 0.9 milyon CAD’lik bir kazanç sağlarken, tüm giderlerden sonra bu meblağın 450.463 CAD olduğu belirtildi.

Sene sonuna kadar ortak girişim şirketinden iki ortak firmaya bir milyon dolarlık kâr payı dağıtılacağı da açıklandı. Yönetim kurulu başkanı Steve Williams, güçlü üretim performansından ziyade ödenmemiş warrantsların bozdurulmasından mutlu.

Haziran sonunda Pasinex’in sahip olduğu nakit kaynaklar toplam 643.593 CAD civarında seyrederken, bu rakama warrantslardan gelen 320.000 CAD ek olarak ilave edildi. Bu ilave şirketin mali durumunu güçlendirerek, yeni projeler için hareket özgürlüğü getiriyor.

Hisse (henüz) yükselişe geçmedi

Şirket açıkladığı hedeflere ulaşmasına rağmen, Pasinex hisseleri rakamların paylaşılmasından sonra henüz yeterince değer kazanmadı. Bu durumun çeşitli sebepleri var.

İlk etapta hissedarlar opsiyonlarını kullanırken tekrar satışa çıkarmış olabilir. Diğer yandan yatırımcılar hala Pınargözü madeni için NI 43-101 raporunun açıklanmasını bekliyor.

Hatırlatmak gerekirse ünlü hizmet şirketi CSR Global eylül sonuna doğru veya en geç ekim ayının ilk haftasında raporu oluşturması için şirket tarafından görevlendirilmişti.

Şimdiye kadar kurumsal yatırımcıların Pasinex’i radara almaması da büyük ölçüde açıklanacak raporu beklemelerinden kaynaklanıyor. Zira uzamanlar daima potansiyel ve ekonomiklik hususunda bilgi sahibi olmak istiyor. Bu nedenle de hisselerin raporun açıklanmasından sonra değerlenmesi bekleniyor.

Rapor açıklanana kadar şu aşamada hisseleri 0.20 CAD ve 0.30 CAD arasında toplamak makul olabilir.

Büyük çinko üreticileri kayıp veriyor

Pasinex, şu anda piyasanın önemli kayıplar vermesi sebebiyle gelecek periyotlarda uzmanlar tarafından büyük ilgi görebilir.

Örnek vermek gerekirse en büyük çinko üreticilerinden olan Trevali’nin çeyrek sonuçları hayal kırıklılığı yaşattı. Son on yılın rekorunu kıran çinko fiyatlarına rağmen Trevali kâr payını sadece 100.000 USD olarak açıkladı. 570 milyon USD’lik piyasa değerine sahip olan bir şirketin bu denli düşük bir miktara ulaşmasını fiyasko olarak değerlendirmek hiç de yanlış olmayacaktır.

Başka bir çinko üreticisi olan Nevsun’da ise işler daha da kötü gidiyor. Merkezi Vancouver’da bulunan şirketin 70 milyon USD seviyesinde zarar ettiğine dair bilgiler paylaşıldı. Fakat Nevsun’ın halihazırdaki güncel borsa değeri yine de 800 milyon USD olarak öne çıkıyor.

Küçük bir karşılaştırma yapmak gerekirse Pasinex’in güncel borsa değeri şu anda 29 milyon USD civarında. Fakat Pasinex’in Pınargözü madenine nazaran, önemli olan bu şirketler kayaçlarında daha düşük oranda çinkoya ulaşıyor. Ayrıca %30 (ve üstü) yüzdeye sahip olan cevherlerde işleme gideri daha düşük tutulabiliyor ki, Nevsun ve Trevali bu avantaja sahip değil.

Bütün bunlara mukabil Pasinex NI 43-101 raporunun açıklanmasından sonra yatırımcıların listesinde yer alacaktır.

Çinliler baskı altında mı?

Diğer piyasalarda bir gerileme mevcut. Örneğin Londra ve Şanghay’daki metal borsaları stok verilerinde düşüş yaşadılar.

Özellikle dünyanın en büyük çinko tüketicisi olan Çin’in yakın zamanda stoklarını yükseltmesi gerektiği ifade ediliyor. Çinliler şimdiye kadar düşük fiyatlar ile baz metaller alarak akıllıca hareket etmişlerdi.

Fakat çinkonun yanı sıra bakır ve nikelde de artış gösteren fiyatlar uzak doğuyu şaşkına çevirdi. Çinko fiyatları tavan yaptıkça Çinli tüccarlar üzerinde de alım yapma baskısı artıyor. Bu nedenle Pasinex’i üçüncü çeyrekte de tatmin edici satış fiyatları bekliyor.

Analistler, bu nedenlerden dolayı kâr ve gelirlerde üretim miktarını artırmakla birlikte istikrarlı yükselişin devam edeceğini öngörüyor.

Pınargözü madeni hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak için buradaki yazıyı inceleyebilirsiniz. Yükselen fiyatıyla metal yatırımcılarının dikkatlerini üzerine çeken çinko hakkında da şu yayından daha fazla fikir alabilirsiniz.

Şirket bilgisi: Pasinex Resources
Frankfurt (ISIN): CA70260R1082
Toronto (Kıymet Kodu): PSE

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir