Borsa

PayPal güçlü döndü, hisseleri yükselişte

Herkes uzun süredir PayPal’ın büyük finans kuruluşları veya ödeme düzenleyicilerine karşı mücadele edip edemeyeceğini merak ediyordu, ancak şirket şüphecilerin yanıldıklarını kanıtlamaya devam ediyor.

Dijital ödeme öncüsü, Çarşamba gecesi açıkladığı raporla Wall Street’in kazanç beklentilerini tabiri caizse yerle bir etti. Şirket 2017’nin devamında da gelir tahminlerini yükseltti.

Yatırımcıların ilk tepkisiyle Perşembe günü PayPal hisseleri yüzde 7.7 arttı.

Öte yandan PayPal’ın sahip olduğu popüler P2P (peer-to-peer)  para transferi uygulaması Venmo, şirket için hala önemli bir vurgu olmaya devam ediyor. Raporda yer alan bilgilere göre Venmo üzerinden transfer edilen para miktarı ilk çeyrekte iki katına çıkarak 6,8 milyar dolara ulaştı.

Şirket şu anda Venmo üzerinden gelir elde edemiyor olsa da söz konusu bu durum değişmek üzere. Yönetim, gelir elde etmek ve işletmelerde kullanılması için planladığı “Venmo ile Öde” özelliğini daha fazla işletmeye genişleteceğini açıkladı. Bu özellik daha evvel sınırlı sayıdaki işletme ile test ediliyordu.

PayPal, Venmo’nun kullanıcılar için günlük bir rutin haline geldiğini de keşfetti, kullanıcılar para transferi ve satın alma yapmasalar bile sosyal özelliği sayesinde uygulamayı sıklıkla kontrol etmeye başladılar. Bu nedenle işletmeler, Venmo ödemelerini, gençler arasında popüler olması hasebiyle pekala kabul etmeye eğilim gösterebilirler.

Şirket Wall Street beklentilerini alt ederek, güçlü bir çeyrek açıkladı ve Venmo’dan para kazanma konusunda nasıl ilerlemeye planladıklarını da ayrıntılarıyla aktardı. Yatırımcılar net olanı severler, bugünkü hisse yükselişinde bunu gördük. PayPal için şimdilik her şey yolunda gibi gözüküyor.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir