PayPal hisseleri yükseliyor; nedeni sadece Venmo değil

21.01.2022

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü, şirketin en iyi yaptığı şeyi yapmaya devam etmesi nedeniyle PayPal hisseleri yeni ve önemli bir seviyeye ulaştı.

Hatırlatmak gerekirse ödeme şirketinin Facebook, Baidu ve Citi gibi büyük oyuncularla yaptığı anlaşmalar sayesinde son aylarda hisseleri yükseliş eğilimine girdi.

En olarak da PayPal’ın Perşembe günü Mastercard ile olan en önemli anlaşmalarından birini Kanada, Avrupa ve Latin Amerika dahil olmak üzere birçok bölgedeki müşterilerini kapsayacak şekilde genişlettiğini açıklamasının ardından, şirket hisseleri yüzde 2.8 yükselerek rekor seviyeye ulaştı.

Anlaşmanın genişletilmesiyle, PayPal, adı geçen yeni pazarlardaki kullanıcılarına, Mastercard kredi kartları veya banka kartlarıyla çok daha kolay işlem yapabilme olanağı sağlıyor.

Kullanıcılarının esnek ve tercihe dayalı ödeme yöntemleriyle satın alma işlemleri kolaylaştığından, daha fazla kişinin hizmete kaydolması ve satın alımlar için potansiyel olarak PayPal’ı tercih etmesi mümkün oluyor.

Yatırımcılar bunu kazan-kazan olarak görüyor; hem PayPal, hem anlaşma yaptığı ödeme aracıları hem de endüstrinin geri kalanı için.

Venmo iyimserliği artıyor

Bunların yanı sıra, PayPal’ın Venmo ürününe yönelik yatırımcı iyimserliğinin artışı da şirket hisselerinin rekor seviyelere ulaşmasının önemli bir nedeni olarak karşımıza çıkıyor.

Bir PayPal ürünü olan mobil uygulama ve ödeme hizmeti Venmo, kişilerin birbirlerine hızlı bir şekilde para transferi veya satıcılara ürün/hizmet ödemesi yapmalarını sağlıyor. Bununla birlikte yapılan para transferleri ya da ödemelerin arkadaşlar arasında paylaşılması gibi bir takım “sosyal ağ” özellikleri Venmo’yu benzeri mobil ödeme hizmetlerinden farklı bir noktada konumlandırıyor.

PayPal son aylarda, Venmo’dan gelir elde etmek ve uygulama kullanımını yaygınlaştırmak için işletmelere yönelik “Venmo ile Öde” hizmetini genişletmeye odaklanıyor.

Eylül ayında Venmo Operasyon Sorumlusu Mike Vaughan, “Venmo ile Öde” hizmetini işletmelerde yaygınlaştırma planlarından bahsetmişti. Bunun ardından Guggenheim Securities analisti Jeffrey Cantwell bir tüketici araştırması yapmış, araştırmaya katılanların %9’unun halihazırda Venmo’yu kullandıkları, katılımcıların %64’ünün de Venmo’yu kullanmayı düşündükleri sonucuna ulaşmıştı.

Öte yandan farklı araştırmalar da  ABD’de Venmo’ya olan ilginin arttığını, mevcut kullanıcıların da üründen memnun olduklarını ortaya koyuyor.

Venmo’ya yönelik artan iyimserlik başta olmak üzere, şirketin yaptığı son anlaşmaların PayPal hisselerindeki yükselişin önemli nedenleri arasında olduğunu söylemek mümkün.

Yılın ilk ayında yaklaşık 40 dolar seviyesinde işlem gören PayPal hisseleri, sene başından bu yana yüzde 64’lük yükselişle şu anda 66 dolardan işlem görüyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.